ŠURCA GERDINA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŠURCA GERDINA - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Pridružen
17. feb 2011
Prispevki
8
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

-delitev slo.jezika oz. te funkcijske zvrsti..(neknjižni. knjižni jezik..itd) samo poveš koliko zvrsti je oz.jih našteješ!
- kateri jezik uporabljamo v vrtcu (knjižno pogovorni jezik) kdaj uporabimo v vrtcu zborni jezik? (ko beremo otrokom pesmi,pravljice..ko napišemo kakšna obvestila za starše itd..)
- koliko glasov imamo v slovenskem jeziku (29) kateri so to? delitev na samoglasnike in soglasnike..tu sva se ustavili pri soglasnikih delitev na zvočnike in nezvočnike..
zelo rada sliši da si pomagamo s stavki npr: ta suhi škafec pušča!
- predlog k/h in pa s/z kdaj jih uporabimo?
- sklanjanje: otroci

na videz stroga ampak zelo vredu..ti pomaga se steboj pogovarja se smehlja :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

resna, vendar pomaga. good2.gif

- stvarna lastna imena - vse kar veš o njih, primeri
- neskladanjka raba pike - našteti
- socialne zvrsti jezika - našteti in o vsaki nekaj poveš
 
1. kakšna besedila tvorimo ( publicistična, otroška, dramaturška... )
2. velika začetnica
3. iz mojih nastopov vprašala o ločilu 3 pike ( ali je ,... - ne, je samo ... )
je pa ful prjazna, pomaga,, pa namiguje - super ženska JC_ThankYou.gif
 
- Katera besedila poznamo? Sem naštela: praktičnosporazumevalna, publicistična, strokovna, znanstvena ... Na to me je vprašala, kakšna so to besedila? Sem povedala, da funkcijska. Pri tem želela slišati, da so to neumetnostna besedila.
- Razlika med praktičnosporazum. in publicističnimi besedili! Primeri praktičnosporazum. besedil v šoli? (Vabilo, obvestilo, opravičilo)
- Lastna imena! Katera so, podrobneje stvarna lastna imena! Kako napišemo "Ministrstvo za šolstvo in šport Republike Slovenije" Kam sodi Republika Slovenija? Pod zemljepisna lastna imena.
- Zvočne prvine govora! Kako govorimo v razredu pred učenci? Barva glasu!
 
1. Naštej glasove slovenskega knjižnega jezika (želela je slišati le delitev na samoglasnike in soglasnike, soglasnike na zvočnike in nezvočnike ter nezvočnike na zveneče nezvočnike in nezveneče nezvočnike in nič drugega, brez tega kateri glasovi so v kateri skupini)
2. Pred kateri glasovi pišemo predlog s in z ter k in h
3. Razlika med besedama Krajnska Gora in Šmarna gora
4. Neskladenjska raba pike (želela je slišati, da jo uporabljamo pri matematiki namesto znaka krat)
 
-uporaba velike začetnice
-pomišljaj vezaj
-jezikovni priročniki, podrobno sskj(kaj je v njem, frazeološko gnezdo)
 
izpraševalka: Šurca Gerdina

1.: neskladenjska raba pike (kaj je razlike med skladenjsko in neskladenjsko rabo; primeri neskladenjske rabe pike...v povezavi s števniki; kateri števniki so, kako bi zapisala npr.: 15. izžrebanec-pika je stično ločilo)
2.: frazemi (kaj so, kje se jih naučimo, naj povem en primer frazema. Ker sem napeljala na SSKJ-da lahko pogledamo zapis in pomen frazema tud v SSKJ, me je vprašala kje v SSKJ pa lahko pogledamo to. v frazeološkem geslu. Nato me je vprašala kako je frazeološko geslo označeno-s pikico oz. krogcem. in pod katero besedo bi pogledala frazem "knjižni molj"-pod besedo molj)
3.: socialne zvrsti jezika (kdaj govorimo zborni knjižni jezik in kdaj knjižni pogovorni?)
Zanje vprašanje se je nanašalo na Toneta Pavčka-če se spomnim kater velik pesnik je pred krarkim umrl in kako mu je bilo ime.

Srečno! :)
 
1. razlika v rabi pomišljaja in vejice
2. socijalne zvrsti jezika
3. raba lastnega stvarnega imena
4. sklanjatev samostalnika 'vrata' v dvojini :mrgreen:

prijazna, simpatična, pomaga s podvprašanji če si v zadregi...... JC_gimmefive.gif
 
1. neskladenjska raba pike (povedat in dat primer)
2. velika začetnica
3. zemljepisna imena (kako jih delimo, značilnosti, primeri, izjeme)
4. prebrala mi je eno poved in sem mogla povedat kaj je narobe

Resna, ampak zelo pomaga, dopolnjuje stavke, ni stroga pri ocenjevanju.

Veliko sreče na izpitu!!! [gooo.gif]
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. Popraviti napake iz povedi. (glagol je bil v nedoločniku, moral bi biti v namenilniku)
2. Slovar SSKJ. sestava, gnezda itd.
3. zemljepisna imena (kako jih delimo, značilnosti, primeri, izjeme) Šmarna gora, Kranjska Gora
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. Katera besedila poznamo?
2. Zvočne prvine govora!
3.Neskladenjska raba pike!

Na koncu me je še vprašala,če mogoče poznam kakšen pridevnik,sem odgovorila in to je bilo to! Prijazna je in pomaga!
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. Kdaj uporabljamo veliko začetnico?
2. Kaj veste o samostalniku? Postavite samostalnik jajce v dvojino.
3. Kako izgleda uradno besedilo. Kaj zanj vse velja?

Lp, Mateja
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. lastna imena (sem naštela) nato je hotela vedeti zmeljepisna imena (sem povedala)

2. govor (hitrost, jakost, nihanje glasu pri piki, klicaju...)

3. uporaba h in s
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. socialne zvrsti jezika, katerega uporabljam pri učenju, zakaj pa uporabljamo zborni jezik
2. pomišljaj in vezaj
3. lastna imena, naštej, razlika med Kranjska Gora in Šmarna gora - zakaj?
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. Napisala mi je stavek in sem morala vstaviti ločila potem pa obrazložiti zakaj sem jih postavila tja.
2. Zemljepisna lastna imena (s primeri)
3. Sestava uradnega besedila.

Drugače pa zelo prijetna gospa, na videz stroga ampak fajn :) veliko sreče!
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. samostalnik (osnovno)
2. velika začetnica (kje)
3. frazem (na kratko)

Gospa je zelo prijazna in niti malo ne komplicira če vidi da znaš.
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

- predlog (splošno o predlogu - ena izmed besednih vrst, je nepregibna, se veže na besedo, ki ji sledi). Kdaj pišemo predlog s?
- lastna imena (naštej; podrobneje razloži stvarna imena)
- socialne zvrsti (Kdaj govorimo zborno, kdaj knjižno pogovorno? V šoli govorimo zborno takrat, ko beremo iz učbenikov, pri branju umetnostnega dela, pri dajanju navodil)
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. SSKJ (vse podrobno, kaj je frazeološko gnezdo, kaj terminološko,kdaj bi ga uporabila....)
2. Interesne govorice (vse)
3. Katere napake delajo učenci pri govoru?

Prijetna gospa :D
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

1. frazemi - kaj so, v katerem priročniku jih najdemo? poznaš kakega?
2. ločila - katera so? katera so končna, uporaba? kako uporabljamo 3 pike (...)? Stičnost ločil?
3. velika začetnica - vse kar veš. Zemljepisna lastna imena (naštevala je kraje z "dvojnimi, trojnimi imeni", jaz pa sem govorila, kaj se piše z veliko in kaj z malo)
 
Odg: Izpraševalec: ŠURCA GERDINA

PRIJAZNA gospa

Vezaj in pomišljaj
Vrste besedil, podrobneje opisati umetnostna
Naglas in poudarek
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 16.45 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
323
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 13. jul 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
704
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
579
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.279
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu