Vabilo na informativni posvet za JR »Prva zaposlitev na področju vzgoje in izobraževanja« (OKT 2015)

Trenutno berete:
Vabilo na informativni posvet za JR »Prva zaposlitev na področju vzgoje in izobraževanja« (OKT 2015)

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Profesorica Maja, imam podobno izkušnjo. Jaz tudi nisem zasledila, da bi šel kdo v penzijo. Tako da je to vse skup loterija, ker tudi če nekako uspeš izvedeti, da bo šel nekdo iz tvojega področja poučevanja v pokoj točno takrat, ko so si oni izmislili in je iz npr. Maribora, ti pa npr. iz Kopra/Brežic/Jesenic, tega mesta ne boš dobil, ker so tu spet potni stroški problem in glede na to kako je treba šparat v šolstvu, te ne bodo vzeli, ker si predaleč. Predvidevam, da vsi sprašujete v svoji 'okolici'. Itak pa je predvidenih mest 300 in po podatkih predavanja v avgustu na Pedagoški fakulteti, ko naj bi se o tem razpisu začelo govoriti, je bilo na splošno rečeno, da gre približno 300 učiteljev vsako leto v pokoj. Tako da imajo v mislih določene šole in upajo, da se bodo prijavile, ko bo razpis javno objavljen. Samo, če ravnatelji ne bodo za to ali se jih bo prijavilo mizerno število, bo vse skupaj padlo v vodo in bogve, kdaj bo naslednji kakršenkoli razpis. Iz tega sledi, da se je do sedaj in se bo še naprej vse vleklo kot megla brez vetra. Jaz predlagam, da se povežemo skup, dobimo kje, predebatiramo in naredimo sami načrt za naprej. V slogi je moč. :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Nazadnje urejeno:
Nekaj je ... Meni se zdi logično, da bi nam morali diplomantom, v kolikor si želimo delati v šoli, omogočiti in zagotoviti pripravništvo ali pa vsaj usposabljanje na delovnem mestu, ker sicer ne bomo prišli zraven. Leta bodo pa tekla ...

Tudi jaz ne poznam prav nobene šole v Ljubljani, kjer bi šel učitelj iz moje smeri (matematika-računalništvo) v penzijo. Ampak, kolikor sem se pogovarjal z učitelji, so rekli, da itak ne bodo šli nekoga novega jemat, ampak bodo delo porazdelili med ostale učitelje ... Tako da, imam občutek, da se nič kaj dobrega ne obeta. Si bomo morali službo poiskati na drugačen način.
 
Jaz sem z Lendave in sem šla v vrrec Lendava se pozanimat k ravnateljici o tem razpisu saj sem čula da gre naslednje leto vzgojiteljica v penzijo vendar sem pa dobila negativen odgovor da se najverjetneje ne bodo prijavili na razpis. Potem sem izvedela da je zaposlena v vrtcu vzgojiteljica katera še nima diplome ampak je tik pred tem da diplomira in ravnateljica špara to mesto za njo. No in pol kaj lahko jaz v tem primeru naredim? Nič kot da čakam da bo kakšen razpis na drugem vrtcu ki je v bližini mojega doma saj kot je bilo omenjeno dvomim da bi me vzeli v Ljubljani če sem iz Lendave saj je prevelika razdalja in tako visoki potni stroški.
 
Tudi mene zanima kolko od 300 bo sploh te sreče...mislim da če jih bo okoli 20, da je oz. bo ta razpis zelo sporen. Kako lahko dajo razpis s 300 mesti brez da preverijo, če sploh je 300 bodočih upokojencev... absurd in razočarana sem, da na ministrstvu še vedno sanjajo o tem, kako je to odličen projekt in so ponosni sami na sebe....
 
Mah, kje pa ... 300 ljudi, da bo šlo v penzijo? Ma, kaj so nori malo, al kaj?
 
Dejstvo je, da ni kar samoumevno, da bodo na šolah kjer se bodo učitelji upokojevali, kar avtomatsko zaposlovali mlade učitelje. Veliko šol se ukvarja s pomanjkanjem dijakov/učencev in ponekod so ravnatelji zelo kreativni, da nekateri učitelji naberejo zadostno število ur za "polno" zaposlitev. Enostavno po šolah ni niti potreb po novih učiteljih, ker bodo tiste ure brez težav prerazporedili. En oddelek manj v generaciji ali pa sprememba trenda pri izbirnih predmetih in hitro kakšnemu učitelju zmanjka ur.
 
Tako je. Pa tudi, če ti uspe dobiti zaposlitev, si srečen kot rožica, nato naredijo reorganizacijo in si zopet brez. Glede na to, da morajo do 2020 tudi zmanjševati zaposlitve v šolah, bodo šole res pazile, da bodo nafilale ure vsem že zaposlenim, ki jih imajo premalo, kakor je že Dana omenila in tako potreb po novih učiteljih ne bo.
 
In zakaj potemtakem takšen razpis, namesto pripravništva...ni mi logično...izgovor da ni denarja, ne sme biti, za vse ostale pa je...
 
Ta razpis bo vezan le na učitelje, ki se bodo upokojili. Nekaj mest se sigurno bo sprostilo, ker če je bil učitelj zaposlen za polni čas in imel ful ur, bodo potrebovali novega. Ne verjamem, da si bodo vedno lahko vse ure odhajajočega učitelja razdelili. Dejansko se pa morajo držati tudi tistega procenta, da se do 2020 zmanjšuje zaposlitve. V šoli torej lahko delaš, če nadomeščaš bolniško, porodniško, preko javnih del, kot prostovoljec ali pa če imaš neizmerno srečo in nadomestiš učitelja, ki je šel v pokoj.

Pripravništva niso vodila v delovna razmerja, zato so ta razpis napisali v veri, da se bo to doseglo. Le da tu pogoje določa Evropa, ker tudi daje denar. Da pa slovenskega denarja za nas ni, pa tudi jaz ne verjamem. Ker sedaj so se že vsi navadili govoriti, da nimajo denarja. To slišiš tako v javnem kot v zasebnem sektorju.
 
Se strinjam z vsem zgoraj napisanim. Tudi jaz sem že slišala podobno (govorice): prepoved zaposlovanja v šolah, zmanjševanje števila zaposlenih, prerazporejanje ur, večanje normativov in tako zmanjševanje števila oddelkov...

Iz vsega tega je več kot očitno razvidno samo to, da je ta 'razpis' samo metanje peska v oči oz. preusmerjanje pozornosti nezaposlenih učiteljev/vzgojiteljev (pa tudi če se s tem ukvarjamo samo za nekaj mesecev, saj bo spet nek minister odstopil, ki ni nič kriv in bo spet drugi našel neko 'pametno' rešitev...), saj službe v šolstvu tako in tako ne bomo dobili, ker je tu veliko fiktivnih oz. prišparanih delovnih mest za 'znance' oz. jih sploh ne bo... Dodala bi še to, da na ZRZS obstaja 'seznam' delovnih mest, ki so objavljena samo zato, ker pač morajo biti - v takem primeru ima delodajalec že izbranega kandidata. No, sama sem poslala že kar nekaj prošenj v vrtce in šole ter seveda dobila negativen odgovor. V dveh primerih pa sem od znanke naknadno preverjeno izvedela, da je šola/vrtec imel že svojega (notranjega) kandidata - in to ne samo enega, ponudba zaposlitve je bila takrat (konec poletja) za 3 delovna mesta, ampak na ta 'seznam' na ZRZS ponudba omenjenih delovnih mest ni bila uvrščena!! In da ne govorim o tem, kako na nekaj prošenj sploh nisem dobila odgovora - očitno samo za to, ker nimam strokovnega izpita in mi mora biti jasno, da nisem ustrezen kandidat. Toliko o nekem seznamu in smislu pošiljanja prošenj...

Ampak totalno nezaslišano je pa to, da pa niti pripravništva oz. strokovnega izpita ne moremo opraviti... Naj na to priložnost čakamo 2, 3, 4, 5 let - mogoče do leta 2020? Stara sem 26 let in upam da bom pri 30-ih bila zaposlena in imela otroke - ampak takrat pa sploh ne bomo mogli opravljati pripravništva, ker bomo po možnosti padla v koš 'starejših od 29 let (po diskriminatornem 'razpisu') oziroma če bom to hotela, bom pač morala pustiti obstoječo službo in vmes biti na socialni podpori (čeprav že celo življenje govorim, da se tega ne bom šla, saj sem kot otrok to doživela in je to tudi eden izmed razlogov zakaj otrok še nimam - takega življenja jim namreč ne mislim podariti). Ampak naša država ima očitno ravno takšen načrt za bodoče generacije tridesetletnikov (posebno za učitelje/vzgojitelje). Žal tako zgleda - upam, da se mi samo zdi - naša prihodnost.
 
Zdravo. Spet se javljam :) No tudi sama sem kontaktirala ogromno sol glede razpisa in seveda dobila negativen odgovor (nihce ne gre v penzijo). V tem casu se mi je porajalo vprasanje ali bom sploh kdaj prisla do strokovnega izpita glede na to da pripravnistva vec ne bo brez strokovnega pa te itak nihce ne zaposli. Tako da ce ne bomo nic storili v tej smeri se ne bo nic spremenilo. Lazje mi je zivet z mislijo da imam strokovni izpit in nimam sluzbe kot da nimam ne strokovnega izpita in nobene moznosti za zaposlitev.
 
Da bi pogoje spremenili moremo mi nekaj spremenit in pritisnit na njih. Po mojem mnenju more prit v medije in poudarit kaj se z nami dogaja in kako se igrajo z nami. Mogoce bo tudi ministrstvo zacelo razmisljat da pac niso razpisali briljantnega razpisa kot zdaj mislijo. Ljudje morajo vedeti kaj se dogaja z nami.
 
Pogoji v konkretnem razpisu se ne morejo spremeniti, saj le-te določa EU, kjer je mlad človek star največ 29 let in projekt mora imeti nek smisel (zaposlitev). To bi bil kvečjemu lahko stranski projekt, saj nikakor ni izenačen s pripravništvom. Jaz bi bila še najbolj vesela, če ta razpis pade. Da gre ves "trud" ministrice v nič, ker to bo povedalo več kot mi vsi skupaj. In potem bo ga. Cankar primorana situacijo reševati drugače - predvsem pa pošteno do vseh, ki čakate/čakamo/smo čakali, na pripravništvo.
 
In še ena misel: če že ne moremo opravljati pripravništva bi lahko razpisali oz. ponudili recimo alternativno možnost pogojem za pripravništvo. Lahko bi vsaj priznali kakršnokoli obliko izkušenj, opravljenih ur v šolstvu - s tem ciljam (v mojem primeru) predvsem na delo preko študentskega servisa. Sama imam skoraj 1000 ur dela (več kot dovolj, da bi mi priznali pripravništvo v vrtcu), ki so jasno razvidne v sistemu študenskega servisa, ampak jih nimam možnosti vnovčitve in verjamem, da nisem osamljen primer.

Taki kandidati bi lahko dobili vsaj možnost opravljanja nastopov (v občini, bližnjem kraju do katerega pride z avtobusom, peš, kolesom, itd.) in pristopa k strokovnemu izpitu, pa bi se takoj zmanjšalo število ljudi, ki morajo opraviti pripravništvo. Za ostale bi pa razpisali nekakšno možnost opravljanja ur in bi bili na koncu vsaj na istem izhodišču, potem pa naj si človek najde kakršnokoli zaposlitev, ampak do osnovnih pogojev moramo pa vsi priti. Sedaj že ni možnosti zaposlitve, mogoče pa se odpre čez 10, 20 let in človek si zasluži opraviti vsaj strokovni izpit.

Ne vem zakaj je to sploh problem, jaz tu ne vidim nekih hudih stroškov - mislim, kaj a je tako težko 1 šoli odlomiti en kos kruha in rezino salame več za malico za tistega pripravnika, ki ga ima oz. eno šeflo kosila?! Vsakdo, ki je imel vsaj nekaj vpogleda v sistem prehrane po šolah in vrtcih jasno ve, da gre veliko hrane v nič - pa da ne bi bilo možno to priskrbeti enemu pripravniku.
 
@nensi , saj tvoj predlog je meni čisto logičen, samo našim vrlim glavam na ministrstvu za šolstvo izgleda ni ...
 
Saj tudi delodajalka, pri kateri sem bila takrat preko študenta zaposlena, je rekla, da je to čisto logično in rekla, da tudi ona ne vidi problema v tem, da mi podpiše, da sem opravila pogoje - saj če so me pri njih porabili za 1000 ur dela, pa že vejo, da me ne potrebujejo še dodatno preverjat, če si zaslužim, da opravim nastope, samo da od nje to žal ni odvisno... mislim tako absurdna situacija, da človek ne ve če bi se smejal ali jokal.

Torej, v vsakem primeru, do novega leta ne bo tako ali tako nič in če se ne bo ta situacija s pripravništvom oz. strokovnim izpitom rešila - naslednje leto prihaja nova pošiljka učiteljev, vzgojiteljev, itd., ki je očitno študirala samo zaradi lepšega. Potem bo številka brezposlenih v šolstvu magično narasla in bo na podlagi pritiskov na vsaki šoli poplava pripravnikov, a potem pa bo šlo?? Sedaj nas je za ministrstvo, po številkah sodeč, 'kao' še premalo, da bi se potrudili stvar urediti. Če so v enem letu odkar ni razpisa uspeli samo to 'kvazi' rešitev ponuditi... in če je meni in ne vem komu še vse jasno, kako bi se lahko stvar brez problema uredila, potem gre tu za nekaj povsem drugega, kar je nam očitno še neznanka.
 
Kot sem že enkrat napisala: delala bi volontersko pripravništvo , ker bi vsaj možnost strokovnega imela. Čeprav je to suženjsko delo, izkoriščanje, itd...ampak je boljše kot sedaj, ko nimamo nič. Junaki so postali tisti, ki so pripomogli ukinitvi volonterskega, nihče pa ni podal rešitve, ideje za plačano pripravništvo....ta razpis, ki bi naj prišel je ena velika polomija. In če ne bo letos, bodo itak kršili zakon...
 
Junaki so postali tisti, ki so pripomogli ukinitvi volonterskega, nihče pa ni podal rešitve, ideje za plačano pripravništvo...
Točno tako. Najlažje je nečemu nasprotovati, da se ukine, ponuditi pa nič konkretnega. Verjamem, da je MIZŠ to z lahkoto ukinilo, saj bo še manj stroškov. Kaj pa zdaj?
 
Bravo, @Profesorica Maja za tisti stavek!

Me pa prav zanima, kdo je stal za tem projektom, ko so dosegli, da se ukine pripravništvo ... Oni so dosegli samo to, da zdaj mi plačujemo davek tega, da ne moremo priti do pripravništva in strokovnega izpita ... Lahko bi se jim "zahvalili" (seveda v prenesnem pomenu) za to, da so nas takole potunkali! Mi je pa pred kratkim rekel en kolega, da bomo mi mladi prišli do dela samo z množičnim uporom ali pa "revolucijo".
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

Odgovori
0
Ogledi
394
  • Članek
Pedagoški inštitut v sodelovanju s Pedagoško fakulteto in Filozofsko fakulteto Univerze v...
Odgovori
0
Ogledi
54
  • Članek
EU Code Week je s februarjem 2024 pričel z zbiranjem prijav za pridobitev naziva »Code Week...
Odgovori
0
Ogledi
196
  • Članek
Ekipa raziskovalk in raziskovalcev iz Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v...
Odgovori
0
Ogledi
143
  • Članek
V letu 2023 je začel delovati Natov pospeševalnik inovacij (angleško Defence Innovation...
Odgovori
0
Ogledi
190
  • Članek
Pedagoški inštitut in Oddelek za pedagogiko in andragogiko Filozofske fakultete v Ljubljani...
Odgovori
0
Ogledi
150
  • Članek
Na spletišču RIC je z dne 16. 11. 2023 objavljeno Vabilo k zunanjemu ocenjevanju pri splošni...
Odgovori
0
Ogledi
99

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu