VORŠIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
VORŠIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pravice invalidov,
ustavno sodišče (sestava, mandat, kdo jih predlaga in izvoli, pristojnosti),
kaj se zgodi, ko presodijo ustavnost zakona.
 
1. Kako je sestavljena ustava? Kaj pomeni varovanje osebnih podatkov? Konvencija o otrokovih pravicah-pravica do identitete! Kdaj je kršena? (takrat, ko so otroci posvojeni ali pa ko gre za umetno oploditev...)

2. Državni svet. Kdo ga sestavlja, koliko jih je, pristojnosti - ustavili sva se pri Vetu, ki sem ga morala podrobno razložit.
 
Če veš ne komplicira. Želi kratke odgovore, kar mi je bilo zelo všeč :)

1. Mi ni bilo ravno jasno. Zvezi z ustavnim sodiščem in s šolo je bilo. Rekla sem šoloobvezno in je bilo vredu.
2. Ustava
3. Predsednik države

Zadnji dve vprašanji sem morala opisati. Skoraj bi me morala ustaviti :)
 
- Simboli RS (kje je določeno, kako se jih lahko uporablja? V zakonu, NE v Ustavi! :))
- Načelo nedolžnosti (kdaj preneha - ob obsodbi okrajnega sodišča? NE, šele ko je izčrpana tudi pravica do pritožbe in je oseba pravnomočno obsojena)
- Predsednik RS, njegova vloga, naloge ...

Gospa je precej natančna, moraš paziti na izraze. Priporočam, da odgovorite točno na postavljeno vprašanje in ne "čarate" še s kakšnimi izpeljankami, ker izpraševalko zanima samo vaše poznavanje Ustave. Le-to pa si natančno preberite. ;)
 
zelo zahtevna izpraševalka, hoče točno tak odgovor, kot je zapisan v členu, ustavi... te kar prekine in gremo dalje... kot da si na zagovoru za v Bruselj...

1. ustavno sodišče - vse... me je skenslala, ko sm rekla da je 8 sodnikov...
2. 14.člen... po njeno spola ni notri!!
citiram del besedila...14. člen
(enakost pred zakonom)

(dodano leta 2004, Ur.l. RS, št. 69/04)
V Sloveniji so vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso spol, jezik,...

Socialne pravice... zdravstevo varstvo ni blo ok, bi morala reči zdravstveno zavarovanje... itd

3. zakonska iniciativa... jo je zmotlo že ko sem rekla, poslanci in ne izrecno da lahko tudi samo eden poslanec, tudi če sem vedela za vlado in min 5000 vololcev
 
1. Splošno o ustavi. Povedala sem kdaj je bila sprejeta, kdo jo je sprejel, kako je sestavljena.

2. Predsednik RS (funkcija, pristojnosti, mandat, odgovornost).

3. Domnevna nedolžnost
 
Sprašuje zelo natančno, same detajle. Ampak zelo pomaga, namiguje, pojasni, če ti še ni bilo jasno :). Je prijazna, je pa res, da obvlada in to da vedeti. Hoče kratke odgovore, ne pusti, da bi povedal roman, ampak te ustavi in vpraša po novem detajlu.

Neposredna in posr. vol. pravica.
Drž. zbor, pristojnosti, kakšen volilni sistem imamo - proporcionalni, ne večinski.
Enakost pred zakonom.
 
Enako mnenje o izpraševalki, kot ga ima predhodnica. ;)

1. Ustavnost in zakonitost (hierarhija pravnih aktov, potem je navezala še na ustavno sodišče: tukaj sem opisala sestavo, delovanje itd. vprašala še me je, kaj posameznik vloži na ustavno sodišče: ustavno pritožbo).

2. Zakonska iniciativa (navezala na DZ in s kakšnimi večinami sprejema zakone itd.). V tem kontekstu še potem odložilni veto.

3. Osnovna šola po ustavi.
 
Gospa Voršič je zelo prijazna izpraševalka. Postavila mi je naslednja vprašanja:
- veje oblasti in kdo jih tvori: zakonodajna (državni zbor in državni svet), izvršilna (predsednik države in predsednik vlade), sodna (sodišča: sodišča splošnih pristojnosti, specializirana sodišča, Vrhovno sodišče in Ustavno sodišče). Vprašala me je tudi, zakaj Računsko sodišče ni del sodne oblasti (ker v računskem sodišču niso sodniki, temveč člani).
- domneva nedolžnosti ter kdaj je sodba pravnomočna (po izteku roka za pritožbo),
- opisati državni zbor (sestava, naloge).
 
Kaj pomeni demokraticna,socialna in pravna drzava?

Kaj je lokalna samouprava?Kaj sestavlja obcino?

Clovekove pravice-imuniteta-kdaj je kresena?

Predsednik republike-pristojnosti in mandat.
 
1. OPISATI SEM MORALA USTAVO. Ustavila me je nato še na preambuli (preambulo se kar v redu naučite) in je hotela neko besedo slišat, ampak nisem točno vedela - mislim, da je bil odgovor samoodločanje.
2. Izbrala sem si lahko nek DRŽAVNI ORGAN in morala opisati njegove pristojnosti. Kdo lahko vloži vse PREDLOG ZA SPREJEM USTAVE.
3. NAČELO NEDOLŽNOSTI.
 
Postavila mi je naslednja vprašanja:
- delitev oblasti (zakonodajna, izvršilna in sodna),
- vrste sodišč (hotela je slišati upravno in socialno - delavno sodišče),
- ustavno sodišče (sestava, mandat, pristojnosti)
- kako je opredeljeno izobraževanje v ustavi (dovolj je bilo, da sem navedla, da je osnovnošolsko obvezno in financirano iz javnih sredstev ter lokalne skupnosti in da država spodbuja nadaljne izobraževanje)

Gospa res obvlada zadeve. Je prijazna in ter usmerja, če se kje zapleteš. Če ti kaj ni jasno ti to tudi pojasni. Le pogumno pri njej.
 
Pri njej sem ponavljala izpit.


Prvi dve vprašanji mi je zastavila od ista kot prejšnič, kar sem bila vprašana (absolutne pravice in institucije EU).

Zadnje vprašanje pa mi je zastavila kot njeno vprašanje, lokalna samouprava (vse) in kaj si mislim o pokrajinah.


Nič straha pri njej, zelo prijazna, te dopolni in te na koncu tudi pohvali.

Vso srečo vsem :)(y)
 
Spraševalka je bila zelo prijazna, pri vprašanjih mi je pomagala in me usmerila če sem zašla. :)

Postavila mi je naslednja vprašanja:
1. ENAKOST PRED ZAKONOM (enakopravnost ne glede na osebne okoliščine)
2. PRAVICA DO ENAKOSTI IN NEDISKRIMINACIJI (katere oblike diskriminacije se pojavljajo v vrtcu)
3. DRŽAVNI SVET (sestava, mandat, pristojnosti, podrobna razlaga odložilnega veta)
4. TRAJANJE MANDATA PREDSEDNIKA REPUBLIKE
 
1. državni simboli, kje so zapisani in uporaba
2. opiši eno pravico iz Ustave
3. državni zbor (sestava, število, pristojnosti, mandat)

Prijazna gospa, mi je pomagala ko sem se zmedla.
 
  • Ustava RS: Kaj je, kako je sestavljena? Hierarhija pravnih aktov?
  • Državni svet: sestava, pristojnosti, kaj je odložilni veto
  • Človekove pravice: eno izberi in opiši
Zelo prijazna!
 
- Kako je Slovenija opredeljena v splošnih določbah
- Človekove pravice, naštej, kdaj se jih lahko krši
- Ustavno sodišče, pristojnosti, sestava, mandat, kako lahko ukrepa...

Prijazna in pomaga v primeru zmede
 
- ustavno sodišče
- človekove pravice (eno izbereš in poveš vse o njej)
- opredelitev Slovenije po splošnih določbah

Srečno
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 14. feb 2024 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: glasbena šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
299
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 14. feb 2024 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
318
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 16.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
790
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.281
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.022

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu