ŽGAJNAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŽGAJNAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Izpraševalka Žgajnar je zelo prijazna in pomaga, če se ti slučajno zatakne. To pa so moja vprašanja, ki sem jih dobila:
1.Načelo delitve oblasti po ustavi v RS
2.Pravica do spoštovanja otrokove svobode misli, vesti in veroizpovedi
3.Katera od EU institucij opravlja zakonodajno funkcijo?
 
Jaz imam s to izpraševalko dobre izkušnje. Zelo prijetna in pozitivna.
1. Delitev oblasti, kdo je pri zakonodajni in koliko traja posamezni mandati v zakonodajni oblasti (DZ 4 leta DS 5 let)
2. KOP - temeljna načela te konvekcije, povej eno pravico in jo opiši (jaz sem povedala pravico do šolanja in izobraževanja)
3. Naštej institucije evropske unije.. (Sem želela še malo opisati odnos med njimi, pa me je prekinila, da je to dovolj)
 
1. Delitev oblasti in bolj natančno zakonodajna oblast.
2. Varuh človekovih pravic: naloga, mandat ...
3. Zakonodaja EU.
 
1. Izvršna oblast (kdo, kdo sestavlja vlado in kdo jih predlaga in imenuje)
2. Kje so zbrane človekove pravice, kje še posebej otrokove pravice in našteti sem mogla še osebne pravice in obrazložit kakšna je pravica o domnevni nedolžnosti.
3. Zakonodaja EU, kako jo delimo, našteti nekaj ustanovitvenih pogodb (lahko tudi dopolnine) in povedati razliko med uredbo in direktivo.

Zelo prijazna :)
 
1. Ustavno sodišče (sestava, pristojnosti, madnat)
2. Utemelji kaj pomeni enakost pred zakonom.
3. Evropski parlament (kdaj bodo volitve, mandat, sestava, pristojnosti).

Zelo prijazna gospa, ti pomaga s podvprašanji. Če vidi, da znaš, te kar prekine.
 
Klavdija Žgajnar (strokovni izpit sem opravljala za prof. slovenščine)

1. načela ustavnosti in zakonitosti, kaj je ustava, kdo ugotavlja ustavnost zakonov
2. Katere pravice človekove poznam, kak bi jih v skupine razvrstila (temeljne, osebne, socialne, kulturne, ekonomske, politične) pa med katere pravice bi uvrstila volilno pravico, svobodo dela in kam pravico do šolanja.
3. Evropska komisija.
 
1. Delitev oblasti (sestava, mandati)
2. Institucije EU (kdo ima zakonodajno funkcijo, kdo izvršilno)
3. Pravica do identitete (naštej še druge otrokove pravice)

Srečno!
 
Ga. Žgajnar je zelo vljudna in prijazna, pomaga s podvprašanji in išče znanje :)

1. Delitev oblasti po ustavi v RS.
Kako se deli vsaka oblast.
Kako se imenujejo člani državnega sveta.
Kako se volijo člani državnega sveta.

2. Kje so zbrane človekove pravice?
Kje so zbrane otrokove pravice?
KOP (Konvencija o otrokovih pravicah), ali spada pod ustavo RS ali pravo EU?

3. Primarna in sekundarna zakonodaja EU.
Kaj je v primarni in kaj v sekundarni zakonodaji?
Kje so razlike?

Srečno!
 
1. Ureditev RS? (oblasti in kaj jo sestavlja) Podrobno opiši še DZ in DS?
2. Kje najdemo pravico o izobraževanju in kaj pomeni?
3. Izbrati sem si morala eno institucijo EU in jo opisati.

Zelo prijazna gospa, išče znanje in pomaga s podvprašanji.
 
1. Delitev oblasti in opisati izvršilno oblast.
2. Naštej institucije EU? Kakšno funkcijo ima sodišče EU? Kdo je zadolžen za varstvo človekovih pravic v EU? Zakonodaja EU, samo našteti - primarna in sekundarna.
3. Otrokova pravica o svobodi misli, vesti in veroizpovedi. Kdaj so otroci zreli, da sami odločajo o tem in kdo jih usmerja do takrat. (odvisno od zrelosti otroka, do takrat pa jih usmerjajo starši).

Prijazna in prijetna gospa, ko se je zataknilo je pomagala s podvprašanji.
 
Svetovalna delavka v dijaškem domu

1. Temeljne ustavne listine. Kdaj je bila sprejeta ustava?
2. Evropska komisija: sestava (samo 27 komisarjev imamo od konca januarja :)), slovenski komisar, mandat in naloge
3. Veje oblasti. Obrazloži sodno oblast - kaj je njena naloga? Katera sodišča v Sloveniji pozanamo? Katero je najvišje?
 
Izpit 15.6.2020, 15.00 za vzgojiteljico
Žgajnar

- Državni svet: sestava, mandat, pristojnosti, kaj je odložilni veto
- Pravo EU: Kakšen odnos ima do prava držav članic (Načela)

Zelo prijazna, pomaga s podvprašanji in tudi vodi do odgovora, če se zatakne.. 😉 Srečno
 
  • Temeljne ustavne listine
  • Delitev oblasti
  • Sodna oblast, našteti vsa sodišča po vrsti
  • Kam spada pravica do ugovora vesti, pravica do dela, pravica do šolanja
  • Institucije EU, izberi eno in jo natančno opiši (sploh naloge)
p.s. izpit sem opravljala za predavateljico višje strokovne šole
 
Odgovarjala sem za področje vzgojiteljice v dijaškem domu.
  1. človekove pravice in temeljne svoboščine (kako jih delimo, našteti dve politični in dve osebni, kaj je domneva nedolžnosti)
  2. varuh človekovih pravic (kdo ga imenuje, mandat in moč)
  3. razlika med svetom evropske unije in svetom Evrope
 
1. Osebne pravice. Domneva nedolžnosti. Kam bi umestila volilno pravico in kam svobodo dela.
2. Sodna oblast. Kam spada ustavno sodišče?
3. Sekundarna zakonodaja. Razlika med uredbo in deriktivo.
 
1. Kje so zapisane človekove pravice? Naštej skupine pravic. Kam sodijo nedotakljivost stanovanja, poslanska imuniteta, pravica do izobraževanja. Izberi eno pravico in jo opiši.
2. Delitev oblasti, predstavniki vsake veje.
3. Naštej institucije EU.

Izpraševalka je korektna, zaradi maske sicer ne vidiš izraza na obrazu, zato ne veš, ali greš v pravo smer :). Če kaj poveš narobe, te popravi in sprašuje naprej.
 
Ga. Žgajnar je korektna, prijazna.

1. Ustava RS - splošne določbe. Kaj pomeni pravica naroda do samoodločbe? Demokratična država - razloži. Kaj pomeni Republika?
2. Državni svet - kdo, mandat, pristojnosti. Kaj pomeni odložilni veto (podrobneje: razlika v postopku odločanja). Uradni list in objava zakonov.
3. Vstop Slovenije v EU. Evropski parlament/Svet EU (nisem prepričana katero od teh dveh me je že vprašala) - pristojnosti.

Srečno.
 
1. Načela ustave.
2. Človekove pravice (katere so, kam uvrščamo pravico do izobraževanja, poslansko imuniteto, svobodo dela). Kaj je poslanska imuniteta
3. Katera je zakonodajna oblast? Kdo jo sestavlja? Koliko članov? Mandat?
4. Primarna, sekundarna zakonodaja EU.
 
Moja vprašanja za Ustavo (izpraševalka: Klavdija Žgajnar) - Zelo prijazna, skupaj z gospo Šterbenc in Pezdirc so po mojem "dream team":

- državna ureditev (našteti vse tri ter jih opisati, naloge DZ in DS, mandati, koliko članov imata, katera sodišča imamo v Sloveniji in jih našteti po vrsti);
- človekove pravice (našteti katere poznamo ter kam sodi volilna pravica, pravica do dela in še nekaj primerov...);
- evropski parlament (koliko članov, kako so izvoljeni in pristojnosti EP).

V glavnem super komisija, iščejo samo znanje ter osnove. Samo mirno!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
530
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 15. maj 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
557
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.285
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu