TRATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
TRATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Zelo topla in prijazna gospa. Res se mi je vtisnila v spomin. Vse odgovore mi je položila na usta, vse nakazala. Zelo hitro sva opravili. Vsa vprašanja so bila splošna... Super gospa.

- vidne prvine govora
- vabilo (zgradba, na listu zapisano in sem mogla popraviti napake - slovnične in nič utemeljevanja, zakaj je tako)

Če bi vedela, da je tako dobra oseba, se slovenščine ne bi tako bala, kot sem se je...
 
Na prvi pogled deluje strogo, ampak je zelo prijazna. Vse poteka kot pogovor.
1. Ločila (ker sem matematičarka me je spraševala katera ločila uporabljamo pri matematiki, katera se pišejo stično)
2. Števniki (glavni in vrstilni- kako se pišejo z besedami in kako s števili)
3. Učno načelo
 
Legenda! :)

Vprasanja: izhajala iz priprav
- pomisljaji in vezaji
- veliko je bilo tr sticnosti in nesticnosti (tudi pri dvopicju ...)
- neke slovnicne pomanjkljivosti (kaksna beseda prevec ...)
 
1. Kratice, kakšnega spola so, kako jih pregibamo?
2. Zvrsti slovenskega jezika.
3. Iz priprav razložit uporabo ločil.
 
1. Naglasna znamenja!

2. Knjižno-pogovorni jezik!

3. Kaj so enakozvočnice? Primer!

4. Žargon - primer iz vrtca!

Gospa Tratnik je izredno prijazna; tudi,ko sem ga malo "biksala", me je z nasmehom popravila in nakazala pravo pot do pravilnega odgovora. Res zelo topla, prisrčna gospa, nasmejana, pozitivna,...(y)
 
1. Pomišljaj in vezaj razložit iz priprav
2. Naštet samoglasnike, povedat koliko jih je in primere
3. Velike in male začetnice (ona mi je govorila, jaz sem morala povedat pravilno kako pišemo npr. dedek Mraz, silvestrovo - praznik, Neslovenec, Beneška Slovenija, Severnoameričan,...)
 
1. Našteti jezikovne priročnike, v čem se razlikujejo, v kateri priročnik bi pogledala za pomen tujke.
2. Našteti zvočne prvine govora, katere so pri otrocih najbolj moteče.
3. Slovnične pravilnosti: zapis besed skupaj in narazen, ločila, zapis ure, stopinj, merskih enot, stičnost
 
1. UTEMELJITEV PAR PRAVOPISNIH NAPAK IZ PRIPRAVE. (predvsem presledki in pika, ne zahteva podrobnosti.)
2. KAKŠNE VRSTE RABE PIKE POZNAMO IN PRIMERE LE-TEH. (skladenjska, neskladenjska raba).
3. OPIS ZGRADBE POROČILA O NESREČI. (kraj in datum, ime naslov, nagovor poročilo. Poročilo pišemo v pretekliku in sicer zapišemo kje, kdaj, kako, zakaj se je nesreča zgodila ter kdo je bil poleg.)

Gospa je prijazna, če vidi da veš odgovore ne zahteva veliko podrobnosti. Konča zelo hitro. Brez strahu, srečno:))
 
Gospa je neverjetno prijazna ... :)
Izpraševanje poteka zelo sproščeno in vprašanja so iz splošnih pravopisnih zadev;

1.) Socialne zvrsti jezika
2.) Kakšne so značilnosti narečnega jezika
3.) Iz priprav - vezaj, pomišljaj
4.) Vejica, podičje :)

Veliko uspeha vam želim!(y)
 
1) Zvrsti slovenskega jezika (katere zvrsti uporabljamo v vrtcu in kdaj uporabimo zborni KJ ter kdaj pogovorni KJ)
2) Spreminjanje mesta naglasa v povedi: Danes je zelo vroč dan.
3) Stičnost in nestičnost (govorila mi je primere, povedati sem morala ali se zapiše stično ali nestično: -5 °C, vzgojno-izobraževalni, 5-letnik); katero ločilo je bilo uporabljeno, katero mu je še podobno in kdaj ga uporabljamo)
 
Izpraševalka je pri vprašanjih izhajala iz priprav na nastope, ki sem jih oddal ob prijavi na strokovni izpit. Priprave so bile lektorirane, tako da v njih ni bilo napak, vendar je želela preveriti, če vem, zakaj je nekaj tako, kot je.

Vprašanja:
1. Zapisovanje enot in simbolov (poučujem fiziko, zato je bilo v pripravah polno tega)
2. Pomišljaj in vezaj (kaj je kateri, stičnost/nestičnost, kateri se uporabi pri alinejnem naštevanju in kakšno je ločilo na koncu alinejnega naštevanja)
3. Pedagoški govor (spoznavni in odnosni, kdaj katerega, katero socialno zvrst uporabimo, ali lahko uporabim žargon)
 
Pisanje naselbinskih in nenaselbinskih imen. Kako pišemo Goriška brda in kako pišemo, če rečemo samo "Brda".
Razvoj slovenskega knjižnega jezika.
Vezaj in pomišljaj.

Prijazna gospa, malo na prvi pogled zadržana.
 
Prijazna gospa in zelo pomaga.

Vidne in slušne prvine govora.
Sklanjanje ženskih imen in priimkov.
Upiraba treh pik (stično, nestično).
 
1. Razlika med vezajem in pomišljajem ter raba.
2. Sklanjanje ženskih imen - značilnosti 1. in 3. ž. sklanjatve.
3. Kako se sklanjajo priimki? Kako, če sta dva priimka?
 
Slovenščina (Izpraševalka Tratnik – prijazna gospa, izhaja iz pisnih priprav, pozorno spremlja dialog pri prejšnjih dveh področjih in nekatera vprašanja naveže na jezikovno plat ustave oz. šolske zakonodaje, vprašanja so bila zelo kratka in jedrnata, a jih je bilo zaradi tega nekoliko več, kot sem pričakovala)

1. Naglasi besedo otrok

2. Naglasna znamenja

3. Nadpomenke, podpomenke

4. Razlaga besed: usvajanje – osvajanje (razloži na primeru)

5. Izražanje svojine: moj – svoj (razloži na primeru)

6. Zvrsti slovenskega jezika, opiši vsako zvrst na primeru
 
Res odgovore polozi v usta, nekatere stvari je poudarila tako da nisi mogel faliti kaj zeli sliaati. Ker sem delala za pomocnico so bila bolj prakticna vprasanja.
1. Glede na priprave (Duplo kocke, knjiga Tok tok), zakaj z veliko zacetnico
2. Pet primerov kako se kaj sklanja
Npr. Na dvoriscu se igra z ... (otroci) in sem mogla rect z otroki (samo tega primera se spomnim)
3. Razloziti razliko med Matevz in matevz ter Francoz in francoz (kdaj/ zakaj z malo, kdaj/zakaj z veliko)
To je bilo to, sva hitro koncali.
 
1. Primeri iz priprav - raba vezaja in pomišljaja.
2. Kako delimo knjižni jezik ter na katere zvrsti še delimo slovenski (neknjižni) jezik. Kakšna je razlika med slengom in žargonom.
3. Razmerja med besedami (podpomenke, nadpomenke, protipomenke, sopomenke, enakozvočnice (enakopisnice, enakoglasnice)).
 
dr. Alenka Tratnik

ker sem prof. nem. me je vprašala, kam bi uvrstila nemške črke v slovensko abecedo - v smislu po zaporedju u ü ...

vejica - skladenjska in neskladenjska raba, vejica pri kot - zadovoljna je bila s primerom Lepa si kot roža. Lepa si, kot bi bila roža.

Odnosi med besedami - sopomenke, protipomenke, nadpomenke, podpomenke, enakozvočnice, enakopisnice, enakoglasnice.
 
- ločila, ki jih uporabljamo pri matematiki
- stičnost in nestičnost teh ločil ter simbolov pri matematiki
- nekaj primerov presledkov in vezajev, ki se uporabjajo pri matematiki
- pedagoški govor
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
587
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.284
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.408
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.853
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.081
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.038

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu