ZAKONODAJA - OSNOVNA ŠOLA - skupna vprašanja

Trenutno berete:
ZAKONODAJA - OSNOVNA ŠOLA - skupna vprašanja

Odg: ZAKONODAJA - OSNOVNA ŠOLA - najnovejša vprašanja

1. Imenovanje ravnatelja
- kdo imenuje ravnatelja (svet šole)
- kako to poteka (šola mora prosto delovno mesto javno objaviti na Zavodu za zaposlovanje; kandidati se prijavijo na razpisano prosto mesto; svet šole nato pregleda pogoje posameznih kandidatov, in če kdo ne izpolnjuje pogojev ga takoj izloči, o ostalih kandidatih pa poda mnenje tudi učiteljski zbor, lokalna skupnost ter svet staršev; ti organi morajo svoje mnenje podati v roku 20 dneh, sicer svet šole nadaljuje izbiranje kandidata brez njihovega mnenja; ko svet šole izmed prijavljenih kandidatov izbere kandidata za ravnatelja, pošlje obrazložen predlog za imenovanje v mnenje ministru; minister mora v roku 30 dneh podati mnenje o kandidatu, sicer svet šole lahko o imenovanju ravnatelja odloči sam)
- kaj se zgodi, če minister zavrne predlaganega kandidata (nič, minister nima te pristojnosti, da to zahteva, zato na koncu obvelja mnenje sveta šole)

2. Delovna/učna obveznost
- kolikšna je tedenska delovna obveznost učitelja na šoli (40 ur/teden)
- kolikšna je tedenska učna obveznost učitelja na šoli (22 ur/teden)
- kaj zajema (pouk – sprotno vsebinsko in metodično pripravo, pripravo pripomočkov; drugo delo – sodelovanje s starši, strokovnimi organi, opravljanje nalog razrednika, udeležba strokovnih izobraževanj in izpopolnjevanj, mentorstvo pripravnikom, urejanje kabinetov, urejanje dokumentacije, sodelovanje na kulturnih prireditvah, priprava in vodstvo ekskurzij, tekmovanj …)

3. Javnost ocenjevanja
- kako se zagotovi javnost ocenjevanja (s seznanitvijo staršev in učencev s predpisi, ki urejajo preverjanje in ocenjevanje ter napredovanje učenca; s predstavitvijo kriterijev ocenjevanja, ciljev in standardov; z določitvijo načina in rokov ocenjevanja; z ocenjevanjem pred učenci oddelka – ustno ocenjevanje; s sprotnim obveščanjem učenca in staršev o doseženih rezultatih; z izročitvijo ocenjenih pisnih izdelkov in vpogledom v izdelke)
- v kolikšnem času mora učitelj vpisati pisno oceno (v 7 dneh)
- kaj pa ustno (lahko takoj, lahko pa v 7 dneh)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Otroci s posebnimi potrebami. Individualiziran program - kaj vključuje, kdo ga sestavi, kdaj ga sestavi?
2. Normativi za skupine. Kje dobimo te podatke?
3. Kdo nadzoruje porabo sredstev v šoli?
 
1. Cilji vzgoje in izobraževanja.
2. Kateri so otroci s posebnimi potrebami? Kako je zanje poskrbljeno na šoli? Ali sem kdaj sodelovala pri izdelavi individualiziranega programa?
3. Pisno ocenjevanje? (Koliko testov lahko pišejo na teden? Koliko prej morajo biti napovedani? ...)

Srečno!
 
1. Organi zavoda (ravnatelj, svet zavoda, svet staršev, učiteljski zbor, oddelčni ...). Podrobno sem morala opisati naloge sveta zavoda.
2. Mal me je zmedel z vprašanjem kako je urejen sistem v šoli oz neki podobnega? Potem sva našla skupni jezik, da sem naštela obvezni in razširjen program in zakaj imamo tudi razširjen program? Sem začela nekaj v tej smeri, da daje možnost nadarjenim in tistim, ki potrebujejo pomoč pa da je poskrbljeno z varstvom za najmlajše ... Je bil zadovoljen.
3. Kako zagotovim kot učiteljica javnost ocenjevanja (predstavitev pravilnika staršem, cilji, način, kriterij in roki, ustno ocenjevanje, sprotno obveščanje učencev in starše, govorilne ure).
 
1. učni načrt in predmetnik (v zapiskih, ki sem jih imela je pisalo pri predmetniku, da vsebuje "minimalno število ur za uresničitev učnega načrta" - to je narobe!!! Gospa je rekla, da sem že tretja v zadnjih tednih, ki sem ji podala poleg pravilnega odgovora tudi to informacijo... Tako da, ta stavek izpustite, če ga srečate v zapiskih =).
2. Delo/naloge učitelja
3. Kakšne programe izvaja šola? Obveznega in razširjenega, opisat. Tudi tukaj sem v zapiskih imela napisano, da šola v naravi spada med obveznega - vendar ne!! Vprašala me je dopolnilni in dodatni pouk - kje bi učitelji raje videli te predmete in zakaj? V obveznem programu, ker imajo učenci težave pri obveznih predmetih in bi tako lažje ponavljali in utrjevali ter nadgrajevali snov. Pa je bil ok odgovor.
 
Izpraševalka: OBLAK

1. Diferenciacija
2. Kam lahko pogledam, koliko dopusta mi pripada? (Zakon o šolskem koledarju)
3. Naštej strokovne organe, izberi si enega in ga opiši. Sem si izbrala razrednika, nato pa me je še vprašala, kam se lahko razrednik izven šole obrne v primeru, če ima učenca s hujšo obliko izmed posebnih potreb (oz. nekaj takega) - odgovor je bil center za socialno delo
 
1. ocenjevanje znanja, koliko ocen morajo učenci pridobiti pri predmetu, ki ga imajo največ dve uri/teden, več kot dve uri/teden, da ne sme biti večina ocen pridobljena iz pisnih izdelkov
2. vzgojni načrt
3. delovna in učna obveznost učitelja (učna obveznost učitelja, učitelja slavista, učitelja v bolnišničnih oddelkih, laboranta, OPB, jutranjem varstvu)
Kaj še spada v učiteljevo obvezo? Sprotne priprave, letne priprave, priprave na tekmovanja, priprava pripomočkov, kulturne prireditve,...
 
1. Ne vem točno, kakšno je bilo vprašanje, odgovor je bil vzgojni načrt, ki sem ga morala opisati. Kdo ga sprejme? Kdo daje mnenje o njem? Kaj je zapisano v ind. načrtu?
2. LDN

Če se zmedeš, ti gospa pomaga s primerom in te s tem usmeri.
Je prijazna, sproščena. (y)
 
Zdravo.

vpr.: Katere zakone in pravilnike sem si pogledala.
Predmetnik (kako zgleda, kaj je fleksibilen predmetnik- šola lahko sama razporeja potek ur čez leto. Za slo, mat, tuj jezik in švz pa lahko prerazporedi v na dva tedna)
Učna in delovna obveza učitelja (22, 40)
 
- Kaj je posebnost našega šolskega sistema?
ODG: Šola mora zagotoviti učencem vsaj en topel obrok - MALICO.

- Katere pogoje mora izpolnjevati strokovni delavec, da se lahko zaposli v OŠ?
ODG: Ustrezno visokošolsko izobrazbo, opravljen strokovni izpit in obvladati slovenski knjižni jezik.

- Naštej strokovne delavce v OŠ?
ODG: Vzgojitelj, pomočnik vzgojitelja, učitelji, knjižničar, organizator šolske prehrane, računalnikar, defektolog, pedagog.

- S katero zunanjo institucijo občasno sodeluje šola?
ODG: CSD

- Kako imenujemo dokument, ki ga šola pripravi ob začetku šolskega leta in je najpomembnejši?
ODG: Letni delovni načrt.

- Kaj vsebuje predmetni?
ODG: Št. tedenskih in letnih ur obveznih in izbirnih predmetov, št. ur oddelčne skupnosti, minimalno št. ur.
 
-LDN ( kdo pripravi-ravnatelj, kdo da mnjenje-uč. zbor in svet staršev, kdo sprejme- svet šole, kdo osnutek-nism vedla mislm, da vsak posamezni strokovni delavec, )
-svet šole (pristojnosti in sestava, s kolikšno večino glasujejo, tega nisem vedla večina vseh, ampak koliko je to pa ne vem)
-ker sem socialna delavka vzgojni opomini + kje so zapisani- v vzgojnem načrtu
 
Sem računalničar in moja vprašanja so bila:
  1. vsebina pravilnika o šolski prehrani (kako poteka javno naročanje, če je v pravilniku zapisano koga mora šola izbrati od prijavljenih - DA) to vprašanje bi me skoraj pokopalo ker pojma nisem imel...
  2. svet staršev (kdo ga sestavlja, s kakšno večino volijo, naloge) Tu me je zelo striktno popravljal pri vsaki moji besedi, primer: Svet staršev da mnenje k predlogu LDN...
  3. ustno ocenjevanje znanja
Imel sem srečo, da sem dobro vedel drugi dve vprašanji, saj o prvem res nisem imel pojma. G. Rozman je pikolovski in hoče točne odgovore in kar vrta.
 
1. Kdo lahko ustanovi javno OŠ?
Kateri so pogoji za ustanovitev?
Kako poteka postopek vpisa v razvid?
2. Organi OŠ?
(sem naštela tudi pomočnika ravnatelja, direktorja in kolegij in povedala v katerih primerih so te funkcije in je bila zelo zadovljna - ni več naprej spraševala)
 
Nazadnje urejeno:
Mihaela Novak Kolenko

Šolski red
Svet šole
Avtonomija šole
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Izobraževanje in ne navsezadnje tudi vzgoja sta vseživljenjska procesa. Nadaljuj z branjem... -...
Odgovori
0
Ogledi
165
  • Vprašanje
Dober vecer,ima kdo izpiske iz zakonodaje za vrtec in je pripravljen deliti ? Lep pozdrav
Odgovori
0
Ogledi
337
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: VRTEŠKA ZAKONODAJA - MISELNI VZORCI VRTEŠKE...
Odgovori
3
Ogledi
920
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- EVROPSKA ZAKONODAJA - MISELNI...
Odgovori
0
Ogledi
795
  • Članek
Izhodišče pogovora v tretji epizodi GOVSI podkasta, ki ga je vodila Vesna Žarkovič z Urada Vlade...
Odgovori
0
Ogledi
72
  • Članek
EU Code Week je s februarjem 2024 pričel z zbiranjem prijav za pridobitev naziva »Code Week...
Odgovori
0
Ogledi
242
  • Članek
Januarsko izobraževalno srečanje v programu Enajsta šola v knjigarni (9. januar 2024, ob 11...
Odgovori
0
Ogledi
167

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu