VORŠIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
VORŠIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

1. Načelo enakosti
2. Vlada
3. Simboli (kje so zapisani in kje uporaba)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Ustava - kako je sestavljena oz. kaj vsebuje, kdaj začne veljati (tu sem se najbolj zapletala, želela je slišati, da ko jo RAZGLASIJO v Državnem zboru),
2. Računsko sodišče - vloga
3. Lokalna samouprava - katere oblike poznamo, zakaj regij nimamo, če so zapisane v ustavi (ker bi morali poslanci z 2/3 strinjanjem potrditi razdelitev, pa jim do sedaj še ni uspelo), kako je sestavljena občina; ker jih je veliko, če mogoče vem približno koliko (vedela sem točen podatek, s tem sva tudi zaključili)
 
Gospa Voršič je zelo prijazna in prijetna. Če se pri katerem vprašanju zatakne, pomaga, meni je pri pristojnostih Državnega sveta. Prav tako izjemno spodbuja in je zadovoljna, ko vidi, da res znaš, tudi prekine in reče dovolj bo, hvala, gremo na naslednjo vpr. Mene je bilo zelo strah ustave, ampak sem na koncu dobila čisto enostavna, osnovna vprašanja. Res pozitivna izkušnja.
1. Pravna oziroma ustavna ureditev RS (kdaj smo sprejeli ustavo, koliko členov ima, kako je sestavljena, čiste osnove ...).
2. 14. člen - načelo enakosti.
3. Državni svet(veto, pristojnosti DS, kdo voli člane DS, kaj pa člane DZ in ali lahko predlagajo referendum - ne - kdo ga pa lahko?)
 
1. Kako v Republiki Sloveniji delimo oblast? Zakaj je temu tako?
Povedala vse tri veje, naštela kdo spada pod njih. Zato, da nadzirajo ena drugo, da ne pride do monopola katere od njih.
2. Kaj veste o vladi? Kdo jo vodi? Kakšne so njene pristojnosti?
Povedala, da je izvršilna oblast, da jih vodi predsednik vlade (trenutno Miro Cerar) in 16 ministrov (tukaj je povedala, da je to trenutno - lahko se resorji tekom let spreminjajo). Predlaga jih predsednik, potrdijo jih poslanci, za 4 leta imajo mandat. Od pristojnosti sem povedala, da predlagajo zakone, da vsak minister vodi svoje področje, predsednik pa vse skupaj nadzira in jih "drži skupaj". Potem pa me je kar ustavila.
3. Kaj je to domneva nedolžnosti?
Da je nekdo, ki je nečesa obsojen, nedolžen dokler mu ni dokazana krivda (to sem povedala še bolj s svojimi besedami in se je smehljala).

Meni je bila izpraševalka v redu. Mirna, dosledna, če sem se malo "zaštrikala", me je usmerila.
 
Izpraševalka Voršič:
-Državni simboli ( naštej, opiši, kje so zapisani)
-Državni zbor (opiši, naloge)
-Diskriminacija otrok v vrtcu (kakšne diskriminacije se dogajajo, ali vzgojitelj lahko ukrepa )

Zelo prijazna izpraševalka. Če se zapleteš tudi namigne, pomaga.
 
Voršič, 29. 11. 2017


1. Kaj je Ustava (iz katerih delov je sestavljena, kaj je preambula, opiši jo, kako bi besedo prevedla v slovenščino - nek uvod)

2. Človekove pravice - eno si izberi in jo opiši

3. Državni svet (kaj je tisto, kar določa zakonodajno oblast? - pravica do veta, ali DZ ob drugem odločanju odloča o spremembi zakona, na katerega je DS podal veto ali samo o tem ali tisti zakon sprejmejo ali ne? - drugi odgovor, Kakšna je razlika med prvim in drugm odločanjem državnega zbora? Razlika je v večini, ki mora odločati o sprejetju ali zavrnitvi zakona - drugo odločanje večina vseh poslancev, koliko je to v številki? 46. Kdo sestavlja državni svet, koliko jih je vsega skupaj? Kako se voli predsatvnike v DS - posredno)


Izpraševalka je zelo prijazna in včasih tudi sama doda še kakšen podatek in ti vzame besedo z jezika. V primeru, da se ti zatakne, namigne z odgovora tako, da iz njega lahko razbereš pravilni odgovor.
 
Spraševalka ga.Voršič je bila zelo prijazna, pri vprašanjih mi je pomagala in me usmerila če sem zašla.
Dela sem za vzgojiteljico.
Vprašanja:
- Ustava
- predsednik RS
- načelo nedolžnosti
 
strokovni sem opravljala za pomočnico vzgojitelja

- na splošnoo ustavi, kako je sestavljena?
- predsednik RS
- naloge DZ

SREČNO! :)
 
Mobilna učiteljica za DSP.

1. Splošno o ustavi (kaj je ustava, datum sprejetja, našteti 10 poglavij), postavljala je tudi podvprašanja..nekaj o nekem načelu.
2. Pravice tujcev (katere so omejene, ali to velja v vseh primerih in kdaj ja, kdaj ne).
3. Državni svet (število članov, mandat, kdo ga sestavlja, pristojnosti).

Ti pomaga in te usmerja. Veliko sreče vsem. :)
 
1) kaj pomeni, da je slo demokratična republika ter kaj, da je pravno-socialna država 2) Lokalna samouprava, katere oblike poznamo ter zakaj nimamo regij, če so te predvidene v ustavi 3) vse o predsedniku RS: kdo je, kdo ga voli in razrešuje, kakšne so volitve, katere so njegove pristojnosti.
 
1. Splošno o Ustavi (kaj vem+ našteti poglavja). Ali je bila kdaj spremenjena? (da, nazadnje dodana pravica do pitne vode)
2. Volilna pravica (kdo jo ima, katere so neposredne oblike - referendum, volitve, peticija). Ali imamo večinski ali proporcionalni volilni sistem (odgovor: proporcionalni).
3. Ustavno sodišče, ustavna pritožba (uveljavljanje kršitev človekovih pravic).
 
1. Državni simboli + kje je zapisana njihova uporaba (v zakonu)
2. Naštej pravice otrok (po ustavi ali konvenciji) + opisati pravico do identitete in pravico do svobode vere, misli
3. Opiši en državni organ
 
-Delitve oblasti
-Vrste sodišč (dovolj je bilo, da sem rekla SPLOŠNA in SPECIALIZIRANA)
-Načelo domnevne nedolžnosti
-Predsednik RS

Gospa je prijazna in ti dosti pomaga. Je več ona govorila, jaz pa sem jo morala dopolnjevati s pomembnimi podatki oz. besedami :) Srečno
 
Uradni simboli drzave
Pravica enakosti (podvprasanje diskriminacija v vrtcih)
Predsednik rs (mandat, pristojnosti)
 
Opravljala sem izpit za pomočnico vzg.
  1. Splošno o ustavi
  2. Načelo domnevne nedolžnosti
  3. Vlada + kaj se zgodi, ko preneha funkcija predsednika vlade?
Izjemno prijazna, tudi dopolni in obrazloži kar poveš, vendar želi, da si natančen in ne ''bluziš'' po svoje.
Srečno!
 
Spraševalka je bila zelo prijazna, pri vprašanjih mi je pomagala in me usmerila če sem zašla. :)

Postavila mi je naslednja vprašanja:
  1. ENAKOST PRED ZAKONOM (enakopravnost ne glede na osebne okoliščine)
  2. PRAVICA DO ENAKOSTI IN NEDISKRIMINACIJI (katere oblike diskriminacije se pojavljajo v vrtcu)
  3. DRŽAVNI SVET (sestava, mandat, pristojnosti, podrobna razlaga odložilnega veta)
  4. TRAJANJE MANDATA PREDSEDNIKA REPUBLIKE

Zanima me katere oblike diskriminacije se pojavljajo v vrtcu? Hvala za odgovor
 
Vse o ustavi, kar vem. Zakaj je drzava demokraticna, pravna in socialna (konkretni primeri). Drzavni svet: sestava, mandat, pristojnosti. Varuh clovekovih pravic (kaksna je njegova naloga, bolj konkretno).
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 14. feb 2024 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: glasbena šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
301
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 14. feb 2024 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
322
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 16.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
790
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu