ŽIST - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŽIST - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Pridružen
25. jan 2011
Prispevki
4
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1. Slušne prvine govora
2. Velika začetnica
3. Ločila
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. naglasna znamenja: Tujega otroka lahko vsak vzgaja.
2.izberi si besedo iz SSKJ (fotokopija) in opiši
3.V pripravah razloži vejice - obkrožil mi je stavke. (bile so pravilno postavljene)

Pomaga in je zelo fer
 
Gospod Žist je sicer dokaj resen, ampak res res pomaga in marsikaj spregleda!

Moja vprašanja:
- Pred mene je postavil list, na katerem so bila razllična besedila. Morala sem določiti, katero besedilo nekaj pojasnjuje in katero besedilo nekaj utemeljuje (Čeprav misliš, da bo to šlo zagotovo dobro od rok, so si besedila tako podobna, da ni lahka naloga. No besedilo za pojasnjevanje sem hitro našla, pri drugem pa me je vprašal, če sem že našla in sem rekla, da razmišljam o določenem. Nato me je vprašal kje najdem utemeljevanje in sva prišla do zaljučka, da to pa nebo to:) Nato mi je rekel, naj pogledam besedilo št. 5 in naj poiščem, kaj bi lahko izražalo utemeljevanje:) Besedilo je bilo o zmagi odbojkarske ekipe.)

- Nato sem dobila list št. 2 :) Ta je šele bil kr nekaj:) Na listu sta bila zapisana dva razpisa za delo. Prvi je bil za knjigovodjo, drugi pa za direktorja. Takoj je rekel, da me bo vodil in da mu naj sledim. Pogledati sem si morala, kakšen jezik morata obvladat (knjigovodja slo. in ita., direktor pa slo. in en jezik strokovna, drugi pa splošno - ni bilo napisano katerega) Sledilo je vprašanja: "Zakaj mora knjigovodja znati italijanski jezik, direktor, ki pa ima višji položaj, pa ne?" Ker sem najprej napačno odgovorila (nekaj glede narodnih skupnosti), mi je naročil naj si pogledam kje so izdali ta dva razpisa (če bi na začetku rekel, naj si preberem skozi, potem bi bilo vsed lažje in hitreje). Videla sem, da je bil razpis za knjigovodjo izdan v Kopru in takoj sem odgovorila, da je tam italijanska narodna skupnost in da je italijanščina uradni jezik :D

- Katere so socialne zvrsti jezika (knjižni in neknjižni jezik)
- Če bi se srečali dve štajerki sredi Maribora, v katerem jeziku bi govorile? (pokrajinski pogovorni)

Res je pomagal, če sem se zmotila, me je peljal na pravo sled in pustil mi je res dovolj časa, da sem si pogledala besedila. 1A :)
 
1. V pripravi mi je obkrožil tri vejice, obrazložiti sem morala zakaj so tam oz. zakaj je nekje ni.
2. Razlika med poudarkom in naglasom.
3. Trije listi - fotokopije od SSKJ, Slovenske slovnice in Slovenskega pravopisa. Katero je kateri. Po čem vem, da gre za sskj, v katerem najdem kako se sklanjajo besede.
 
Vprašanja 13. 06. 2011:

1. Dal mi je list papirja, na katerega sem morala zapisati besede ter postaviti pravilno naglasno znamenje.
2. Zapisati sem morala barve, zanimalo ga je, če se pišejo skupaj, narazen, z vezajem...
3. Iz SSKJ sem si morala izbrati besedo, ter opisati vse kar vem (naglas, gnezdo...)
 
1. list: imela sem stavek v katerem sem morala ugotoviti polglasnik (pri eni besedi, mislim da je bila neprijazen, sem morala pravilno povedati mesto naglasa),

2. list: bilo je besedilo iz neke revije, kjer sem morala poiskati napako (mi je pomagal in usmeril) bila je besedica Z OTROCI, kar je nepravilno, potem ji je še rekle naj dam to v ednino in pravilno naglasim,
prav tako sem morala naglasiti preverjanje,

3. razlika med ustreznim in neustreznim besedilom

Gospod Žist je čisto ok, da ti čas da premisliš. :)
 
- velika začetnica
- zveneči nezvočniki (na primeru danega teksta)
- vidne prvine govora
 
Strokovni izpit: 5. 12. 2011

1. Navedi primer dvodelnega (npr. narekovaj), levostičnega (npr. pika) in neskladenjskega ločila (npr. pika+obrazloži oziroma podaj primer).
2. Podal je primer dveh fotokopiranih kazal, za katera sem morala povedati, v katero knjigo spadata. Šlo je za slovensko slovnico in slovenski pravopis.
3. Narekoval tri primere pisanja skupaj, narazen in z vezajem.

Gospoda je prijazen in kljub temu, da česa ne znaš, ni konec sveta. Jaz sem povedala na koncu po pravici, da mi snov zadnjega vprašanja ne leži ravno najbolje, pa ni bilo nobenih problemov.
 
Odg: Izpraševalec: ŽIST

1. pojasni vejice v pripravi (vrinjen stavek, podredje - katero, naštevanje po alinejah)
2. socialne zvrsti jezika - kako bi pojasnila učencem, ali je beseda štumf pravila (da, v neknjižnem govoru), kaj je argo?
3. slušne prvine govora (intonacija, kaj je barva glasu)

resen, ampak prijazen ;)
 
Odg: Izpraševalec: ŽIST

1. kaj je bilo okrog leta 800 pri nas (sem zgodovinarka);
2. kako vemo katera beseda je domača in katera tuja;
3. v katerem jeziku se pogovarjava
4. besedo otrok sem morala postaviti v im. ed. in postaviti naglas, nato pa sem morala povedati, kako pa jaz naglasim to besedo in kaj delam (prestavljam naglasno mesto in naglasno znamenje)
 
Odg: Izpraševalec: ŽIST

Torej:
1. Govoril mi je različne besede in povedati sem morala ali jih napišemo z vezajem ali pomišljajem.
2. V pripravi je obkrožil 3 povedi v katerih sem morala utemeljiti vejice.
3. Naštel mi je nekaj mejnikov slovenskega knjižnega jezika, povedati pa sem morala letnico ali pa samo obdobje (Katekizem, prevod Biblije, pisanje Prešerna, pisanje Svetlane Makarovič)

Utemeljevanje vejic mi ni ravno šlo, odvisniki in to mi niso šli nikoli :D Nekaj sem vseeno povedala. Čeprav me je bilo sram, da mi gre to slabo, sem vseeno naredila :D
 
Odg: Izpraševalec: ŽIST

1.Velika in mala začetnica Novo mesto ter Murska sobota...Kako kaj pišemo in zakaj?Naselbinska in nenaselbinska imena ..
2.Prebivalec Murske sobote ...prebivalec Slovenije.. prebivalec Ljubljane...s kakšno začetnico pišemo?Kako mu rečemo?
3.Opis slike poligona iz moje priprave.

Malce resen, vendar pomaga, če je potrebno.
 
Na primeru nekega projekta (kjer sem zaposlena); o tem sem morala pripovedovat, razlagat. Res nisem vedla, kaj govorim. Definicija;kaj nam pove, povej primer. Želel mi je pomagat, a me je še bolj zmedel.

Katere priročnike poznaš (3). Razlika med sskj in pravopisom.

Koliko je fonemov in črk, zakaj fonemov več, kaj je poudarek; povej primer 2 različnih poudarkov v eni povedi.

Kljub zmedenosti na začetku sem naredila strokovni izpit!

Srečno vsem tudi v prihodnje!
 
izpraševalec Žist

prijeten, malgd gospod, pomaga te pripeljati na pravo pot če se ti zatakne.

- v pripravi mi je podčrtal poved, rekel, da ni nič narobe in naj poiščem glagol v tej povedi: Med samim branjem ni bilo otrok potrebno dodatno motivirati k poslušanju.- motivirati
- kako bi naglasila besedo motivirati, rekla sem najprej da na 1. i , potem jo je on tako izgovoril in po posluhu mi ni bilo všeč pa sem rekla da 2. i -ostrivec pa je rekel dobro.
(našteti ostale stavčne člene)
-katere priročnike poznam, kdaj je bil izdan 1. pravopis.
- v kateri priročnik bi šla iskat besedo -motivirati, - v pravopis.
-kako bi to besedo lahko nadomestila z drugo besedo-(spodbujati)
-katere besede nebi bilo potrebno napisati v tej povedi-(samim).
 
1. Naloga-utemeljiti, kje so pravopisne napake (npr. napačen sklon)
2. Štirje listi - fotokopije od SSKJ, Slovenske slovnice, Slovenskega pravopisa, Etimološkega slovarja (prepoznati)
3. Prebrati kratek odlomek in utemeljiti prebrano (zgodovinsko-mejniki)
 
1. Naštej samoglasnike. Koliko je fonemov in koliko grafemov?

2. Opis slike (opis slike z matematičnimi liki). V katerih primerih je opis slike lahko v pretekliku (npr. če je oseba že umrla).

3. Sklanjanje imen in priimkov (list A4 primerov).
 
Strokovni izpit sem imela 7.7.2014, socialna delavka, osnovna šola.
- na listu je bila tabela z moškimi imeni in priimki v imenovalniku, nekaj sem jih morala dati v rodilnik.
- kakšen jezik govorimo v šoli, pred razredom in s posameznim učencem (kadar nismo pred ostalimi) + obrazložitev zakaj tako.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.177
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.275
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
585
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
860
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
887

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu