SIO Projekt INTERVET Western Balkans

Trenutno berete:
SIO Projekt INTERVET Western Balkans

Na Zavodu za Novodobno Izobraževanje skrbimo za praktično usposabljanje tujih kandidatov v Mariboru in okolici. V sklopu programa Erasmus+ smo gostili že veliko skupin iz različnih evropskih držav: Portugalske, Španije, Malte, Italije in Francije, Nemčije, Švedske, Finske, Poljske, Češke in Balkanskih držav. Poleg gostovanja kandidatov iz tujine, si na Zavodu prizadevamo enako izkušnjo omogočiti tudi slovenskim dijakom. Skupno smo sodelovali pri več kot 3000 mobilnostih.

Izteka se zadnje leto enega največjih projektov, pri katerem je kot edina slovenska organizacija sodeloval tudi naš Zavod. Projekt INTERVET Western Balkans je štiri leta družil 14 evropshih držav, ki so vključevale tudi 6 držav Zahodnega Balkana: Albanijo, Bosno in Hercegovino, Kosovo, Črno goro, Republiko Severno Makedonijo in Srbijo. V preteklih dveh letih je praktično usposabljanje v Mariboru in okolici opravljalo 91 dijakov iz držav Zahodnega Balkana. Projekt, v katerega je bilo skupaj vloženih 2 milijona evropskih sredstev, se zaključi novembra 2023.

Letošnje leto smo v mescu juniju gostili skupino iz Srbije, ter skupino iz Bosne in Hercegovine. Dijaki so bili ob prihodu v Maribor najprej vključeni v uvodni 3-dnevni program priprave, ki je potekal v obliki organiziranih predavanj, delavnic in kulturnih aktivnosti. Med vikendom je Zavod za udeležence organiziral tudi izlet na Pohorje, na katerem so se kandidati skupaj s predstavnikom ZNI povzpeli do Mariborske koče, kjer so imeli priložnost poskusiti tradicionalno slovensko kuhinjo.

Osrednji del mobilnosti je predstavljalo enomesečno praktično izobraževanje, ki so ga omogočila sodelujoča podjetja iz Maribora in okolice. Kandidati so bili vključeni v delovni proces uspešnih mariborskih podjetij, ki našim kandidatom že leta nudijo kvalitetno usposabljanje na izbranem poklicnem področju, projektu pa so se priključila tudi nekatera nova podjetja.

Izkušnjo mednarodne mobilnosti najbolje opišejo vtisi udeležencev:

Hena iz Bosne: »Prakso sem opravljala v Hotelu Arena kot receptorka, prav tako pa sem delala v baru. Moje glavne naloge so bile prijavljati in odjavljati goste v in iz hotela, preverjati čistočo sob in če so pripravljene na naslednje goste, v baru pa sem pomagala pripravljati kavo in ostale pijače«. (Sodelujoče podjetje: Hotel Arena, EUROTAS HOTELI d.o.o.)

Kristijan iz Srbije: »Na projekt sem se prijavil, ker sem se želel naučiti več o poklicu, za katerega se šolam. Prvi teden in pol sem delal na recepciji, kjer smo sprejemali goste, ostali del prakse pa sem opravljal v restavraciji, kjer sem se tudi naučil, kako pripraviti kavo. Zelo sem užival v učenju na mobilnosti v Mariboru in zame je bil to najboljši mesec«. (Sodelujoče podjetje: Hotel Arena, EUROTAS HOTELI d.o.o.)

Ana Marija iz Bosne: »Delo sem opravljala v IT podjetju Solve-X, kjer sem bila zadolžena za svoj projekt, v okviru katerega sem narediti aplikacijo Pokemon. Naučila sem se zelo veliko, še posebej, kako dodati razne funkcije v aplikaciji. Izven dela sem se zelo zabavala ter spoznala veliko ljudi, ki so postali moji prijatelji«. (Sodelujoče podjetje: SOLVIKS d.o.o.)

Slađana iz Srbije: »Prakso sem opravljala v Lesnini, kjer so moje glavne naloge bile izbirati pohištvo in dekoracije za specifičen ambient, ter prispevati nove ideje. V Lesnini sem se veliko naučila o barvah in različnih stilih, ter o podjetjih, ki proizvajajo pohištvo. Kar mi je bilo najbolj všeč v Mariboru je samo mesto in arhitektura, na mobilnosti pa sem spoznala veliko novih ljudi in prijateljev. Maribor mi je pustil zelo lepe spomine«. (Sodelujoče podjetje: LES-MMS d.o.o.)

Anjela iz Srbije: »Zaključila sem prakso v podjetju Profin. Zaposleni so me naučili veliko novega, in vsak dan sem si želela na delu ostati dlje, ker smo se s sodelavci tako dobro razumeli. Podjetje bi priporočila vsakemu, saj so zelo prijazni in si res želijo pomagat. Maribor mi je bil veliko bolj všeč kot Ljubljana, saj je majhen in tih, vendar popoln za študente. Sama sem se rada sprehajala ob reki Dravi, ker me je to pomirjalo«. (Sodelujoče podjetje: Pro Fin d.o.o.)

Dejana iz Srbije: »Delo sem opravljala v podjetju eAvio na oddelku za grafično oblikovanje. Moje glavne naloge so bile zasnovati ilustracije za spletne strani, logo design in nalepke za podjetja. Ker še nikoli nisem zasnovala ilustracij, mi je to bilo najljubše, saj sem se naučila nekaj novega. V Mariboru sem uživala ob večernih sprehodih v naravi«. (Sodelujoče podjetje: eAvio d.o.o.)

Vojin iz Srbije: »Kot grafični oblikovalec sem delal v podjetju Kulturni inkubator. Zasnoval sem posterje za razne dogodke. Praktično izobraževanje je izpolnilo vsa moja pričakovanja in moja mentorja, Miha in Eva, sta bila odlična. Na mobilnosti sem izboljšal komunikacijske sposobnosti in veščine grafičnega oblikovanja. Spoznal sem tudi veliko ljudi ter potoval po slovenskih krajih: Novo Mesto, Ljubljana, Koper in Celje. Slovenija je zelo lepa država in upam, da se lahko nekega dne vrnem«. (Sodelujoče podjetje: MKC Maribor)

Poslanstvo našega Zavoda je spodbujati in podpirati mlade v projektih mobilnosti, ter jim ponuditi priložnost, da skozi mednarodno izmenjavo pridobijo dragocene delovne izkušnje. Tako namreč vsi skupaj prispevamo k povezovanju različnih organizacij in držav znotraj Evropske unije, s sodelovanjem v projektu Intervet Western Balkans pa se je naše delovanje razširilo tudi na širšo regijo in Balkanske države. Veselimo se novih projektov, da bomo še naprej uspešno promovirali Maribor, Slovenijo in še mnogim mladim omogočili podporo na njihovi življenjski in karierni poti.

Pripravila: Nina Leben

*Projekt se sofinancira iz sredstev Evropske Unije



Nadaljuj z branjem...
- - -
Vir za forum: Slovensko izobraževalno omrežje (SIO), sio.si

Pustite komentar z odgovorom na to temo spodaj.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Na spletišču Ministrstva za vzgojo in izobraževanje je v rubriki Javne objave z dne 12. 4. 2024...
Odgovori
0
Ogledi
71
  • Članek
V okviru projekta INSPIRE je bil objavljen kratki film, ki je nastal v sodelovanju s 26...
Odgovori
0
Ogledi
156
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje se je na vedno večje izzive v zvezi s telesno...
Odgovori
0
Ogledi
220
  • Članek
Inspiring ERA! je nov mednarodni projekt v okviru programa Obzorje Evropa, ki bo podpiral in...
Odgovori
0
Ogledi
277
  • Članek
Zaključeni projekt “Digitalizacija za odprto znanost – vzpostavitev hrbteničnega omrežja” z...
Odgovori
0
Ogledi
187
  • Članek
O projektu Na šoli smo se odločili, da ustvarimo inovativen pripomoček za zbiranje vode iz...
Odgovori
0
Ogledi
231
  • Članek
ELaDiNa (Early Language Development in Nature), Erasmus+ KA2 projekt strateškega partnerstva...
Odgovori
0
Ogledi
106

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu