Strokovna pomoč Vrinjen stavek?

Trenutno berete:
Strokovna pomoč Vrinjen stavek?

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Pridružen
12. nov 2012
Prispevki
7
Zavod
OŠ Rudolf Ukovič Podgrad
Pozdravljeni,
prosila bi vas za pomoč. Učne priprave sem lektorirala (samo analize in potek dejavnosti), vendar sem se potem zamislila nad postavitvijo vejice v tem primeru:
- otroka, ob vsakem individualnem napredku, pohvalim za uspeh.

Ali je vejica za besedo otroka? Sama sem jo namreč postavila tam, ker menim, da je ob vsakem individualnem napredku, vrinjen stavek. Ali imam prav? :roll:

Za pomoč se vam najlepše zahvaljujem,
Maja
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: vrinjen stavek?

V taki stavi zveni 'ob vsakem individualnem napredku' kot vrivek (z vejicama, seveda), ni pa stavek, ampak stavčni člen, vejici nista obvezni. Če želite poudariti, da prav ob vsakem napredku pohvalite, zapišite vejici. Če ne, potem se lahko odločite za zamenjavo vrstnega dela besed, npr.: Otroka pohvalim za uspeh ob vsakem individualnem napredku./Ob vsakem individualnem napredku otroka pohvalim za uspeh.
Lp. S
 
Odg: vrinjen stavek?

Hvala za tako hiter odgovor. Vejice so moje šibko področje ampak izgleda, da tudi poimenovanje delov stavka. :) zdaj pa hitro nazaj na študiranje gradiva slovenščine. :)

Lep večer še naprej
 
Odg: vrinjen stavek?

Pozdravljeni.

V primeru - otroka, ob vsakem individualnem napredku, pohvalim za uspeh - nikakor ne gre za stavek, zato vejice niso primerne, čeprav ga slišite kot vrivek. Zapisano lahko v resnici poveste drugače.
Zapisali ste zloženi stavčni člen, njegov položaj v povedi pa lahko spreminjate.

Da boste lažje pojasnili zapisano, posebej natančno preglejte pravila za vrinjene stavke, polstavke ...

Želim vam veliko uspehov!
 
Odg: vrinjen stavek?

Hvala!

Ko sem pisala dejavnosti otroka, sem vse alineje pričela z besedo otroka, zato nisem niti razmišljala o preoblikovanju vrstnega reda. Ker se mi je "ob vsakem individualnem napredku" zdelo kot vrivek, sem vejice zapisala.
Še enkrat hvala. Z vašo pomočjo bom lažje pojasnila zapisano.

Lep dan še naprej!
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu