VORŠIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
VORŠIČ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

na podlagi katere listine je bila sprejeta ustava in kdaj so sprejeli to listino (25.6.1991!!), preambula
predsednik rs (kje razglaša zakone- v uradnem listu)
ustavno sodišče
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Strokovni izpit za pomočnico vzgojiteljice sem opravila 25.9.2019. Vprašanja za ustavno ureditev Nataša Voršič:
-delitev oblasti
-volilna pravica
-varuh človekovih pravic (kaj počne, s čim se ukvarja)
-ustavno sodišče (hoce slisat da se ukvarja z skladnostjo zakonov z ustavo)
Na splošno pa precej zahtevna izpraševalka. Lahko da je imela samo slab dan. Želi slišati točne odgovore. Bila pa je zamenjava. Prvotno bi morala imeti drugo izpraševalko
 
Ustava: Nataša Voršič - za pomočnico vzgojiteljice sem opravljala 3. 6. 2020
Prijetna izpraševalka, ne dreza v podrobnosti, želi slišati besede, ki so zapisane v ustavi.
- opiši ustavo (ko poveš, kar želi slišati te ustavi in preide na naslednje vpr.)
- izberi si eno pravico iz človekovih pravic in temeljnih svoboščin in jo opiši (želi slišati točno te besede, ki so navedene v ustavi)
- predsednik republike (vse - mandat, pristojnosti itd.)
 
Voršič!
Zeli prijetna za pogovor! Želi točno napisano tako, kot je. Če jo odgovor pritegne spremeni v pogovor. Super izpraševalka.

vprašanja:
-delitev oblasti.
-enakost pred zakonom.
- drzavni svet.
 
Nataša Voršič
1. kateri člen v ustavi določa prenos pravic oz. kaj je Slovenija morala storiti pred vstopom v EU ter kaj je prenesla z mednarodno pogodbo ?(3.a člen-, uskladiti zakone s predpisi EU-ja; izvrševanje del suverenih pravic); Naštej institucije EU (kratek opis Svet Unije in Evropskega parlamenta).
2. Dala mi je možnost izbire enega od ustavnih zakonov s področja Človekovih pravic in temeljnih svoboščin (izbral sem si 14. člen - Enakost pred zakonom).
3. Vlada (kratek opis). Na kakšen način odgovarja DZ-ju (zaupnica, nezaupnica, interpelacija ... kratek opis vseh treh)? Kaj so poslanska vprašanja (vprašanja poslancev vladi)?
 
Delitev oblasti
Ustavno sodisce in njegove naloge (kdo se lahko pritozi in kaj delajo)
Nacelo enakosti (Ali je bilo kaj dodano in zakaj - dodani so bili invalidi, da se se bolj poudarijo njihove pravice. Kje v razredu srecam diskriminacijo? Primer: Romi, bogati revni)
Zakonska iniciativa (absolutna in relativna vecina, kdo predlaga zakon - tukaj je komplicirala za drzavni svet, da mu je bila zmanjsana moc samo v zvezi z referendumom, tri obravnave, pravica odlozilnega veta)
 
Ko prideš v sobo in si misliš, samo ne me vprašati o evropskih institucijah ... in evo:
1. Institucije v evropski uniji
2. Evropski parlament (vse o njem..je hitro ugotovila, da ne bo dosti izvedela :P)
3. Otrokove pravice (lahko sem izbrala ali to kar je v ustavi ali Konvencijo o otrokovih pravicah)
-Delitev pravic, ali je pravica do identitete lahko "kršena" (NE SMEŠ UPORABITI BESEDO KRŠENA ampak nekaj drugega-nimam pojma točno kaj-mogoče je boljši izraz "v posebnih primerih")
4. DS (sem samo povedala koliko jih je, potem me je preusmerila na pristojnosti in sem omenila VETO in me je potem s tem matrala, da kaj je razlika med 1. in 2. obravnavo-->PAZI, da ne rečeš, da pri 2. obravnavi glasuje 2/3 večina, ker ni res ampak je ABSOLUTNA VEČINA-je rekla, da to vsi narobe odgovorijo (ni preveč komplicirala)
 
maj 2021

- Kdaj je bila sprejeta ustava? Ali je bila kdaj spremenjena? Navedi kak primer. Spremenjena je bila tudi glede volilnega sistema v DZ. Kakšen je prag za vstop v DZ?
- Volilna pravica. Ali imate vi aktivno in pasivno volilno pravico za DZ (da).
- Vse o ustavnem sodišču.
 
1. Vse o ustavi.
2. Zakonska iniciativa + sprejemanje zakonov (bolj natančno še opisat veto).
3. Katera človekova pravica velja tudi v izrednih razmerah? Opiši jo.
 
Institucije EU (samo našteti)
Varuh človekovih pravic
Lokalna samouprava (občina, pokrajine ne)

Prijetna in korektna, pomaga.
 
1. Načelo delitve oblasti
2. Volilna pravica (kaj je to volilna pravica, kakšna je razlika med aktivno in pasivno volilno pravico in ali sem lahko izvoljena za predsednika republike?)
3. Državni svet (sestava DS, naloge DS in odložilni veto)
 
1. Simboli RS
2. Otrokove pravice (sam izbereš Ustava ali Konvencija)
3. Varuh človekovih pravic

Zelo prijazna gospa, vodi in pomaga
 
8. 5. 2023
1. Načelo delitve oblasti, glasovanje (kdaj 2/3 večina)
2. Ustavno sodišče, varuh človekovih pravic - na koga bi se obrnila, če bi bile kršene človekove pravice in temeljne svoboščine
3. Veto
4. Izbrala sem si lahko eno človekovo pravico in jo opisala
 
Meni se je zdela super izpraševalka. Bila je zamenjava. Vsa vprašanja so bila iz ustave.

1. državni simboli, podrobneje o himni (ker sem glasbenica). Želela je slišati razliko, kaj je zapisano v Ustavi in kaj v Zakonu
2. varuh človekovih pravic: od kje izhaja, ali je to novodobna inštitucija, kdo ga predlaga (predsednik države), kdo potrdi (DZ z dvotretjinsko večino!), kaj so njegove naloge, ali se lahko k njemu pritožimo (NE!, ker ni tak organ - on oceni, poda mnenje, sproži postopek pri drugem organu - to je pa US)
3. državni organi, izbrala sem si lahko enega in ga opisala. Izbrala sem DZ - mandat, volitve, katera veja oblasti, kaj so njegove funkcije (zakonodajna, volilna, nadzorna), podrobneje še o volilni in nadzorni funkciji.

Vodi pogovor, navezuje področja med seboj. Pri varuhu člov. pravic se mi je malo zataknilo, je pomagala in še sama kaj povedala. Meni se je zdela zelo prijazna.
 
Slovenski simboli (zastava, himna - napisal France Prešern, melodijo Stanko Premrl, po zakonu je 7. kitica, po ustavi cela, grb), himna EU (9.simfonija Ludwiga van Beethovna, 4.stavek, Oda radosti)

Predsednik republike (mandat, volitve - posredne ali neposredne? (so neposredne), pristojnosti, želela je slišati da predstavlja Slovenijo in je vrhovni poveljnik njenih obrambnih sil ter da lahko nekoga pomilosti).

Domneva nedolžnosti (za vsakega, ki je v kazenskem postopku, se predvideva da je nedolžen, dokler se to ne dokaže s pravnomočno obsodbo)


Res prijazna in prijetna, pomaga z podvprašanji in išče znanje.
 
Učiteljica ZGO v OŠ:

- datum zagovora: 14.2.2024
- vprašanja:
1. Nastanek slovenske države (od plebiscita do sprejema ustave - najpomembnejši mejniki) + zgradba ustave (poglavja), ali je bila kdaj spremenjena? (našteti sem morala 3 spremembe)
2. Kaj v ustavi piše o OŠ izobraževanju?
3. Državni svet (sestava, mandat, pristojnosti, želela je slišati točno kaj pomeni veto)

Prijazna, pomaga, a želi slišati točne informacije iz ustave.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 14. feb 2024 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: glasbena šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
354
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 14. feb 2024 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
364
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 16.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
831
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
720
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.345
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.490
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.067

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu