BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Brus, 24. 10. 2017, razredni pouk

1. Katere skupine človekovih pravic poznamo? Ali se lahko človekove pravice omeji? Kdaj? Katerih pravic ne smemo nikoli omejiti? Kako država omeji neko pravico, npr. pravica do svobodnega gibanja? (država pravice omeji z zakonom).
2. Kakšne volitve smo imeli v nedeljo? (neposredne, splošne in tajne) Kakšno volilno pravico sem imela - aktivno ali pasivno? Kakšna je vloga predsednika RS v zakonodajnem postopku? Zakaj se zakon objavi javno, kam in zakaj ravno tja?
3. Kdo sprejema zakone v EU? V katerih ustanovah imamo predstavnike RS? V katerem jeziku govorijo slovenski politiki v EU? Ali tudi v parlamentu lahko govorijo slovensko? V katerem jeziku so zapisani zakoni EU?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Gospa Brus je res zelo prijazna gospa, te vodi in pomaga z podvprašanji.
1. Kako se imanuje zakon o otrocih? Ker sem str. izpit opravljala 21.11 je bilo to vprašanje kot na plasnju (en dan prej podpis konvencije 20.11)
2.Pristojnosti predsednika drzave? Vse o njem.
3.Kakšno oblast imamo v državi? Predstavi vse tri.
Če znaš te gospa kar prekine in hitro sva končali. Pa srečnoo!!
 
BRUS, POKLICNE IN STROKOVNE ŠOLE
1. Kako se izvoli vlada, vse od volitev do kako in kdo potrdi minister, mandatar se izvoli s 2/3 večino DZ in me je vprašala zakaj, zato da lahko vlada sprejema zakone
2. Človekove pravice in temeljne svoboščine; naštej po skupinah, katere lahko omejimo in kdaj, katere nikoli - vseh 7 je potrebno naštet, pa pravica do svobode rojstev pomeni, da se lahko odloči in opravimo splav (nisem vedela)
3. Kdo je otrok (18 let), kdaj je lahko to spremenjeno - z zakonom in ko se poroči ali postane starš

Se, da preživeti, čeprav je gospa najbolj zahtevna izmed vseh v komisiji
 
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj


Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.​


Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.​

- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

Prijazna gospa, te vodi in pomaga z podvprašanji.
1. Kako se imanuje zakon o otrocih?
2.Pristojnosti predsednika drzave?
3.Ali lahko jaz kandidiram za predsednika, kaj pa za sodnika?
4.Kakšno oblast imamo v državi? Kam spada predsednik države?
5.Pravice in dolžnosti staršev?


Pozdravljeni!

Uspešno sem opravila zagovor in vam v pomoč pošiljam vprašanja za organizatorja prehrane v vrtcu:
1. USTAVA - vlada, sprejemanje zakonov,..

Tudi meni so vsa vpašanja, ki ste jih delili zelo pomagala! Vsem, ki se pripravljate na strokovni izpit želim vztrajnosti pri učenju , pa tudi malo sreče :)

Z vami bi rada delila tudi zelo dobro izkušnjo z lektorico. Nalogo sem dala v pregled ga. Ani Peklenik, ki je za normalno ceno odlično opravila svoje delo (izprševalka za slov. je celo komentirala, da je kljub obsežnosti brez napak).

Če bo kdo potreboval njen kontakt: [email protected]

Lp,
 
1. Zakonodajni postopek, razloži (kdo lahko predlaga, 3 faze za opisat, vlogo DS, kdaj je objava v Uradnem listu (pogosto 15. dan, ni pa nujno), kdo razglaša zakone).
2. Sodni svet (koliko jih je, kdo so, mandat, ali sem lahko tudi jaz sodnik) , ustavno sodišče (glavna funkcija, komu odgovarja (je neodvisno), ali imamo še kakšno sodišče (računsko). Morda še kaj v zvezi s tem, se ne spomnim.
3. Konvencija o otrokovih pravicah, kaj je njen poglaviten namen, kje v ustavi se uresničuje, naj si izberem eno pravico otrok in jo razložim.
Mislim, da je to to. Dobiš res več podvprašanj, tako da vse skupaj zgleda bolj kot pogovor. Ko se ti zatakne, tudi malo pomagajo. Pa srečno :)
 
Vprašanja:
Zakonodajni postopek (pojasnit sem morala, zakaj se zakoni razglašajo v Uradnem listu in ne v kakem drugem glasilu, npr. Dnevnik - odgovor je: zaradi tega, ker je to uradno državno glasilo)
Pravica do gibanja (pojasni - kdaj se pravica omeji in s čim je določeno, kdaj se razlaša izredno stanje - z zakonom)
 
Izpraševalka Brus:
- slovenska ustava na splošno: kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel; kateri akt je bil sprejet ob razglasitvi samostojnosti (temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti RS);
- poglavja ustave;
- postopek za spremembo ustave;
- otrokove pravice: kateri akti jih varujejo in predstavi eno pravico.
 
Živijo!
Objavljam vprašanja, ki sem jih včeraj dobila pri izpraševalki Petri Brus (USTAVA):

- Delitev oblasti (našteti in povedati, kaj spada pod vsako, (opozorilo: Ustavno sodišče ne spada pod sodno vejo oblasti, pod to spada npr. Vrhovno sodišče. Ustavno je ločeno).
- Predsednik republike (mandat, naloge).
- Kje vse so zapisane otrokove pravice?
 
(Zelo prijetna izpraševalka.)

1. Zakonodajni postopek
2. Človekove pravice, pravica do svobode gibanja
3. Schengensko območje
 
1. Kako je sestavljena in katere so naloge Evropske komisije?
2. Opišite zakonodajni postopek v RS.
3. Kje je zapisana otrokova pravica do identitete in kaj veste o tem dokumentu?
 
Izpraševalka Brus
1. Človekove pravice, našteti skupine in primer
2. Katere pravice ne smemo nikoli omejiti
3. Kaj je TUL, kaj je tam določeno
4. Definicija otroka
Gospa je prijazna, če znaš te kar prekine in hitro končaš. Srečno!
 
In katere pravice ne smemo omejiti ? enakost pred zakonom mogoče?
 
In katere pravice ne smemo omejiti ? enakost pred zakonom mogoče?

Nikoli se ne smejo omejiti pravice:

- enakost pred zakonom,
- varstvo clovekove pravice in dostojanstva,
- prepoved mucenja,
- nedotakljivost clovekovega zivljenja,
- nacelo zakonitosti v kazenskem postopku,
- pravna jamstva v kazenskem postopku,
- svoboda vesti.

Pravice pa so lahko omejene s pravicami drugih.
 
Specialna in rehabilitacijska pedagoginja, 23. 9. 2020
1. Skupine človekovih pravic in temeljnih svoboščin (iz vsake skupine po en primer).
2. Volilna pravica (vse vrste), ali sem lahko izvoljena za predsednico države, poslanko, sodnico? Koga volimo z posredno volilno pravico (svetnike v DS)?
3. Na koga se lahko obrnemo, če so nam kršene človekove pravice?
 
23.9. 2020
1. Zakonodajni postopek, podvprašanje: Kje se razglasi sprememba ustave (DZ)
2. Svoboda gibanja, izjeme
3. Definicija otroka, izjeme
 
11. 1. 2021
1. Delitev oblasti, podrobneje sodna oblast.
2. Skupine človekovih pravic (naštej + en primer iz vsake skupine).
3. Svet Evropske unije.
 
11. 1. 2020, smer razredni pouk

- Kaj smo pridobili s tem, da smo postali članica EU (državljanstvo - našteješ pravice, kot je gibanje po območju članic, bivanje na območju itd.)
- načelo delitve oblasti
- katera veja je državni zbor
- vse, kar vem o državnem zboru
- kje je zapisana pravica otrok do izobraževanja (pomembno je, da našteješ vse tri: ustava, konvencija pa zakonodaja za šolo)
 
Svetovalna delavka (11. 1. 2021)

1. Katera človekova pravic je med političnimi P in S najbolj znana (volilna pravica) in jo opisati.
2. Evropski parlament in vse o njem
3. Otrokove pravice (izbrala sem si eno in jo opisala)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: gimnazija Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
592
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
973
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.281
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.022
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu