Kolikor prebiram teme po forumu in se pogovarjam z ljudmi, razumem zadevo tako:
Po zakonu (tistem, ki je objavljen zgoraj) moramo vsi imet opravljen strokovni izpit za opravljanje vzgojno-izobraževanega dela. Torej ne glede na to, da v opisu razpisanega delovnega mesta ne piše, da je strokovni izpit obvezen, je po zakonu obvezen in če bi delodajalec vseeno zaposlil kandidata brez strokovnega izpita, bi bil s tem nekako v prekršku. Izjemoma to ne velja za prekršek takrat, ko se na razpisano delovno mesto ne javi nihče s strokovnim izpitom in je potem delodajalec primoran izbirati med drugimi kandidati.
Če delodajalec v opisu med pogoji navede strokovni izpit in kljub temu izbere nekoga brez njega (čeprav je imel na voljo tudi kandidate z njim), je pravzaprav dvakrat v prekršku - zaradi zgoraj omenjenega zakona in zato, ker kandidat ni ustrezal razpisnim pogojem.
A je tako ali jaz vse skupaj malo "prestrogo" razumem?
Katere pa so še tiste druge "izjeme", v katerih te delodajalec lahko zaposli brez strokovnega? Verjetno (to pa zdaj res na pamet govorim, ker le ugibam) javna dela, usposabljanje na delovnem mestu, mogoče OPB, dodatna učna pomoč, zelo kratka nadomeščanja? Obstaja kakšna pravna podlaga glede vsega zaposlovanja za te možnosti?
Prosim, naj me nekdo popravi, če kaj od zapisanega narobe razumem, da že končno enkrat razčistimo to debato.
Hvala. Lp,
Anja