SIO Projekt KA229 Erasmus+: Iščemo poti za doseganje ciljev trajnostnega razvoja

Trenutno berete:
SIO Projekt KA229 Erasmus+: Iščemo poti za doseganje ciljev trajnostnega razvoja

Letošnjega septembra je Gimnazija Jurija Vege Idrija začela nov evropski projekt Steps2030World, v katerem skupaj s partnerskimi šolami iz nemškega Friedberga, italijanske Sore, nizozemskega Hoorna in s hrvaške Reke iščemo načine, kako s poučevanjem ali z različnimi akcijami prispevati k uresničitvi sedemnajstih ciljev trajnostnega razvoja (ti cilji so med drugim odprava revščine in lakote, zdravje in dobro počutje, kakovostno izobraževanje, enakost spolov, čista voda in sanitarna ureditev, cenovno dostopna in čista energija, dostojno delo in gospodarska rast, zmanjšanje neenakosti, trajnostna mesta in skupnosti, podnebni ukrepi, mir, pravičnost in močne institucije), ki so jih leta 2015 postavili Združeni narodi.

Prvo srečanje sodelujočih šol je v tednu od 12. do 16. novembra 2018 organizirala prav idrijska gimnazija, ki se tokrat prvič preizkuša v vlogi koordinatorice celotnega projekta. Poleg gostiteljev se ga je udeležilo 9 učiteljev in 17 dijakov partnerskih šol.

V središče tedenskega dogajanja so bile postavljene različne dejavnosti, ki so omogočale spoznavanje različnih ciljev trajnostnega razvoja. Med drugim so se dijaki preizkušali v kvizu o poznavanju ciljev, sodelovali v različnih delavnicah, gostili šest fantov iz azilnega centra v Postojni, sodelovali na okrogli mizi na temo dejavnosti, ki jih lahko organiziramo, da kot skupnost pripomoremo k uveljavljanju ciljev, ter se družili na nacionalnem večeru ter na ekskurzijah v Ljubljano in na Obalo. Učitelji pa so se lahko s prisotnostjo pri pouku seznanili z metodami in dejavnostmi, ki jih za doseganje ciljev uporabljajo na idrijski šoli.

Tovrstni projekti zagotovo igrajo pomembno vlogo pri izoblikovanju pogleda na svet in dojemanju sebe in drugih. Najpomembneje pa je, kaj ta srečanja pomenijo udeležencem. Vtise po končanem projektu je strnila dijakinja Pia, ki pravi: »Menim, da mi je projekt prinesel veliko novih in uporabnih izkušenj. Izboljšala sem znanje angleškega jezika in pridobila sposobnost hitrega spoznavanja ljudi. Zelo mi je bilo všeč, da sem se naučila prilagoditi življenjskim navadam drugih in se nasploh seznanila z običaji drugih kultur. Navdušilo me je počutje ob sodelovanju – vsi so se namreč vključevali v dejavnosti, bili prijazni in poskrbeli za zabaven in sproščen občutek. Projekt je sicer spremljalo precej stresa in nepričakovanih situacij, a udeležbe v njem nikakor ne obžalujem. Priporočala bi jo vsem, ki so željni novih dogodivščin in spoznavanja novih kultur, ljudi ipd.« Podobno menita tudi Taja in Živa, Ana pa je zapisala še: »Zelo rada sodelujem v projektih, kot je ta, saj izveš veliko o kulturi drugih narodov in spoznaš veliko ljudi. Tudi program, ki sem se ga v sklopu tega projekta udeležila, mi je bil všeč, saj je bil zelo razgiban in hkrati tudi povezan z osrednjo temo. Najbolj všeč mi je bila delavnica Humanitas, kjer sem se naučila veliko o današnjem svetu in razporeditvi dobrin med ljudmi, poleg tega pa tudi, da z medsebojnim sodelovanjem dosežemo več, kot pa če vse delamo sami.« Na drugi strani pa so dijaki iz tujine spoznali tudi navade Slovencev. Med drugim so kot zanimivost izpostavili uporabo hišnih copat in velikost naših stanovanjskih hiš.

V tovrstnih projektih se drug od drugega in drug o drugem res lahko največ naučimo. In tudi to je smisel tovrstnih srečanj. Udeleženci, ki so v Idriji preživeli zanimiv in poučen teden, se že veselijo naslednjega snidenja v začetku aprila 2019 v Nemčiji.



Nadaljuj z branjem...
- - -
Vir za forum: Slovensko izobraževalno omrežje (SIO), sio.si
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Na spletišču Ministrstva za vzgojo in izobraževanje je v rubriki Javne objave z dne 12. 4. 2024...
Odgovori
0
Ogledi
57
  • Članek
V okviru projekta INSPIRE je bil objavljen kratki film, ki je nastal v sodelovanju s 26...
Odgovori
0
Ogledi
143
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje se je na vedno večje izzive v zvezi s telesno...
Odgovori
0
Ogledi
200
  • Članek
Inspiring ERA! je nov mednarodni projekt v okviru programa Obzorje Evropa, ki bo podpiral in...
Odgovori
0
Ogledi
218
  • Članek
Zaključeni projekt “Digitalizacija za odprto znanost – vzpostavitev hrbteničnega omrežja” z...
Odgovori
0
Ogledi
146
  • Članek
O projektu Na šoli smo se odločili, da ustvarimo inovativen pripomoček za zbiranje vode iz...
Odgovori
0
Ogledi
204
  • Članek
ELaDiNa (Early Language Development in Nature), Erasmus+ KA2 projekt strateškega partnerstva...
Odgovori
0
Ogledi
96

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu