STARIČ-HOLOBAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
STARIČ-HOLOBAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Odg: Izpraševalec: STARIČ-HOLOBAR

- predsednik države (mandat, naloge, kdo je lahko predsednik)
- otrokove pravice (katere se spomniš) opiši pravico nediskriminacije

Zelo vredu gospa, preprosta in prijetna, pomaga in želi od tebe bistvo, da vidi da stvari razumeš.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: Izpraševalec: STARIČ-HOLOBAR

Vprašanja 28. 3. 2013

1. Oblast v Sloveniji (kdo jo ima) in kako je z njo v EU? (Kaj oz koga predstavlja Evropska komisija? Celotno EU.)
2. Kje najdemo zapisane otrokove pravice? Kako so opredeljene v Ustavi?
 
Odg: Izpraševalec: STARIČ-HOLOBAR

Zakonodajna oblast v RS - kdo jo ima, opisati DS in DZ.
Našteti institucije EU.
 
Odg: Izpraševalec: STARIČ-HOLOBAR

USTAVA:
1. veje oblasti
2. vrste sodišč in sodniki (kateri kje, katero je za kaj, katero je najvišje...)
 
Odg: Izpraševalec: STARIČ-HOLOBAR

1. Vlada - predsednik, mandat ...
2. Pravica do izobraževanja.
3. Kje uresničujemo lokalno samoupravo? Česa nimamo v Sloveniji ? (pokrajine)

Zelo prijazna gospa :) res pomaga in išče znanje!
 
1. Kako ustave definira predsednika republike. Njegove pristojnosti.
2. Lokalna samouprava. Občine in njihova organiziranost.
3. Za naše delo najpomembnejša pravica iz deklaracije (nediskriminacija).

Kratko jedrnato, zanima jo bistvo.
 
1. Kaj je ustava? Kateri predpisi so pod njo?
2. Kdo sprejema zakone in pravilnike? Kaj se lahko zgodi v času od sprejema zakona do njegove veljavnosti (odložilni veto) Kaj potem? (objavljen v uradnem listu, veljati začne 15. dan po objavi). Ali lahko danes sprejmemo zakon ki velja od 1.9.2013 - ne ker ne veljajo za nazaj.
3. Kaj je to poslanska imuniteta? Zakaj jo koristijo (da lahko normalno opravljajo delo)? Kaj pa potem ko niso več poslanci (odgovarjajo za kršitve)
 
Moja izpitna vprašanja pri USTAVI - (opravljala sem drugič)

1. Kako je izvoljen predsednik države in katere so njegove pristojnosti?
2. Konvencija o otrokovih pravicah? (naštet jih, katera je meni osebno najbolj pomembna)
3. Kje so objavljeni zakoni, ki jih sprejme DZ?

Moja izpraševalka je bila ga. Vida Starič Hoblar in kdor dobi njo v komisijo je delno rešen. Je življenska, preprosta in z teboj se pogovarja kot bi šel z prijateljico ali prijateljem na kavo. Vzdušje je res prijetno. Zahteva kratke in jasne odgovore in ne komplicira.
 
1. Opiši vlado (sestava, kdo jo imenuje, komu je odgovorna, imenovanje ministrov) + Kaj se je te dni dogajalo našemu ministru Jerneju Pikalu. (interpelacija - kaj je to?) Poleg interpelacije sem morala razložiti še zaupnico in nezaupnico vladi.
2. Lokalna samouprava(občine in mestne občine, kdo je glavni v občini - župan in občinski svet; če vidim povezavo med občino in vrtcem - občina financira vrtce)
3. Konvencija o otrokovih pravicah (naštej nekaj otrokovih pravic, eno bolj podrobno, ki se mi zdi pomembna v mojem poklicu)

Zelo prijazna gospa. Preverja razumevanje na praktičnih primerih. :)
 
Prijazna gospa. Če vidi, da znaš, te prekine, sama nadaljuje ali zastavi naslednje vprašanje. Zahteva splošno poznavanje.

1. Državni organi
2. Sodstvo (v okviru tega: katera so glavna sodišča - vrhovno, ustavno, računsko, kaj pomeni pravobranilstvo).
3. Naloge, mandat predsednika republike
4. Naštej institucije EU (samo glavne tri)
 
1. Vlada - sestava, mandat, kdo koga imenuje, interpelacija, zaupnica, nezaupnica
2. Otrokove pravice - kje jih najdemo, naštej glavne, katera se meni zdi najpomembnejša
3. Naštej glavne institucije EU, katera predstavlja celotno EU

Prijazna izpraševalka, če vidi da znaš, te prekine in sama razloži do konca :)
 
1. Kdo ima oblast v Sloveniji? Delitev oblasti.
2. DZ - naloge, mandat, sestava
3. Kje so zapisane otrokove pravice (ustava in konvencija)? Katero pravico in načelo bi izpostavila ter zakaj?

Zelo prijazna gospa, pomaga s podvprašanji :)
 
Kaj se trenutno dogaja pri nas v politiki?
Državni zbor - sestava, kdo ga voli, njegove naloge oz. pristojnosti.
Volitve v Državni zbor - potek. Kakšna je vloga predsednika RS v tem primeru.
(Na splošno so se vprašanja nanašala na trenutno aktualno politično stanje).
 
Vida Starič Holobar
1. Državni zbor
2. Laičnost države (cerkev se ne vtika v državo; verske skupnosti so samostojne in neodvisne)
3. Inštutucije EU (našteti) in razlika med Svetom EU in Evropskim svetom
 
1. Kdo ima oblast v Sloveniji?
2. Aktualno stanje v državi? (Odstopitev predsednice vlade itd.)
3. Kje so objavljene otrokove pravice? Naštej nekatere pravice in načelo.
 
1. Kaj je Ustava, spreminjanje Ustave in vloga Ustavnega sodišča?
2. Otrokova korist in kje je to zapisano?
3. Glavne institucije EU. Kaj predstavlja Evropski parlament (državljane EU) in kaj komisija (EU kot celoto).
 
Danes je uspelo tudi meni! Uspešno opravila!

Vprašanja:
- ustava (definicija, kdo jo lahko spreminja, koliko poslancev mora glasovat za to ...), zakoni, pravilniki - v kakšnem razmerju do ustave (podrejeni, v skladu z ustvo), navedi primer zakona, pravilnika (samo naštet, kdo se podpiše ...)
- ali bi jaz lahko kandidirala za ustravnega sodnika (ne), za poslanko (da), za evropsko sodnico (da) - pogoji ...
- potem ustavno sodišče, mandat, koliko sodnikov ...
- konvencija o otrokovih pravicah, natančneje načelo otrokove koristi ...

Gospa je zelo prijazna - vse temelji na pogovoru. Če vidi, da zadeve razumeš, ni problema ...
Srečno vsem!
 
1. Sem bila zadnja in je rekla, naj si sama izberem vprašanje (me je postavila pred težko dilemo). Izbrala sem si, kdo ima oblast v državi. Nato sledi še katere veje oblasti poznamo in katere je najvišje sodišče.

2. Ker sem matematik, se ji je zdelo primerno, da me povpraša o financah. Tako da: javne finance, kdo nadzoruje porabo, kaj so prihodki (od kje pridejo) in kaj odhodki (kam grejo). Kakšno je trenutno stanje. Omenila sem še uravnoteženje javnih financ in fiskalno pravilo.

3. Pravice in dolžnosti staršev. Vse. Pomembno je, da če vas vpraša, kako je v primeru, ko starši ne opravljajo svoje naloge: otroka vzamejo, vendar roditeljska funkcija je doživljenjska.
 
1. Kako se deli oblast v RS? Kdo ima oblast še preden je le ta opredeljena v ustavi (ljudstvo)? Kako ljudstvo vpliva na oblast (posredno, neposredno)? Kje vpliva neposredno (volitve, referendumi)? Kakšna je bila ustavna sprememba v zvezi z referendumi? (More glasovat vsaj 20% volilnih upravičencev, da je veljaven...)
2. Pravica do izobraževanja, kje je zapisana, vse o njej (osnovnošolsko izobraževanje je brezplačno, kako je naprej s srednjo šolo...)
3. Kaj je lokalna samouprava? Občine, pokrajine, mestne občine. Ali imamo pokrajine?

Zelo prijazna gospa. Izpit je temeljil na pogovoru.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 16. maj 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
889
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
9
Ogledi
811
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
720
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.345
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.490
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.067
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.965

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu