Vaši trije izpraševalci so dokaj novi, zato na forumu še ni veliko informacij o njih. Upam, da jih kje najdetge oz. jih po izpitu posredujete na forum.
Tako je, nekateri se odločijo za seminarje (katere si plačajo sami, redko plača šola!), večina tega na potrebuje, saj se vseeno morate tri področja dobro sami naučiti. Sicer pa je to stvar odločitve posameznika.
Spoštovana manuelaj, vaš ravnatelj mora dobro poznati zakonodajo in ravnati v skladu z njo. Verjamem, da sam dobro ve, kako je s pripadajočim dopustom za strokovni izpit (kot ste sami napisali - za VII. stopnjo pripada 7 dni).
V Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja jasno in nedvoumno piše (glejte prvi odstavek):
15. Druge krajše odsotnosti
51. člen
Za pripravo na strokovni izpit pripada pripravniku do V. stopnje strokovne izobrazbe 5 delovnih dni, pripravniku VI. in VII. stopnje strokovne izobrazbe pa 7 delovnih dni odsotnosti z dela z nadomestilom plače. To odsotnost lahko koristi le enkrat.
Na osnovi predloga medicine dela ima delavec pravico do odsotnosti 10 delovnih dni z nadomestilom osebnega dohodka za medicinsko programirano zdravljenje.
Delavcu se mora zagotoviti odsotnost z dela zaradi opravljanja državljanskih dolžnosti in opravljanja funkcije v državnih organih in organih lokalnih skupnosti ter zaradi opravljanja funkcij v najvišjih organih reprezentativnih sindikatov dejavnosti, ki so opredeljeni s statuti, veljavnimi na dan podpisa te pogodbe.
Prostovoljni krvodajalci imajo pravico do dveh zaporednih prostih delovnih dni vsakokrat, ko dajo kri. Prosti dnevi se jim računajo, kot da so na delu.
Delavec sme biti odsoten z dela ob nadomestilu plače zaradi iskanja nujne zdravniške pomoči, vendar največ tri ure za posamezen primer in ne več kot 20 ur na leto. To velja tudi v primeru, ko delavec išče zdravniško pomoč za ožjega družinskega člana.
Torej, 7 dni in nadomestilo plače. Znano pa je, da ravnatelji velikokrat pritiskajo in manipulirajo z ljudmi za določen čas in večina zaposlenih na koncu popusti, saj se boji za službo v prihodnjem šolskem letu. Načeloma ne dajo dopustov in vam govorijo neresnice, ker to pomeni strošek za šolo, iskanje nadomeščanja in podobno...
Podobni pritiski se izvajajo tudi pri koriščenju očetovskih dopustin in podobnih pravicah zaposlenih. Žal se o tem daleč premalo piše.
Kaj boste sedaj naredili? Ne vem. Morate se sami odločiti, povem pa vam, da vam vaš ravnatelj dopusta noče dati. Če ga boste zahtevali, ga boste tudi dobili, ampak kakšne so lahko potem posledice... Kot rečeno, odločitev je vaša.