safe.si Zasvojenost z napravami z zasloni: od staršev k njihovim otrokom

Trenutno berete:
safe.si Zasvojenost z napravami z zasloni: od staršev k njihovim otrokom

Nazadnje uredil moderator:
Pretirana in obsesivna navezanost na tehnologijo, znana tudi kot digitalna zasvojenost, je pogosto asociirana z najstniki, ki preveč časa preživijo na telefonih. A nove raziskave kažejo, da mladostniki še zdaleč niso edini, ki se spopadajo s problemom digitalne odvisnosti: pogosto takšna vedenja zgolj posnemajo od svojih staršev.

Tako najstniki kot starši uporabljajo digitalne naprave za delo in zabavo, vendar pa je prekomerna uporaba tehnologije lahko škodljiva. Starši so v razpravah o negativnih učinkih tehnologije na najstnike pogosto naslovljeni kot rešitev, a nova študija kaže, da so morda pravzaprav tudi on del problema.

Študija, ki je obravnavala 168 staršev in najstnikov v Katarju, je pokazala neposredno povezavo med digitalno odvisnostjo staršev in kompulzijami njihovih otrok po prekomerni uporabi tehnologije. Zato so avtorji študije izvedli še nadaljnje posvete s starši, najstniki in strokovnjaki ter pripravili pet nasvetov, kako so starši lahko dober zgled svojim otrokom na področju uporabe tehnologije.

Negujte odnos s svojim otrokom
Avtoritarni pristopi, kot je npr. izklop Wi-Fi povezave, ali popustljiv odnos do tehnologije zasvojenost pri mladostnikih le poslabšajo. Prav tako je digitalna zasvojenost bolj prisotna pri najstnikih, ki nimajo dobrih odnosov s starši.

Pogovarjajte se o nevarnostih in težavah
Omejitve, pravila in kazni same po sebi niso učinkovite. Pomenljiv dialog z otrokom o upravljanju časa pred zasloni je neprecenljivega pomena. Pomembno je, da starši razumejo vzroke za najstnikovo zasvojenost s tehnologijo, in jih znajo ustrezno nasloviti.

Vzbujajte samodisciplino
Pogost starševski nadzor ne bo pomagal pri zasvojenosti, če otrok sam ne želi doseči sprememb. Tako najstniki kot tudi odrasli z nizko stopnjo samoobvladovanja so bolj nagnjeni k zasvojenosti. Najstnikom omogočite, da se sami odločijo o omejitvah pri uporabi digitalnih naprav, saj bodo tako imeli občutek, da imajo nadzor nad dogajanjem.

Učite se od njih
Mladostniki bodo bolj verjetno spremenili svoje vedenje, ko imajo priložnost o problematiki poučiti nekoga drugega. Pustite jim, da tudi oni vam pomagajo pri naslavljanju vaše rabe tehnologij, in v družinskih načrtih časa pred zasloni vključite tudi sebe!

Ne zanašajte se zgolj na aplikacije za starševski nadzor
Beseda nadzor ima nasploh pri najstnikih negativno konotacijo: predstavlja jim nekaj, čemur se morajo izogniti, namesto da bi sodelovali. Zato nobena še tako napredna aplikacija ne more nadomestiti vloge starša in dobrega odnosa z otrokom.

Vir: The Conversation, 13. 9. 2022

Nadaljuj z branjem...
- - -
Vir za forum: Safe.si, safe.si

Pustite komentar z odgovorom na to temo spodaj.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Članek
11. novembra obeležujemo Svetovni dan boja proti zasvojenosti. V zadnjem obdobju digitalna...
Odgovori
0
Ogledi
290
  • Članek
11. novembra obeležujemo Svetovni dan boja proti zasvojenosti. V zadnjem obdobju digitalna...
Odgovori
0
Ogledi
181
  • Članek
Zdravniška zbornica Slovenije je 14. decembra 2023 izrekla zahvalo Delovni skupini za...
Odgovori
0
Ogledi
167

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu