SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
SLOVENŠČINA - skupna izpitna vprašanja

Cvetko 20.6.2023 -slovenscina
1. Pisanje velike in male zacetnice pri zemeljepisnih lastnih imenih. Logarska dolina, Julijske Alpe, kdaj se piše toplice z malo in kdaj z veliko začetnico. (Dolenjske Toplice ker je kraj, Čatežke toplice-kraj je Čatež, toplice pa so mesto kjer so bazeni…)
2. Vejica, kakšno ločilo je. ( levostično in nekončno). V dopisu, ki se zacne s Spoštovani, … ali pisemo nadaljevanje z veliko ali malo zacetnico, ( z malo…)
3. Slovarji, razlika me Sskj in pravopisom ( v sskj ni lastnih imen, v pravopisu so pravila o pravilnem zapisovanju besed, besede pa nimajo gesla(opisa) , ki je samo v sskj. kje je online verzija slovarjev (fran.si)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpit opravljala za vzgojiteljico.
Izpraševalka Romana Šarec Rojc.
1. status slovenskega jezika
2. zemljepisna lastna imena
3. zakaj 25 črk in 29 glasov?
 
Za učiteljico italijanščine:
1. Odnosi med besedami (tu nisem vedela točno, na kaj misli, a me je prijazno usmerila na pravo pot): sopomenke, podpomenke, nadpomenke, protipomenke s primeri.
2. Kako doživljamo slovenščino v moji vasi (sem zamejka)
3. Temeljni mejniki v slovenski književnosti
 
Epih
- napaka v seminarski pri alinejah (mora bit predložni pomišljaj), zato me je vprašala razliko med pomišljajem in vezajem (klasika)
- domače in prevzete besede (kako vemo, katere so domače - kateri kvalifikatorji nam to povejo - indoevrop., ..; kam pogledamo, če nas zanima izvor,)
- vrste prevzetih besed (tujke, sposojenke, citatne besede)

Malo bolj resna deluje, postavi kakšno podvprašanje, ampak ful pomaga, nobene panike.
 
Strokovni izpit - 22. 6. 2023 (svetovalna delavka)
Izpraševalka: Katarina Čokl
1. Uradni dopis
2. Predlog s/z, k/h
3. Pomišljaj - vezaj
 
Gimnazija
Marijana Klemenčič Glavica

Res prijazna izpraševalka, zelo pomaga, ti pove kaj želi slišati, to poveš in ne rabiš ovinkarit. Daje podvprašanja in lepo vodi pogovor.

1. Katere glasove pozna slovenščina? Tu sem šla na št. glasov (29) in črk (25), in da imamo široke in ozke, in polglasnik. Naštej nekaj besed s polglasnikom. Kako vemo kje je polglasnik (v rodilniku izpade -> minister - ministra).
2. Domače in prevzete besede. Iz katerih jezikov imamo veliko prevzetih besed (ang, nem). Potem sem šla pa na sposojene, podomačene, kalke, citate in pri sposojenih in podomačenih povedala primer, pri ostalih ni bilo treba. Kako vemo v slovarju, katere besede so domače? Označene so s stilnim kvalifikatorjem in so lahko iz praindoevropščine, slovanske besede, primera sta npr. suknja in mati. V katerem slovarju jih najdem? Etimološki slovar.
 
Nina Levstik
Področje: svetovalni delavec, učitelj DSP
1. Stalni besedni red v povedi
2. Izgovorjava v/l/m
3. Prevzete besede (sposojenke, tujke, citatne) - iz priprave primeri (mogla sem določit)
 
Področje: RAZREDNI POUK
Izpraševalka: Nina Levstik
1. Uradni jezik
2. Poročilo o dogodku (kaj vse mora vsebovati)
3. Pika (neskladenjska raba)
 
OŠ, učiteljica slovenskega jezika.
Izpraševalka T. Špur:
- razlaga (katera pomenska razmerja med stavki so najpogostejša, našteti podredja in priredja ter jih opisati - kateri vezniki jih uvajajo),
- državni in uradni jezik (kaj pomeni, kje se govori, v katerih občina živijo manjšine),
- svèt in svét (kaj katera beseda pomeni, kje to najdem - SSKJ in SP - kje najdem, kako se beseda naglasi, kakšne naglase poznamo in naglasna znamenja, kaj se zgodi, ko svèt sklanjamo ...).

Prijazna, pomaga, ko se zatakne, vodi s podvprašanji.
 
Planinc: za učiteljico RP

1. Našteti sem morala slovarje in opisati Pravopis.
2. Stvarna lastna imena.
3. Funkcijska zvrst jezika.

Zelo sproščen in super izpraševalec, ki se zelo rad poheca. Preberite si novost glede Pravopisa, ker sva debatirala okoli tega. (Zapis besed selo, vas, trg, mesto se bo po novem pisalo z veliko začetnico in kako se bo to preneslo v realnost, glede na to, da smo do sedaj učili zapis omenjenih besed z malo.)
 
27. 6.2023, predmetni učitelj (oš)
Planinc :

1. Naštej slovarje... Razlika med SSKJ in pravopisem.
2. Uradni jezik (kje najdemo italijanske narodne manjšine)
3. Se ne spomnim, ker je vse potekalo skoz pogovor.

Slovenščine sem se najbolj bala, pa mi je blo najbolj kul... Znati pa moreš, ni kaj... Učite se, ker znanje moraš pokazat... Zaupajte vase, in ne učite se zadnji moment.
 
Otoničar Pajk
Jezikovni priročniki.
Vezaj in pomišljaj, opiši. V katerem priročniku najdemo pravila za vezaj, pomišljaj.
Dobila sem eno poved na listu, ki sem jo morala prebrati in popraviti. Nekaj v stilu: Na srečanje grem k mojemu bratu Mihu. Poved sem popravila, nisem bila prepričana, ali je prav sklanjano ime Miha. Rekla je, da lahko to ime sklanjam po 1. ženski sklanjatvi (npr. Ana) in po moški (npr. Janez). Ime Miha sem sklanjala po obeh variantah.
Zelo prijazna, ti pomaga in kakšno stvar obrazloži.
 
Nazadnje urejeno:
Izpraševalka Hočevar.
1. zvočne prvine jezika, podrobneje o intonaciji (ali gre pri vprašalnih stvakih intonacija vedno navzgor? ne. kdaj ne, kdaj ja) in o barvi glasu
2. morala sem našteti samoglasnike in nato naglasna znamenja, morala sem postaviti naglasna znamenja na 11 besed in utemeljit zakaj.
3. zemljepisna in stvarna lastna imena - kako in kdaj se uporablja velika začetnica, kaj so izjeme.

Korektna, pomaga s podvprašanji, hoče pa točno vse slišati (npr. pri zvočnih prvinah sem pozabila na register in je tako dolgo vrtala, da sem se spomnila)
Izpit sem delala za glasbeno šolo.
 
Otoničar Pajk
1. Pomišljaj in vezaj
2. Kaj uporabljamo pri alinejah.
3. Dobila poved: Maja mi je pokazala njeno knjigo. Vprašanje je bilo, čigavo knjigo je pokazala. Pravilni odgovor je od tretje osebe ž spola.
 
Kokol
Zelo prijazna izpraševalka, se nasmehne, pomaga, postavlja podvprašanja.
1. Interesne govorice: naštej in opiši
2. Dala tri povedi, postavit vejice in zakaj
 
Štempihar:
- slovenščina kot uradni jezik, ko sem omenila manjšine, ga je zanimalo še, v katerih občinah je italijanska narodna manjšina.
- stičnost ločil (nestična, levostična, desnostična, obojestična in konkretni primeri ločil)
- sklanjanje imen in priimkov pri moških in ženskah in potem sklanjanje mojega imena in priimka.
 
Erna Klanjšek Tomšič:
- jezikovni priročniki, podrobneje Slovenski pravopis,
- stičnost ločil,
-zapis števnikov.
Zelo prijazna gospa, ki usmerja s podvprašanji :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
772
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
949

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu