Zvočne prvine govora - register

Trenutno berete:
Zvočne prvine govora - register

Pridružen
9. mar 2013
Prispevki
12
Pri učenju slovenščine, iz katere me čaka str.izpit v torek sem prišla do izraza,ki ga ne znam razložiti..in sicer, pri slušnih ali zvočnih prvinah govora je omenjen tudi REGISTER. Mi lahko kdo kaj veç pove?Hvala!:)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Nazadnje urejeno:
Odg: Zvočne prvine govora - register

Jaz vam lahko na kratko povem o registru v glasbenem smislu, saj je to moje področje.

Register je vrsta tonov, ki zvenijo z enako ali podobno resonanco.

NIŽJE LEGE: Prsni register. Glasilki se treseta, sta napeti v dolžino in širino.
VISOKE LEGE: Lobanjski register. Tresejo se robovi glasilk. Glas je prožnejši, ampak izgubi volumen.
PREHODNI TONI: (med obema legama). Bolj svetla barva. Iz prsnega prehod v lobanjskega. Najbolj primeren.


V zapiskih, ki so naloženi na našem forumu, pa lahko najdete tole:

Register je tonski pas v katerem govorimo. Ženske govorijo v višjem tonskem pasi kot moški. Posledica je lahko prisilno govorjenje - prizadetost glasilk. Prilagajanje registra je pomembno retorično sredstvo.

V tem gradivu je še nekaj več napisanega (str. 33): Slovenščina - po katalogu
 
Odg: Zvočne prvine govora - register

Register je relativni tonski položaj stavčne intonacije. V naravnem govorjenju uporabljamo srednji tonski pas svojega govornega tonskega območja (bariton, bas, alt, sopran), višje prehajamo le pri posebnem poudarjanju; na dnu srednjega pasa se navadno končajo pripovedne kadence. Torej lahko imamo pri govorjenju nižji ali višji register. V povedih preberemo znižano vrnjen stavek: Včeraj, mislim da ob dveh, sem odšla po nakupih. Znižani register uporabljamo tudi v jezi (je čustveno obarvan). Zvišani pa deluje neprijetno na poslušalce.
 
Odg: Zvočne prvine govora - register

ŽIVJO! RAZBRALA SEM DA IMAŠ V TOREK 11. 6. STROK. IZPIT. TUDI JAZ GA IMAM TAKRAT IN SICER OB 16.30. KDAJ GA IMAŠ PA TI IN KATERO KOMISIJO IMAS? JAZ DELAM ZA POM. VZG. LP
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
Vabimo vas na okroglo mizo o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na...
Odgovori
0
Ogledi
56
  • Članek
Svet se spopada s porastom nasilnih konfliktov, obenem pa se zaskrbljujoče razrašča...
Odgovori
0
Ogledi
74
  • Članek
24. januarja smo obeležili Mednarodni dan izobraževanja, ki je letos posvečen preprečevanju...
Odgovori
0
Ogledi
94
  • Članek
V prostorih Zavoda Republike Slovenije za šolstvo se je zaključil še drugi dogodek z naslovom...
Odgovori
0
Ogledi
141
  • Članek
Urad RS za mladino, Nacionalni inštitut za javno zdravje in Ministrstvo za digitalno preobrazbo...
Odgovori
0
Ogledi
337
  • Članek
Člani in članice Strateškega sveta za preprečevanje sovražnega govora so premierju dr. Robertu...
Odgovori
0
Ogledi
200

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu