Veje oblasti

Trenutno berete:
Veje oblasti

Pridružen
8. feb 2012
Prispevki
46
Zavod
vrtec zarja
Pomoč!!

Kater veje oblast poznaš??

vlada,
uprava,
predsednik vlade.
ministrstva.
A je to to ali sem kaj spustila??
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: USTAVA - najnovejša vprašanja

Veje oblasti: - zakonodajna (državni zbor, državni svet),
- izvršilna (predsednik republike, vlada),
- sodna (sodišča)
 
Odg: USTAVA - najnovejša vprašanja

Veje oblasti: - zakonodajna (državni zbor, državni svet),
- izvršilna (predsednik republike, vlada),
- sodna (sodišča)
Malo me bega....ali predsednik države spada med izvršilno vejo oblasti? Ali je zgolj na čelu države... Izvršilna veja pa naj bi bila vlada in uprava.
 
Tudi predsednik spada po izvršilno vejo oblasti (poleg vlade in uprave).
 
No, mene begajo pa zapiski objavljeni na mladem učitelju
http://forum.mladiucitelj.si/gradivo/ustavna-ureditev-marec-2015.336/

kjer piše, da ustavno sodišče NI del sodne veje oblasti. Zanima me še vaše mnenje, ker kot jaz berem spletno stran ustavnega sodišča:
Ustavno sodišče je neodvisen in avtonomen državni organ, ki izvršuje ustavnosodno presojo – je najvišji organ sodne oblasti za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin v državi ter varuh ustavnosti in zakonitosti. (http://www.us-rs.si/o-sodiscu/institucija/pogosta-vprasanja/)

iz tega sklepam, da če je US najvišji ORGAN sodne oblasti, torej je del sodne veje oblasti?
Kaj mislite drugi?
 
Meni to tudi nikakor ne gre v glavo: v tem dokumentu piše tako:

USTAVNO SODIŠČE (pri nas od leta 1963)
»ne spada v 3 delno delitev oblasti« - samostojen (avtonomen) in neodvisen državni organ


Pod tem pa piše dalje:


NAJVIŠJI ORGAN SODNE OBLASTI
(za varstvo ustavnosti in zakonitosti, člov. pravic in svoboščin)

Torej?
Jaz bi povedala, da je US en neodvisen in samostojen del sodne oblasti za varstvo ustavnosti itd, torej da je posebni del sodne oblasti.
 
Jaz sem zdaj našla še tole:

V okviru sodne veje oblasti je Ustavno sodišče najvišji organ za varstvo ustavnosti in zakonitosti ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

tukaj:
http://www.google.si/url?sa=t&rct=j...-wW9rw4y7ztwGOw&bvm=bv.91071109,d.bGQ&cad=rja

tako da je tvoj povzetek verjetno res pravi! Čeprav pa tistega tvojega, da ne spada v 3 delno delitev oblasti, ne najdem...

Pri nekaterih stvareh med učenjem res ne vem, koliko podrobno in natančno jih je treba znati (npr. 2/3 večina vseh ali prisotnih, enkrat tako, drugič drugače, pri spremembi ustave pa kar oboje - ko glasujejo o predlogu za spremembo gre za prisotne, ko pa o sami spremembi pa gre za 2/3 večino vseh poslancev...)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu