Začenja se osrednji del spomladanskega roka mature

Trenutno berete:
Začenja se osrednji del spomladanskega roka mature

@Mladi učitelj

Me prav zanima, kako bo letos. Osebno mi je bil najtežji pri maturi prav esej iz slovenščine. Na koncu sem zaradi eseja imel slovenščino na maturi 2, čeprav sem zelo dobro opravil z ustnim izpitom in pa jezikom - drugo polo. Ni prav, da je esej toliko vreden, 50% ocene. Sploh pa ni prav, da maturitetna komisija že vnaprej pripravi odgovore eseja, saj čisto vsak dijak na svoj način piše eseje.
Po mojem mnenju je od obveznih predmetov najlažja na maturi matematika, kjer preverjajo res zgolj osnove od osnov. Je pa res, da vsakemu maturantu matematika ne gre, ampak vseeno mislim, da je na maturi še najlažja matematika, v kolikor si sproti delal vsa 4 leta.
Angleščina pa, kakor vzameš ... Osebno sem pri angleščini zelo rad imel slovnico, pa nekoliko manj ostale stvari. Angleško slovnico znam še danes zelo dobro, ker sem se jo res zelo dobro naučil. Ampak, pri jeziku ni vse v slovnici.

Kaj sem še imel za maturo? -> Geografijo in kemijo. Geografija mi je bila poleg matematike drugi najljubši predmet, kemija pa mi tudi ni delala večjih preglavic. Mogoče mi je bila malo manj simpatična organska kemija, ampak se tudi z dosti vaje usvoji ...

Kakšni komentarji na vse skupaj, @mooojchy , @Profesorica Maja , @Poppy (predvsem za slo in ang) ?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Bi se poglobila, pa se bom raje poglobila v ZOFVI in ZOsn. ;)

Na kratko: vsak ima šibka in močna področja. Za nekatere je pa matematika hudič, medtem ko jim pri eseju vse gladko teče. Tvoje mnenje o maturi se mi zato zdi precej subjektivno.

Poleg tega pa je eden od ciljev izobraževanja v RS razvijanje pismenosti, kamor spada tudi esej.

Seveda so odgovori predvideni, saj gre za razpravljanje o nekem določenem delu, ne pa za domišljijski spis.

Kaj več pa ne vem. V bistvu razen svoje mature s tem nimam izkušenj.
 
@Poppy ,

ampak kaj pa, če bi recimo jaz nek odlomek oz. dogodek iz vnaprej znanih knjig po svoje interpretiral? Zakaj bi moral vsebovati "točno določene besede" oz. "točno določena oblika odgovora", ki jih sestavljalec pole napiše v rešitve? Če nekaj po svoje interpretiraš in to tudi utemeljiš, je po mojem mnenju prav tako vredno.

Saj priznam, meni nikoli pisanje spisov in literarnih esejev ni ležalo, verjetno zaradi tega, ker sem premalo bral knjig izven šole, ali pa preprosto nisem imel idej, kako nekaj napisati.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Na srednjih šolah in drugih izobraževalnih organizacijah se s pisnim izpitom iz angleščine...
Odgovori
0
Ogledi
196
  • Članek
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani se bo z otvoritveno...
Odgovori
0
Ogledi
271
  • Članek
Nacionalno preverjanje znanja bo potekalo od 4. do 10. maja 2023 na vseh osnovnih šolah v...
Odgovori
0
Ogledi
429
  • Članek
National Geographic Photo Ark z močjo fotografije spodbuja ljudi, da pomagajo zaščititi ogrožene...
Odgovori
0
Ogledi
191

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu