BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oktober, 2014 – spraševalka Petra Brus - zelo prijazna, če znaš, te kar prekine in ti postavi novo vprašanje.

Moja vprašanja:
1. Zakonodajni postopek (in kje je še potrebna 2/3 večina DZ).
2. Temeljna ustavna listina – kdaj je bila sprejeta in kaj vsebuje.
3. Osebnostna pravica (nanaša se na pravico s Konvencije).

Dodatno! Kandidate pred mano je vprašala:
- Avtonomnost EU,
- Institucije EU in v katerih institucijah so pristojni slovenski predstavniki.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Sestava vlade, kdo jo voli?

Sestava DZ (zakonodajna, volilna, nadzorna)Kdo je predsednik DZ?

Katere se bile zadnje volitve? Opiši zadnje volitve s pridevniki: državnozborske in županske, splošne, neposredne, tajne itd. Vprašala me je, za koga sem volila?

Kdo nadzira vlado, predsednika države?

Kaj je interpelacija, nezaupnica?

Temelj splošne konvencije o otrokovih pravicah? Izberi eno pravico in jo opiši.

Pravica do osebne identitete.
 
Nazadnje urejeno:
1. Pravica do gibanja in izjeme
2. Imenovanje vlade, ministrov
3. Kaj smo pridobili z vstopom v EU?

@Polly: a dejansko te je vprašala, koga si volila??
 
1.postopek sprejetja zakona (vse je hotla vedet-kdo predlaga, kdo sprejme, kdo objavi, razglasi, kdaj zacne veljat)?
2. Kdo sestavlja DS?
3. Evropska zakonodaja (povedat sem mogla kako se deli)
4. Svet Eu-opisat
 
- domneva nedolžnosti (meja- da je pravnomočna)
- kdaj se lahko človekove pravice omejijo, katere nikakor ne
- primarna in sekundarna zakonodaja v EU
 
- načelo delitve oblasti,
- kako delimo človekove pravice,
- pravica do zasebnosti,
- evropska komisija (pristojnosti, mandat)
- funkcije državnega zbora
 
1. Načelo delitve oblasti, kam spada predsednik države, naloge predsednika države
2. Državni zbor sestava in njegove funkcije
3. Narodni simboli RS in EU, kako je narodna zastava Slovenije opisana v Ustavi (samo barve brez grba!)

Gospa je zelo prijazna, če se ti zatakne ti pomaga.
 
USTAVA - BRUS
1. Predsednik RS (kdo je, kako ga izvolimo, naloge - tukaj kar konkretno povedat veliko, kdaj lahko izdeja zakone, kaako razglasi zakone - tako da jih objavi v Državnem UL - to je razglasitev)
2. Otrokove pravice iz konvencije - eno si izberi in jo natančneje opredeli (sem izbrala pravico do identitete in jo v enem stavku opisala pa je bilo OK)
3. Zakonodaja EU (primarna , sekundarna, kaj spada v primarno, kaj v sekundarno in katere iz sekundarne imajo neposredno veljavo - uredbe in odločbe, direktive je potrebno prenesti v slo. zakonodajo)
 
danes sem opravljala izpit pri gospe Brus in res je nasmejana in prijazna gospa!(y)
opravljala kot profesorica razrednega pouka
vprasanja:
ustava (kaj je, kje je po hierarhiji, katera poglavja vsebuje, kdaj je bila sprejeta)
drzavni simboli (drzavna in narodna zastava, katera je omenjena v ustavi)
kdo varuje clovekove pravice? kako? kdo predlaga in kdo imenuje varuha clovekovih pravic?
evropski parlament
 
Nazadnje urejeno:
Vprašanja, ki sem jih dobila od ge. Brus:
1. Slovenija je laična država. Kaj to pomeni? (41. člen ustave- ločenost države in verskih skupnosti,...)

2. Funkcije predsednika države? Ali lahko jaz kandidiram za predsednika države.

3. Aktivna in pasivna volilna pravica- za katero obliko volilne pravice bi šlo, če bi jaz kandidirala na volitvah?
 
1. Katero je drugo poglavje ustave?
2. Na podlagi česa se uresničujejo človekove pravice in temeljne svoboščine?
3. Jih je kdaj mogoče omejiti?
4. Katerih ne smemo nikoli omejiti?
5. Kako jih lahko omejimo? (tako da te omejitve ne povzr. neenakopravnosti, ki bi temeljila le na rasi, spolu...)
6. Kam vse se lahko pritožimo, če so nam kršene člov. pravice?
7. simboli Slovenije (bojda je simbol tudi Ljubljana - glavno mesto...rekla je, da ti je tega nikoli nihče ne pove :D)
8. simboli EU
9. V katerem pravnem aktu so zapisane meje Slovenije? (v Temeljni ustavni listini o samostojnosti in neodvisnosti)
10. Kje so meje Evrope? (Schengen)
11. Institucije EU
12. V kateri instituciji EU imamo Slovenci svoje predstavnike? (v vseh)

Vprašanj je bilo veliko, ampak je večina zahtevala kratke odgovore.

Dosti sreče! ;)
 
1. Uradni jezik v Slo, Eu
2. Primarna, sekundarna zakonodaja (samo osnove)
3. Kdo mora poskrbeti za otroka (starši oz. država, če starši ne ...), pač samo malo sem se o tem razgovorila.
Pomaga, skos neka podvprašanja, tako da je super. ;)
 
Kot svetovalna delavka sem opravljala izpit:

- celoten zakonodajni postopek, ter kakšna je vloga državnega sveta?
-kdo ima primarno skrb za otroka? starši, kdo, če ne morejo?
- kaj pomeni varstvo otrok?
- evropska komisija

zelo prijazna :)
 
Meni se ni zdela prijazna, malo pomaga ampak to je tudi to.

1. Kdo je lahko otrok? Živo bitje do 18. leta starosti, niso pa tisti, ki imajo svoje otroke ali so poročni (stari manj kot 18. let) ter tisti ki so v kazenskem postopku.
2. Politična pravica do zborovanja.
3. Institucije EU. Evropska komisija
 
1. Pravice, ki se tičejo otrok v Ustavi Republike Slovenije (da uživajo posebno varstvo in skrb, pravica do izobraževanja, da so starši dolžni vzdrževati, vzagajati in izobraževati svoje otroke, da imajo otroci rojeni zunaj zakonske zveze enake pravice kot otroci rojeni v njej....)
2. Vloga Državnega sveta v zakonodajnem postopku (zakonodajna pobuda, pravica do odložilnega veta, mnenje)
3. Evropska komisija (sestava in funkcije)
 
Kaj je ustava? Kaj je v njej opredeljeno?
Naštej glavne skupine pravic iz poglavja ČP in TS.
Pravice avtohtonih narodnih skupnosti.
Splošno o Konvenciji o otrokovih pravicah, kaj opredeljuje, kaj je glavno vodilo oz. načelo. Kdo je otrok po definiciji?
Evropski parlament - kaj vem o njem.

Prijazna gospa, ki sicer na videz deluje zadržano in rahlo strogo, ampak v glavnem išče znanje in ne vrta v podrobnosti.
 
Izpit sem imela 25. maja 2016.
Spraševalka BRUS.
Gospa je prijazna in hkrati striktna. Postavlja veliko podvprašanj in išče znanje.

Vprašanja so bila sledeča:
1. Pojasniti, kaj pomeni, da je Slovenija socialna država in našteti, katere socialne pravice so zapisane v Ustavi.
2. Pristojnosti vlade.
3. Svoboda dela. Kako je to opredeljeno v Ustavi.
 
Izpraševalka: ga. Petra Brus. Prijazna gospa, je hitro zadovoljna z odgovorom. Ko vidi, da znaš, te kar prekine in vpraša naprej.

1. Naštej skupine temeljnih človekovih pravic in svoboščin in povej primer za vsako skupino.
2. Kdaj se lahko te pravice omejijo? Katerih pravic ne moremo omejiti?
3. Funkcija predsednika v zakonodajnem postopku.
 
Petra Brus, 26. 9. 2017:

1. Glavne skupine človekovih pravic in temeljnih svoboščin
2. Primer politične pravice in svoboščine (navedem volilno pravico) + vse o volilni pravici (vrste pravice, kdo jo ima, pasivna in aktivna volilna pravica)
3. Kdo lahko kandidira za predsednika države
4. Ustava RS - kdaj je bila sprejeta, katera listina je bila njena predhodnica in kdaj je bila sprejeta (Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti)
5. Kje so zapisane otrokove pravice (Konvencija, ustava, zakoni)

Prijetna gospa, sproščena, postavlja podvprašanja.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: gimnazija Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
592
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
974
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.283
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.853

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu