ŽGAJNAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŽGAJNAR - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Datum: 15.7.
prijazna in nasmejana gospa

- naštej institucije EU
- človekove pravice, kje najdemo otrokove pravice
- ureditev Republike Slovenije
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. TEMELJNO NAČELO USTAVE RS (sem se zamislila in nisem znala odgovoriti, bila 1 minuto tiho. "Gospa, to pa res ni težko vprašanje." "Za mene očitno je :)) na koncu mi je rekla: To je 2. člen ustave: Slo je pravna in socialna država)
  1. KATERE PRAVICE POZNAMO (osebne, politične, socialne...naštela je nekaj pravic, morala sem jih razporediti, npr. Prepoved mučenja (osebna), svoboda vesti (pol.), svoboda gibanja (os.), svoboda dela (ekon.), natančno: Nedotakljivost čl. Življenja, Domneva nedolčnosti.
  2. SODNA VEJA OBLASTI (katera sodišča poznamo, podrobneje USTAVNO SODIŠČE, pristojnosti, ustavni sodniki: mandat, koliko jih je, kdo jih imenuje, kdo je predsednik: mandat, kdo ga voli)
  3. EVROPSKI SVET + SVET EU (primerjaj, kar natančno, pristojnosti, sestava).
Prijazna gospa, vendar mi ni veliko pomagala. Pogumno!!
 
Kaj pomeni pravica do identitete.
Kaj so osebnostne pravice, opisno, ne naštevat.
Državni svet.
Kaj pomeni domneva o nedolžnosti.

Razlika med Svetom Evropske unije in evropskim svetom.
 
1. Kaj pomeni zakon o ustavnosti?
2. Varuh človekovih pravic (kdo ga predlaga in imenuje, mandat, ali ima namestnika - da, dva).
3. Kam sodi pravica do dela? Naštej eno kulturno in eno socialno pravico.
4.Evropski svet in svet EU.
 
Prijazna spraševalka, postavlja pragmatična vprašanja. Svetujem, da se učite z razumevanjem.

1. Človekove pravice - kako se uresničujejo?
Odgovor: Neposredno z ustavo, dodatni podzakoni niso potrebni. V njih je samo natančneje opredeljeno, kako se pravice uresničujejo.
Umestiti posamično pravico v določeno kategorijo, na primer: volilna pravica je politična pravica.
Na koga se lahko obrnemo v primeru, da so pravice kršene. Ali imamo tudi v Sloveniji tako inštanco.
2. Institucije in organi EU, natančneje opiši Evropsko komisijo, njeno funkcijo (izvršilna, predstavitvena).
3. Razloži, kaj pomeni načelo ustavnosti in načelo zakonitosti. Navedi primer krovnega zakona in podzakona, ki se ujemata.
 
1. Katera listina ureja otrokove pravice? (Konvencija, zapisane pa so tudi v Ustavi RS). Izberi si eno pravico iz konvencije in jo opiši.
Potem sem morala še naštet skupine pravic v ustavi. Naštevala mi je pravice, jaz pa sem jih morala razvrstit v eno od skupin.
2. Sodna veja oblasti - naštej sodišča 1., 2. in 3. stopnje + podrobneje opiši ustavno sodišče (člani, mandat, naloge)
3. Razlika med Svetom EU in Evropskim svetom (sestava, pristojnosti)

Prijazna gospa, pomaga s podvprašanji. :)
 
1. Človekove in otrokove pravice: kje jih najdemo. Izberi si eno pravico in jo opiši. Potem sem morala še naštet skupine pravic v ustavi. Naštevala mi je pravice, jaz pa sem jih morala razvrstit v eno od skupin.
2. Zakonodajna oblast RS: kdo jo sestavlja, koliko poslancev je v DZ in kdo jih voli ter kako; koliko predstavnikov je v DS.
3. Evropski parlament: opiši ga, koliko poslancev ga sestavlja, opis pristojnosti
 
izpraševalka za ustavno ureditev: Klavdija Žgajnar
  1. Kaj je temelj ustave? (ustavnost in zakonitost - kaj to pomeni? demokratična država - kaj to pomeni, socialna država - kaj pomeni, da je Slovenija socialna država)?
  2. Ustavno sodišče? Katera sodišča še imamo v Sloveniji?
  3. Razlika med Svetom Evropske unije in Evropskim svetom?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Zdravo vsem. Kmalu bom imela zagovor na ministrstvu. Dobila sem seznam izpraševalk, kdo me bo...
Odgovori
5
Ogledi
684
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
720
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.345
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.490
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.067
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.965
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.120

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu