STARIČ-HOLOBAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
STARIČ-HOLOBAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

- Trenutni problemi v politiki.
- Državni zbor.
- Koga bomo volili na volitvah 13. 7. 2014?
- V katero vejo oblasti spada DZ?
- Katera evropska institucija ustreza našemu DZ?
- Katere volitve smo imeli v maju 2014?
- Kdo predlaga zakone v Evropski uniji?

Gospa je prijazna, postavlja veliko podvprašanj in se ne spušča preveč v podrobnosti.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

- Kako ustava definira predsednika republike.
- Njegove pristojnosti, ali je lahko odstavljen-da, kako je izvoljen-splošne volitve, ali lahko jaz kandidiram-da.
- Kaj pomeni, da je naša država laična? (Država in verske skupnosti ločene, ki pa so med seboj enakopravne)
 
- Kdo v državi ima oblast in kako se jo izvršuje (ljudstvo, neposredno in posredno z volitvami, nekaj o referendumu);
- podrobnejši opis izvršilne in sodne oblasti (kdo jo predstavlja, naloge), katero je najvišje sodišče v državi
- otrokove pravice (v povezavi z mojim področjem-oš)

(y)
 
1. Delitev oblasti
2. Volitve (katere volitve smo imeli v letošnjem letu in katere še bomo imeli)
3. Lokalne skupnosti
4. Pravica otrok do izobraževanja
 
1. Kako je sestavljen parlament? (državni zbor+državni svet) Kaj pomeni veto državnega sveta? (ponovno odločanje o zakonu v državnem zboru + kakšni so potem pogoji za sprejem tega zakona (potrebno večje število glasov))

2. Lokalna samouprava (kje jo uresničujemo, česa nimamo, pa je v ustavi zapisano: pokrajin)

3. Konvencija o otrokovih pravicah (nekaj jih našteti, katera je pomembna v mojem poklicu (nediskriminacija), kaj pomni delovanje v otrokovo korist)


Prijazna, pomaga, spraševanje poteka kot nek pogovor.
 
Strokovni izpit sem imela 7.7.2014, socialna delavka, osnovna šola.
- če sem pri svojem delu naletela na definicijo ustave in kakšna je
- če je ustava najvišj splošni akt, kaj je potem za ustavo? Želela je slišati samo zakoni, podzakoni, pravilniki,...
- tretjega vprašanja se ne spomnim, saj me je čisto zmedla s prvima dvema vprašanjema (sem mislila, da bo težje, potem pa sploh nisem vedela kaj naj, ko je bilo vprašanje tako preprosto).
Gospa je bila videti nezadovoljna z mojimi odgovori in je stalno odkimavala in nekaj pisala v zvezek. Potem pa je bilo vse okej in ni nič komplicirala, je bila čisto okej.
 
1. Kakšne volitve bomo imeli v nedeljo? (izpit sem imel 10.7., bile so predčasne državnozborske volitve). Kako je sestavljen DZ? Kako dolgo traja mandat poslancev?
2. Kaj pomeni, da je država LAIČNA? (ločenost cerkve in države oz. politike; vse vere so neodvisne in dovoljene)
3. Pravice otrok in mladostnikov. Kje so zapisane? Katera se mi zdi najpomembnejša in zakaj.
 
Predsednik države (kako je opredeljen z ustavo, naloge in še par podvprašanj ... )
Javna uprava + katere volitve bomo še letos imeli.
Pravice in dolžnosti staršev.

Opravljeno! :)
 
- DZ (pod katero vejo oblasti spada, pristojnosti, sestava, na koga najbolj vpliva, ali ima večjo funkcijo kot npr. predsednik države)
- Volilna pravica (ali bi jaz kandidirala za poslanko, zakaj ja oz. zakaj ne)
- Evropska komisija (koliko članov ima, kakšen vpliv ima)
 
Zelo prijazna gospa, se je ne rabite nič bati. Njeno prvo vprašanje je bilo: ali pričakujete da vam bom dala lahka vprašanja? Sem odgovorila, da to pričakujem od vseh treh izpraševalcev... je rekla, super odgovor :)

Vprašanja:
1. DZ (sestava, pristojnosti), DS (pristojnosti, volilni veto), kje so objavljeni zakoni, kdaj začnejo veljati.

2. Naštej institucije EU

3. Izberi eno institucijo (sestava, pristojnosti)
 
1. Kako je v ustavi opredeljena vloga predsednika Republike Slovenije? Kakšne naloge in pristojnosti ima? Ali je lahko odstavljen s svojega položaja? Kdaj in kako? Kakšno vlogo ima predsednik v Sloveniji po vašem mnenju? Kateri državni organ se vam zdi pomembnejši? Kdo voli predsednika? Ali bi lahko vi kandidirali na volitvah?
2. Kaj predstavlja pojem javne finance? Ali gre samo za državni denar? Kakšne so trenutne težave s financami v mariborski občini? Od kod občine dobijo denar? Kdo financira osnovne šole? Ali lahko šolska inšpekcija izvede nadzor nad osnovno šolo? Zakaj? O katerem pojmu se govori v zvezi z uravnoteženjem financ?
3. Naštejte organe Evropske unije in enega opišite. Kakšne naloge ima ta organ? Koliko članov ima? Zakaj?

Strinjam se tudi z opisi predhodnikov o prijetnosti izpraševalke. :) Podvprašanja pa se nanašajo na odgovore, ki jih podaš.
 
1. predsednik države, vse
2. institucije EU
3. Laičnost

Vse poteka normalno ; če znaš
 
Zelo prijazna gospa, je pa res da sem vse znala :)

Če sem kje zasledila definicijo ustave in kakšna je? najvišji akt
Kaj je pod ustavo? Zakoni, podzakoni, pravilniki,...
Primer zakona in pravilnika? Zakon o gimnaziji in Pravilnik o splošni maturi
Kdo podpiše zakon in kdo pravilnik? Prvega DZ. drugega minister
Kje najdemo otrokove pravice? Ustava + Konvencija...
Nekaj jih naštej in eno opiši.
Ali lahko zakon velja za nazaj? ne
Kdo preverja ustreznost zakonov in kdo jih lahko spreminja? Ustavno sodišče in DZ
Za konec pa še javne finance (seveda ker sem matematik ;) ) povedala sem da so to prihodki in odhodki in je bilo dovolj

srečno vsem :)
 
Vprašala me je, če menim, da so mi bile kršene človekove pravice, ker sem morala opravljati volontersko pripravništvo :) seveda sem pritrdila in obe sva se strinjali, da je prav, da so ga ukinili. Vprašala me je še veje oblasti in kdo izvršuje posamezno - ali je katera pomembnejša (vse so potrebne za uresničevanje načela demokracije). Našteti sem morala nekaj temeljnih otrokovih pravic iz Konvencije. Prijetna gospa.
 
USTAVA

1. DZ ( vse, kdo sestavlja, naloge, kdo voli, mandat . . .)

2. Naštej otrokove pravice

3. Opiši eno, ki je po vašem mnenju pomembna v šoli.

Zelo prijazna, pomaga. Tudi če ne znaš najbolj, poišče znanje v tebi.
 
Smer razredni pouk
Kako je opredeljen predsednik RS po ustavi (kaj pomeni pomilostitev)?
Ali lahko finančni inšpektor pride v OŠ? Kaj bo pregledal? Računsko sodišče.
Naštej in opiši eno otrokovo pravico.

Gospa je res zelo prijazna. Konstantno daje povratno informacijo, kar je zelo koristno, saj vidiš, če si na pravi poti. Kot so že pisali predhodniki, izpraševanje teče v bistvu kot pogovor.
 
Vzgojitelj predšolskih otrok

Z gospo sva vprašanja in odgovore obdelala skozi debato. Ko česa nisem znal, mi je s podvprašanji pomagala ali pa je kar sama povedala. Vprašala me je splošne stvari (državni organi; pomembnejše institucije EU, razlika med evropskimi in našimi poslanci, kdo ima za Slovenijo večjo težo/vpliv, kakšne pravice imam kot državljan EU) in podrobnejše zadeve (kaj počne državno tožilstvo; kdaj bi si zagotovil odvetnika, kako nam lahko pomaga; koliko poslancev je v evropskem parlamentu, koliko prebivalcev ima Evropa :)).

Skratka, zelo korektna gospa, ki ne komplicira, želi pa potrditev, da tematiko razumeš.
 
Vrtec-vzgojiteljica
1. Zakoni in pravilniki v povezavi z vrtcem - kdo sprejema zakone, kdo pravilnike.
2. Institucije EU-naštet.
3. Lokalna samouprava.
4. Povratna objava predpisov.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
9
Ogledi
830
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
768

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu