BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
BRUS - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Izpraševalec : BRUS

1. Kakašna država je Slovenija glede na ureditev? (Pravna, demokratična, socialna in republika.) Kako vemo, da je socialna?
2. Kakšne so pristojnosti predsednika republike glede na zakonodajni postopek? (Razglaša zakone.) Kdaj razglasi zakon in zakaj takrat?
3. Otrokova identiteta. (Ob rojstvu pravica do imena, državljanstva, pravica da pozna svoje starše.) Kje so zapisani ti podatki? (V matični knjigi.)

To je bilo to...

Veliko sreče in uspeha vsem!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Preambula
2. Sestava ustave (preambula, človekove pravice, ... splošna poglavja, vsa), kaj določa temeljna ustavna listina, kje so zapisane meje Slovenije, kdaj je bila sprejeta Temeljna ustavna listina, kako je potekala osamosvojitev naprej.
3. Otrokove pravice ( konvencija, kaj je bila sprejeta, naštej nekaj pravic, eno podrobneje opiši).

Izredno prijazna gospa, pomaga z podvprašanji, če vidi da znaš, te kar prekine in naslednje vprašanje.
 
1. Zakonodajni postopek (kdo predlaga zakon, kakšen je postopek, kdo razglasi zakon, odložilni veto)
2. Državna in narodna zastava države
3. S čim/kje so določene meje RS (S Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnoti RS) Kdaj je bila ta listina sprejeta
5. Izberi si eno otrokovo pravico iz konvencije in jo opiši
 
IZPRAŠEVALKA GA. BRUS

1.Delitev oblasti v SLO (zakonodajna, izvršilna, sodna)-podrobno
2. Ali imamo v Slo neodvisna sodišča? (računsko, ustavno)- njuni nalogi, zakaj sta neodvisni (da opravljata odgovorno delo)
3. Predsednik, komu odgovarja za delo(DZ), kdo ga razreši(Ustavno sodišče), naloge (razglaša zakone, razpiše volitve v DZ, imenuje države funkcionarje ...)

Gospa je zelo, zelo vredu:)
Pomaga in pomaga:)
Super spraševalka, zato le pogumno!
 
1. Kakšna je Slovenija? (Demokratična, socialna ...) Za vsako lastnost povejte eno poved.
2. Državni jezik.

Gospa je prijazna! ;)
 
  1. Ustavno sodišče.
  2. Pristojnosti državnega sveta.
  3. Katera od institucij EU ima zakonodajno funkcijo in katera proračunsko funkcijo?
 
Nazadnje urejeno:
Izjemno prijetna izpraševalka, ki išče znanje in te podpira pri razmišljanju :)
Pri prvem vprašanju sem se povsem zapletla (mičkeno sem bila živčna ;)), ampak me je lepo počakala, da sem se zbrala in normalno odgovorila :)
Vprašanja so bila pa sledeča:
1. zakonodajni postopek,
2. svoboda gibanja + kako je s to pravico pri tujcih (omejena),
3. konvencija o otrokovih pravicah - izberi si eno pravico in jo opiši. Izbrala sem pravico do izobraževanja in me je na sredini kar prekinila, ker je videla, da znam :)
Med podvprašanji zakonodajnega postopka je bilo, kateri zakoni so sprejeti z 2/3-večino in nisem vedela, ampak ni bilo panike.
Srečno!
 
Gospa je korektna, postavlja podvprašanja, išče znanje. Dobila pa sem naslednja vprašanja:
1. Vse o zakonih (kdo jih predlaga, kdo jih sprejema, razglaša,kdaj se zakon razglasi, celoten zakonodajni postopek za opisat, kdaj postane zakon veljaven,kje je objavljen-uradni list, zakaj mora zakon biti objavljen v uradnem listu, odložilni veto).
2. Volilna pravica. Podrobneje opisat aktivno in pasivno. Lahko jaz kandidiram za predsednika, kolikokrat. Lahko jaz kandidiram za poslanca v državnem zboru, kolikokrat. Kakšno državljanstvo imam (slovensko in evropsko). Od kdaj imam dva državljanstva.
3. Pravica otrok do izobraževanja. Kje je napisana, opis.
 
Konvencija o otrokovih pravicah
Kako se udejanjajo pravice zapisane v ustavi (z zakoni in sem napeljala na zakonodajno oblast, pa malo sem se lovila). Podvprašanja: mandat sodnikov in ustavnih sodnikov, ali zakon lahko velja za nazaj in če ja, kdaj (če je javna korist).
Naloge predsednika vezana na zakonodajo (razlaša zakone oz. izda ukaz), kje so objavljeni zakoni, kdaj začnejo veljati, zakaj so objavljeni v uradnem listu in ne npr. v casopisu (objave so na enotnem mestu, da se z njimi vsi lahko seznanimo)
 
Na prvi pogled malo stroga gospa sicer pa pomaga in te vodi z podvprašanji ;)

Moja vprašanja so bila naslednja (za socialnega pedagoga):
- pravna država - pojasni
- s čim vse je določena pravna država (ustava, zakoni, pravilniki, akti)
- definicija otroka, kaj piše o otrocih v ustavi
- zakonodajni postopek - zelo podrobno (meni je pomagalo, da sem si prebrala o zakonodajnem postopku na spletni strani Državnega zbora)

Veliko sreče vsem! :)
 
1. Kakšna država je Slovenija? Pravna, socialna, demokratična republika in vsako razložit
2. Funkcije Sveta EU.
3. Konvencija o otrokovih pravicah (kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel, kaj je bistvo konvencije). Kaj pravi konvencija o disciplini? Kam bi konvencijo uvrstili v hiearhijo pravnih aktov v Sloveniji? Takoj za ustavo!
 
Gospa je prijazna in če vidiš da znaš, ni problema.

1. Zakonodajni postopek
(zelo podrobno, najbolje si je prebrati http://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/zakonodaja/ZakonodajniPostopek
meni je zelo pomagal. Pri tem je bilo podvprašanje: Kje predsednik razglasi zakon (v uradnem listu).

2. Kakšne prednosti smo pridobili s prihodom v EU.
Čim več jih naštet. Saj pomaga, jaz nisem znala vseh :)
Kakšen je uradni jezik EU?

3. Kdo je otrok? Kdaj pride do izjem?
(vsak mladostnik do 18. leta, obstajajo izjeme, če zakon tako določa. Mi je pomagala, nekaj je govorila o tistih, ki so v kazenskem postopku, da se jih lahko prej obravnava, da niso več otroci...)

Že s prvim vprašanjem je bila nekako zadovoljna, zato tudi naprej nisem imela problemov. Je pa potrebno vsaj nekaj povedati.

Pa srečno vsem! Ni tako stroga kot je videti :P
 
1. Vlada Republike Slovenije. Kdo imenuje predsednika vlade, kdo predlaga, kdo pa imenuje ministre? S kakšno večino se izvoli predsednika vlade? Kakšen je postopek imenovanja ministrov? Ali je število ministrov in ministric stalno? Katere so njene glavne naloge? Kateri pomemben dokument predloži državnemu zboru vlada - in samo ona ga lahko predloži? (= državni proračun.)
2. Svoboda izražanja. Na kaj se nanaša svoboda izražanja? Kateri dokumenti jo navajajo? Ali ima kakšne omejitve? Kako je s svobodo izražanja in njenimi omejitvami v šoli?
3. Kaj počne Evropska komisija? Koliko komisarjev in komisark ima? Kdo je predsednik Evropske komisije?
 
1. Predsednik države (naloge, kako je izvoljen, njegova vloga glede na DZ)
2. Otrokove pravice (kje so zapisane, bolj podrobno - pravica do identitete)
3. tri veje oblasti
 
1. oblast v slo in kako so posamezne veje oblasti sestavljene.
2. kdo voli ministre, poslance, predsednika, sodnike.
3. splosno o konvenciji o otrokovih pravicah.
 
Pozdravljeni!

Tole so bila moja vprašanja 1. oktobra.

Dolžnosti staršev do otrok, ki so zapisane v zakonih.
Otroci uradnih zakoncev ali zgolj "koruznikov" (moja pripomba, ne ge. Brusove :) imajo enake pravice ali ne?
Vse o volilni pravici. Bi lahko kandidiral za poslanca, župana, predsednika ... (bilo je ravno pred volitvami)

Okrog te tematike so se vrtela moja vprašanja, veliko je bilo tudi podvprašanj. Brusova in nasploh celotna komisija je zelo "skulirana", zato nič bat! ;)
 
Kdo v Sloveniji ima zakonodajno oblast? Potem sem morala opisati DS.
Evropska komisija
Postopek za spremembo ustave
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 19. jun 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: gimnazija Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
592
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
974
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.283
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.853

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu