TRATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
TRATNIK - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

1. Iz priprave: raba pike
2. Razloži geselski članek iz SSKJ (katere dele ima)
3. Primerjava glasov in črk (zakaj nima vsak glas svoje črke, kako je s črkami, ki jih v slovenščini nimamo, npr. w, x, y...)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Iz priprave: Navajanje virov in literature. Kako se navaja, katera ločila se uporabljajo pri bibliotekarskih zapisih (pika, vejica, oglati oklepaj in zaklepaj, pomišljaj - stičen pri straneh, npr. str. 1–5).
2. Iz prejšnjega vprašanja, kdaj se uporablja pomišljaj. Tudi iz priprave, kaj so angl. -> okrajšave in kako se piše pika (levo stična).
3. Tudi povezava na prejšnjo vprašanje, kakšna je raba pike pri datumu --> neskladenjska in pika je levo stična.
4. Vidne in slušne prvine govora. Katere sam uporabljam.
5. Pedagoški govor oz. sporazumevanje (Spoznavni in odnosni govor, povedati več o obeh).

Vso srečo.
 
OŠ, prof. šp. vzgoje

Iz priprave - odbojka tri na tri (napiše se z nestičnim dvopičjem ali nestičnim pomišljajem. 3 : 3 ali 3 - 3). V pripravi sem imel narobe, 3:3.
Izpriprave velika začetnica, kako se napiše švedska (država z veliko, švedska skrinja z malo)
Razložiti (samo s primeri): upravičiti - opravičiti, usvojiti - osvojiti, trenerka - trenirka.
Popraviti njene stavke: Bližamo se proti cilju; Vsedi se dol ...
 
1. Naglas (primer iz mojega govora - otrok, kaj in kako je prav, zakaj). Kako označimo, naglasna znamenja, kaj označujejo. Je lahko kdaj beseda različno naglašena in je vseeno prav? Primer. Se vse besede naglašujejo (Naslonke)? Je lahko v besedi več naglasov (primer)?
2. Iz priprave - uporaba pike pri datumu, označevanje razreda. Kako rečemo taki rabi?
3. uporaba ločil pri alinejah (vejica, pika, podpičje, kdaj, kje, kaj)
 
Slovenščina (Alenka Tratnik):
  1. Vabilo (vrste vabil, sestava, kako izgleda nagovor, pozdrav in zadeva).
  2. Vejice, podpičje in pike pri alinejah. (Iz priprav)
  3. V kakšnem jeziku se midve pogovarjava? Kaj je razlika med besedama muskelfiber in mišično vnetje (v jeziku)? Kaj je strokovni jezik?

Prijazna, ampak zelo natančna in strokovna. Želi strokovne izraze.
 
1. Iz priprave vezaj, pomisljaj
2. Locila pri matematiki..sticni in nesticni
3. Kako se pisejo glavni števniki..kako vrstilni.. Okrog tega se kar nekaj vprasanj
4. Sklanjanje zenskih priimkov in imen.. Cetudi poves pravila.. Zakaj tako..zakaj se ines ne sklanja.. Ivana kobilica.. Zakaj se sklanja?

Zelo natancna gospa.
 
*zapolnjevanje zeva (amonijak - izhajala iz priprave ker sem prof.kemije) pravila ni!
*Prisla je s svojim možem/njenim možem- za razložit razliko in kaj s tem izražamo
*Zanjga - sem rekla med pogovorom za ustavo in zato me je vprašala kako je pravilno, katere besedne vrste sem zdruzila
*Poudarek/naglas
Zahtevna spraševalka, se splača fajn pripravit :)
 
Pokazala mi je mojo seminarsko odprto na eni od strani. Na njej so bile obkrožene različne besede (str., IP, ZOUPP). Rekla mi je naj pogledam kaj je obkroženo. Vprašala je kaj je obrkožila. Nato sem povedala, da gre za krajšave, torej kratico in okrajšavo. Za obe sem povedala osnovne značilnosti (s kakšnimi črkami jih pišemo, presledki, ločila ipd.). Nato me je vprašala še za primer d. o. o. (kako pišemo, kaj je to).

Naslednje vprašanje se je nanašalo na govor. Najprej je vprašala kako se otroci naučijo govorit ter do kdaj naj bi se otrok naučil govorit. V povezavi s tem sem ji morala našteti nekaj govorno-jezikovnih motenj (npr. rotacizem, nosljanje).

Zadnje vprašanje je bilo o vabilu. Kako ga napišemo (opis zgradbe). Povedala sem kje pišemo naslove pošiljatelja in prejemnika, datum, podpis. Zanimalo je jo tudi kakšen je pozdrav pri vabilu in ločilo za pozdravom. Povedala sem en primer pozdrava, ločilo in utemeljila povedano.

Vse je potekalo zelo sproščeno, v pogovoru. Če želi še kakšno dodatno informacijo, postavi podvprašanje ali pa celo namigne odgovor. Gospa je zelo prijazna.
 
Izpraševalka Alenka Tratnik (svetovalna služba OŠ), oktober 2019

Odprla je prvo stran moje seminarske in začela z vpršanji iz napak - vprašanja vezana na moj tekst (uporaba vejic, števniki, slovnične pravilnosti (skupaj-narazen, ločila, stičnost...)
vabilo (sestava, nagovor - s katerim ločilom, vsebina)
sklanjanje priimkov (izpostavila mojega - ženski priimek ki se konča na -a, kako sklanjamo, če imamo dva priimka)

Gospa je delovala zelo resno in strogo. Tudi ni bila pri vsakem odgovoru takoj zadovoljna. Ampak očitno ni tako stroga, kot je delovala, ker jaz sem opravila, pa nisem vedela vsega oz. me je ona s podvrašanji tudi vodila do odgovora.
 
Prijazna gospa!

1) Kako drugače lahko zapišemo alinejski zapis.
2) Velika začetnica (vse o tem).
3) Vidne in slušne prvine govora (vse o tem).

Srečno!
 
1. Naglasi, naglasna znamenja
2. Vprasanja iz seminarske (predvsem glede locil - pika (sticna, skadenj)
3. Vabilo

Izjemno enostavna vprasanja in v izredno kratkem casu opravis.
 
Kaj je to "Pepček" in v katero zvrst jezika spada? (Žargon)
Kaj je razlika med žargonom in strokovnim jezikom? - Kako se strokovno reče musklfiber?
Pisanje tropičja, kdaj, kako?

Gospa je izhajala iz priprav, enostavna vprašanja, ne komplicira - poveš bistvo in je to to. Opravil v 2 minutah.
Srečno :)
 
Vidim, da vsi pišete, kako je prijazna. Do mene je bila vse prej kot to. Morda, ker sem prof. slovenščine in me je spraševala vse in še več. Imela je zelo neprofesionalen odnos pospremljen z raznimi komentarji.

1. Kaj vse ureja skladnja.
2. Členitev po aktualnosti. Strokovna izraza tema in rema nista bili dovolj, želela je še izhodišče, prehod, jedro (poleg vse teorije).
3. Ločila. Kaj pomeni skladenjska in neskadenjska raba - definicija. Potem sva pregledali skoraj vsa ločila.
4. Kaj ureja etimološki slovar, kako vemo, iz katerega jezika je beseda nastala?
5. Domače in prevzete besede.
6. Naglasna znamenja.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.083
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.040

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu