USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Trenutno berete:
USTAVA - skupna izpitna vprašanja

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1.Kako so razdeljene človekove pravice in svoboščine v ustavi? naštet in za vsak del en primer.
Ko sem omenila volilno pravico, sem jo morala podrobneje razložit in še kaj pomeni, da je enaka(vsak glas enako velja) in kaj pomeni, da je tajna(prostori, kjer izpolnjuješ lističe so zagrajeni).
2. Našteti sem morala evropske institucije in podrobneje opisati SVET EVROPE.omenila sem da članice predsedujejo vsaka 6 mesecev in je bil zelo zadovoljen!
3. delitev oblasti v državi-naštet in naštet kdo spada v vsako, nato opisat vse o vladi, kdo predlaga in kdo imenuje predsednika vlade(predlaga predsednik republike imenuje DZ) in kdo predlaga in imenuje ministre(predsednik vlade predlaga, imenuje DZ) in kakšen je postopek imenovanja ministrov.
In še kaj pomeni nezaupnica vladi(sproti sem omenila še interpelacijo in zaupnico in je bil zelo zadovoljen).
 
Vlada RS, kdo lahko predlaga zakone (vlada, državni svet, poslanec, določeno število volivcev, evropske institicije (našteti, eno opisati).
 
1. Evropski svet ( tu sem se čist zmedla, ker me je takoj ustavila, ko sem rekla, da so to redna polletna srečanja.... Pazite, kako oblikujete stavke :arrow: evropski svet je ena izmed institucij EU... Srečanj evr. sveta se udeležujejo predsedniki držav članic in predsedniki vlad, vsake polleta, da je najvišje politično telo unije. ES daje najpomembnejše smernice prihodnjega razvoja unije in skrbi za politično koordinacijo med državami članicami.... Sem se pa precej namučila, da sem ji vsaj približno odgovorila , tako kot je hotela JC_thinking.gif )

2. Uradni jezik po ustavi ( tudi tu sem na veliko jeclala, čeprav sem vedela, kaj hočem povedati, toda zopet nisem oblikovala pravilne stavke :arrow: Po ustavi je uradni jezik slovenščina! Ob obali je urejena dvojezičnost (slo in it jezik) Na območju Lendave in okolice pa slo in madž. jezik!)

3. Konvencija o otrokovih pravicah ( sem začela govoriti o njej, pa mi je potem dala kar podvprašanje: kje so še zapisane pravice otrok? V Ustavi, v človekovih pravicah in temeljnih svobodščinah! Pa še kje drugje? V zakonih, podzakonih, pravnih aktih...)
 
nedotakljivost stanovanja (kako je določena v Ustavi)
Evropski parlament (sestava, pristojnosti)
2. člen Konvencije o otrokovih pravicah
 
Evo, tole so moja današnja vprašanja iz ustave, izpraševalec mag. Darko Krašovec

1.Koliko državljanstev imate?
Primerjava slo. in Eu!
Ko greste v katerokoli državo, ki ni v EU, in izgubite passport, kam se obrnete?
Na katerokoli ambasado držav članic EU.

2. Katere otrokove pravice se upoštevajo tudi v EU?
Pravica do identitete (vpis v matično knjigo, pr. do imena, staršev,..)

3. Naštej institucije EU?
Opiši Evropsko računsko sodišče!


Evo, to je od danes. Meni je uspelo, ker mi je bila komisija res naklonjena.
Juhej, pa srečno! l_googd_luck.gif
 
Vprašanja g. Janeza Kostanjevca

1. Predsednik republike
2. Katere inštitucije EU poznam. Podrobno Evropski parlament.
3. V katerih primerih lahko omejimo človekove pravice in svoboščine? Za koliko časa?
 
1. veje oblasti - sodna podrobneje
2. kdo ima pri nas imuniteto
3.sekundarna zakonodaja EU
4.varstvo osebnih podatkov v ustavi
 
- Kaj je vlada in nekaj o njej? (Povedala sem, da jo sestavljajo ministri in predsednik vlade, da ministre predlaga predsednik vlade, imenuje pa jih DZ)
- Kaj pa morajo narediti predsednih vlade in ministri pred imenovanjem? (odgovarjati na vprašanja pred komisijo DZ)
- Nedotakljivost stanovanja (Torej navzoč je lastnik ali pooblaščenec (ni pa nujno) in dve priči)
- Kaj morajo preiskovalci prinesti zraven) (odločbo sodišča)
- V katerih primerih lahko vstopijo brez odločbe? (če gre za prijetje storilca kaznivega dejanja ali da se zavaruje ljudi in premoženje).
 
Izpraševalka: Tadeja Oštir

1. Pavica do zbiranja in združevanja in kaj pomeni zbiranje in kaj združevanje?
2. Uradni jezik v SLO
3. Delitev oblasti
4. Kdo predlaga zakone
 
1. PRAVICA DO OSEBNE SVOBODE?
2. Pristojnosti ustavnega sodišča. Katero je najvišje sodišče v državi?
3. Ona je naštevala pristojnosti, jaz odgovarjala, kdo jih izvaja.
(sprejema zakone - DZ, izvajanje nadzora nad proračunom - računsko sodišče, vlaga pritožbe - državno tožilstvo, poveljnik obrambnih sil - predsednik ...)
 
1. predsednik, njegova funkcija, pristojnosti, kdo ga ''imenuje'' (=ga izvolimo...), na kakšen način - v glavnem, vse!
2. volitve v Sloveniji (koga vse volimo, kdo voli, aktivna in pasivna volilna pravica...) - se navezuje na ustavo...
3. ločenost cerkve od države - ali je to z ustavo urejeno, kako... mal povedat od tega, nič posebnega
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT-USTAVA - USTAVA Preberi več o...
Odgovori
0
Ogledi
904
Pozdravljeni, ne najdem vprašanj izpraševalke Jožice Šeme (ustava). Mi lahko kako pomagate? Hvala
Odgovori
1
Ogledi
1.093
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.277
  • Zaklenjeno
Izpitna vprašanja 18.5. mag. Manica Gros: -Vloga državnega zbora -Evropska komisija -Kaj pomeni...
Odgovori
1
Ogledi
716
  • Rešeno
Pozdravljeni, gospa mi je dodeljena za izpraševalko, najdem pa samo 3 njena vprašanja. Koliko...
Odgovori
1
Ogledi
744
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.119
  • Članek
Argentinska psihiatra in psihoterapevta Jorge in Demián Bucay o vzgoji, sreči, travmah ter...
Odgovori
0
Ogledi
229

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu