ŠTERBENC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŠTERBENC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

1. Kakšne vrste črk poznamo - velike in male tiskane, velike in male pisane, krepko označene, ležeče,...
2. Velika začetnica pri osebnih lastnih imenih; kdaj velika in kdaj mala; na primerih - Rdeča kapica, Rihard Levjesrčni, dedek Mraz (kdaj dedek z veliko in kdaj z malo), Sedeči bik
3. Ločila - končna, nekončna, stična, nestična

Gospa je zelo prijazna, tako da je stah odveč :) Če se kje zatakne, pomaga in dejansko iz tebe izvleče tudi to, kar ne znaš :)

Le pogumno! :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

1. Katera ločila poznaš in kako jih razdelimo (končna, nekončna - potem pa me je že prekinila in prešla na naslednje vprašanje. Vmes pa še, zakaj nekaterim ločilom pravimo dvodelna ločila :)
2. Naštej vse jezikovne slovarje, ki jih poznaš. Kdo je avtor Slovenske slovnice? Potem mi je dala še nekaj primerov in sem morala povedati v kateri slovar bi pogledala (neznano besedo-slovar tujk, izvor besed-etimološki slovar).
3. Katera naglasna znamenja poznaš in na katerih glasovih jih najdemo? Ali je točno določeno za vsako besedo, kje leži naglasno znamenje, ali se ta lahko pri isti besedi spreminjajo? (Lahko se spreminjajo pri sklanjatvah, otrok-otrocih)
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

Sem slovenistka, a se mi ni zdelo, da bi bila vprašanja zaradi tega bistveno težja.

1. Mejniki v razvoju slovenskega knjižnega jezika (temeljna dela, v kateri pisavi so napisani Brižinski spomeniki, v katerem črkopisu Katekizem, kateri črkopis uporabljamo sedaj, katero slovnico uporabljamo sedaj (iz katerega leta, kdo jo je napisal); slovnice in pravopisi ter slovarji pred današnjimi, ...)
2. Sporazumevalna načela (kultiviran govor, menjavanje vlog, spoštovanje sogovorca, utemeljevanje, ...)
3. Slušne prvine govora (samo naštela sem jih).
LP
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

Vprašanja so sledeča:

1. Socialne zvrsti (v kateri zvrsti se sedaj midve- na izpitu- pogovarjava...v praktičnosporazumevalnem)
2. Neverbalna komunikacija (katere je več neverbalne ali verbalne...in ker na forumu nisem našla odgovora: vam ga sedaj jaz posredujem: neverbalne komunikacije je več)
3. Priredja in podredja (kdaj vstavimo vejice in kdaj je ne in še nekaj pod vprašanj)

Nič jamrat, vse se da naučit:):):)

P.s. Za slovenščino priporočam zapiske Odvozlanke (Dragica Kapko)
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

Vprašanja 4.4.2013:

- Raba velike začetnice pri zemljepisnih imenih - razloži!
- Naštej vse priročnike za slovenski jezik! Podvprašanje: kaj bi poiskala v etimološkem slovarju?
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

1. Ločila (je bilo veliko podvprašanja, sem že mislila, da sem konec, pa je rekla, da greva k drugemu vprašanju. ;) )
2. Naglasna znamenja (na katerih samoglasnikij se lahko pojavlja strešica, povej primere za oba, kje strešica nikoli ne more biti. Potem pa ne vem točno, a se lahko tujci naučijo besede po naglasni znamenjih al neki takega.)
3. Katere priročnike poznaš? V katerem slovarju bi našla besedo kurikul, kaj najdemo v etimološkem in kaj v terminološkem, kaj pomeni odzadnji slovar?
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

meni so zamenjali komisijo in sem namesto gospoda Planinca dobila gospo Šterbenc!

1. socialne zvrsti jezika
2. jezikovni priročniki, etimološki slovar
3. stvarna lastna imena.
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

Vprašanja:
- mejniki v razvoju slovenskega knjižnega jezika, pisava, črkopis,
- jezikovni priročniki, primerjava emd pravopisom in slovarjem, 1. znanstvea slovnica (kdo in kdaj)
- deljenje besed
Jaz sem se čisto zmedla pri njej, čeprav sem prej vse znala. Res išče znanje in s podvprašanji potegne pravilne odgovore iz tebe.
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

Super gospa, res prijazna.

1. Socialne zvrsti jezika, pa potem razlike med zbornim in knjižnim pogovornim jezikom.
2. Velika začetnica pri stvarnih lastnih imenih.
3. Nebesedna komunikacija, naštet. Katere je več? Kaj od nebesedne kom. imam v pripravi (slike, tabele, velikost pisave, razmiki ...).
 
Prijazna gospa, ki ne vrta in veliko pomaga.
Najprej je pogledala moje priprave in ugotovila, da sem imela zapisano besedo "KADIČKA". Vprašala me je kaj to pomeni (manjša kad). Povedela sem ji, da sem to pripravo dobila na ROKUSU, in da nisem spreminjala, ker sem mislila, da je prav. Vprašala me je, kje bi to besedo lahko preverila.

- SSKJ (geselski članek)
- Nebesedna komunikacija (zakaj je pomembna)
- Mejniki v razvoju slovenskega jezika

LP
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

1. Končna in nekončna ločila (opis, poudarek na pomišljaju in vezaju)
2. Funkcijske zvrsti jezika (opis, katera izstopa, primeri)
3. Interesne govorice (opis, primeri)

Lp:)
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

Pozdravljeni!
Moja vprašanja iz dne, 2. 7. 2013 so bila:
- nebesedne prvine govora,
- mejniki v razvoju slovenskega jezika,
- večbesedna osebna lastna imena.

Izpraševalka je izhajala iz mojega strokovnega področja (biologija in zgodovina).

Le pogumno in zaupajte vase.
 
Odg: Izpraševalec: ŠTERBENC

2. 7. 2013

1. SSKJ
2. Kako učiti glagolski čas in način v slovenščini in angleščini (sem anglistka in slovenistka).
3. Pravorečje učencev šole, kjer sem opravljala pripravništvo.


Zelo prijazna gospa, sva se bolj ali manj pogovarjali, sploh pri drugem in tretjem vprašanju, kjer sva debatirali o poznavanju angleščine in slovenščine med učenci in o izgovorjavi učencev. Pri prvem vprašanju sem povedala kakšen slovar je (enojezičen, abecedni), s katerega vidika obravnava besede, prišla do ponazarjalnega gradiva v slovarju in je bilo dovolj.
 
1. Zemljepisna lastna imena. Kako jih pišemo?
2. Razvoj slovenskega knjižnega jezika. Pomembna dela in pisave?
3. Funkcijske zvrsti. V kateri zvrsti se sedaj pogovarjava? V kateri socialni zvrsti?

Prijazna gospa! ;-)
 
1. Samoglasniki in soglasniki (naštela sem samoglasnike, povedala, kako se soglasniki delijo, nato je prosila, da naštejem še zvočnike)
2. Katera so osebna lastna imena? Kakšno je pravilo za zapis?
3. Nebesedna komunikacija.

Gospa me je vprašala le osnove in pojasnila, da greva tako hitro skozi, ker uporabljam pravilno terminologijo. Tako da nisem dobila nobenih primerov.

Srečno!
 
Živjo,

ga. je zelo prijetna, želi pa veliko znanja. Sama sem sicer na vse prav odgovorila, vendar je kar spraševala:)

1. vezaj, pomišljal, pokazala mi je pripravo in vprašala, če je datum prav napisan (bil je napisan pravilno) in sem morala utemeljit zakaj,
2. osebna lastna imena (poleg tega katera so sem morala povedati še kako se piše Dedek Mraz, dedek Mraz in Rdeča kapica),
3. ločila (kako jih delimo, katera so, katera ločila so bila v preteklosti tudi končna ....),
4. ženske sklanjatve (koliko jih je, naštej, sklanjaj gospa).

Veliko sreče in ne se bat, ker res ni težko in tudi izpraševalke so zelo prijetne:)
 
Gospa je zelo natančna, vendar nudi pomoč v primeru, da se ti zatakne.

Vpršanja, ki jih je zastavila so:
Glasoslovje (intonacija, jakost, register,...).
Ločila, kako jih delimo (levostična, desnostična, kdaj, zakaj, kako jih pišemo). Podrobneje sem morala opisati podpičje.
Zemljepisna imena delitev in posebnosti.
 
1. Vejica! (raba v priredju in podredju)
2. Neverbalna sporočila v pisanih sporočilih! (slike, tabele, preglednice, grafi, zemljevid ...)
3. Interesne govorice!
 
Sicer Šterbenc ni bila moja izpraševalka, ker so mi jo zadnji trenutek zamenjali z eno drugo, se pa ne spomnim priimka. V glavnem me je vprašala naslednje:

1. Zemljepisna lastna imena (najprej sem vse povedala, nato mi je naštevala primere in jaz sem morala povedati, kje pišemo z malo in kje z veliko začetnico)

2. Kako pišemo imena praznikov - z veliko ali z malo? (vse z malo, razen tista, ki izhajajo iz lastnih imen - jaz sem navedla Prešernov dan, pa je izpraševalka rekla, da to ni ravno uradno ime in je želela slišati Marijino vnebovzetje)

3. Ločilo ... (tri pikice - kako ga pišemo - to sem namreč imela narobe v pripravi, zato me je to vprašala, da ustno popravim)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
762
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.373
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.506
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.088
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
2.000
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.135
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.106

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu