USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Državni zbor - kdo, koliko, kako jih volimo, kakšne so pristojnosti, trajanje mandata
2. pravice in dolžnosti staršev
3. pravice in temeljne svoboščine otrok z vidika ustave (enake pravice kot odrasli z izjemo tistih, ki pogojujejo polnoletnost, zrelost odločanja, npr. volilna pravica)
4. Svet EU - kdo, mandat, pristojnosti, sodelovanje s parlamentom in komisijo
 
1. kako je slovenija opredeljena v ustavi (pravna, socialna, demokratična....) in kaj pomeni, da je socialna država
2. kako je sestavljena vlada (predsednik in ministri), kakšno oblast ima vlada (izvršilno), kdo jo izvoli (DZ), kdo voli predsednika vlade (DZ), ministre (DZ na predlog predsednika vlade), kaj morajo narediti ministri preden prevzamejo svoje resorje (odgovarjati na vprašanja DZ), glavne naloge vlade (izvajanje politike, ki jo določi DZ, izvajanje zakonov in drugih predpisov, ki jih DZ sprejme)
3. Institucije EU (našteti vse) - podrobneje Svet EU - sestava (ministri držav članic EU po vseh resorjih) in funkcije Sveta EU (zakonodajna in proračunska, oblikuje politiko in usklajevanje politike s pogodbama o delovanju EU in Lizbonsko pogodbo, sprejemajo sekundarno zakonodajo)
 
1. kako je slo. opredeljena v splošnih določbah ustave
2.kaj pomeni, da je slo. pravna država
3. otrokove pravice, kaj pomeni, da je potrebno otrokom zagotovit osebne pravice
4. o katerih otrocih govori Konvencija (o polnoletnih, pa pol razložiš kateri so polnoletni)
 
– predstavni simboli RS (grb, zastava in himna RS; vsakega opišem)
– v katerih primerih je človekove pravice in temeljne svoboščine dopustno razveljaviti oz. omejiti (naštejem še vseh sedem pravic oz. temeljnih svoboščin, ki pa jih ni mogoče razveljaviti oz. omejiti)
– institucije EU (samo našteti), podrobneje Svet EU
 
1. Groba delitev človekovih pravic (v smislu: osebnostne, politične, socialno-ekonomske, pravice narodnih skupnosti, varstvo pravic). Nato pa sem moral natančneje našteti še pravice v kazenskem postopku (drugače spadajo pod osebnostne). Od teh pa sem moral natančneje povedati o načelu zakonitosti v kazenskem pravu, osebnostne pravice in omejitev gibanja.
2. Načelo ustavnosti in zakonitosti.
3. Naštej institucije EU. Potem pa sem moral natančneje opisati evropski parlament.
 
1. Kako je Slovenija opredeljena v splošnih odločbah ustave? (demokratična, pravna, parlamentarna, socialna republika)
2. Kje vse je zastopana Slovenija v EU? (našteti sem morala vse glavne institucije EU)
3. Kaj pomeni človekava pravica do svodobe izražanja, kako je omejena?
 
*sodišča, funkcija sodnika, mandat, imuniteta
*našteti institucije EU in opisat evropski svet
*izbrati tri človekove pravice v ustavi in jih opredelit, opisat
 
- naštej državne organe (tudi državni tožilec, notarijat in odvetnik)
- kakšno funkcijo ima predsednik države
- če bi lahko jaz bila predsednik države-da, če bi lahko bila poslanec-da, če bi lahko bila državni tožilec-ne(ne izpolnjujem pogojev)
- dolžnosti in pravice staršev (katere so, kaj zgodi, če jih ne izpolnjujejo,..)
 
1. Kaj pomeni, da smo vsi pred zakonom enaki? Enako obravnavani ne glede na spol, raso, veroizpoved, nacionalno pripadnost........
2. Kje v Ustavi so določene otrokove pravice? V človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, opiši, kaj je tam napisano, to je 56. člen Ustave, zmedla sem se , tega je čisto malo, poglejte si, se splača
3. Institucije Evropske unije, naštej, organiziranost in pristojnosti! Katera predstavlja politični vrh - Evropski svet.Povejte bistvo, je dovolj. in poudarite besedo EVROPSKI - Evropski parlament, Evropsko sodišče, Evropska centralna banka.....
 
1. Institucije Evropske unije, agencije EU, naštej, podrobneje Svet EU. poudarjati res EVROPSKI,...
2. Kje v Ustavi so določene otrokove pravice? V človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, opiši, kaj je tam napisano (da otroci uživajo posebno skrb, da jih zakon varuje pred kakršnimkoli izkoriščanjem, otroci brez staršev, tudi varuje zakon)
3. Načelo delitve oblasti, naštej, podrobneje opiši sodno oblast (katera sodišča,...)
 
- državni svet (mandat, naloge, sestava predstavnikov oz. člani DS)??
- vmes je bilo podvprašanje mandat Državnega zbora?
- otrokove pravice na splošno..kaj to je?kje so zapisane?
- EU- sekundarna zakonodaja pri eu nakratko opiši kaj določa..?
- Evropska Komisija..naloge komisije? omenila sem tudi našega komisonarja v E.komisiji dr. Janeza Potočnika :) in je biu izpraševalec navdušen
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
853
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.020
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.222
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
684
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
707
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.080
Pozdravljeni. Na forumu sem zasledila, da sprašujejo tudi ali lahko država vzame kredit in kdo...
Odgovori
1
Ogledi
1.093

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu