ŠTEMPIHAR - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŠTEMPIHAR - izpraševalec (slovenščina, izpitna vprašanja)

Pridružen
30. nov 2010
Prispevki
2
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1. socialne zvrsti jezika
2. črka, glas
3. kako zapišemo George, Wilde v ROD.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Naredila, juhuuuuu! JC_goody.gif

Zelooooo prijazen!!! Po moje ga imajo dijaki zelo radi. Pa tudi sama priznam, da imam rada slov.jezik.

1. Našteti temeljne priročnike za slovenski jezik in kaj obsegajo? Saj veste, SSKJ, pravopis in slovnica.
Dobila sem listek, na katerem je bila zapisana beseda in glede na razlago ugotoviti, iz katerega priročnika je.
2. Črke in glasovi!Spet veste, 25 črk 29 glasov(široki in ozki e, široki in ozki o, polglasnik in dž)
3. v besedilu na listu vstavit manjkajoče vejice! V kolikor seveda manjkajo, le glejte, da ne boste vstavljali kar vse vprek, hihi.
PA SREČNO good2.gif
 
- kakšen jezik govorimo v vrtcu
- kateri jezik je poleg Slo še uradni jezik (kje se nahajajo te manjšine)
- ali lahko v vrtcu govorimo narečje (lahko, če je dejavnost vodena, tako da otroci spoznajo narečje)
- kam spada beseda *GLIH* (gorenjsko narečje)
- napaka iz priprav (vezaj – pomišljaj, stičnost, nestičnost)
 
Štempihar, 2. 6. 2011 (dokaj zahteven izpraševalec, ki išče popolno znanje, vendar korekten)

1) Mejniki SKJ; Brižinski spomeniki, Trubar, Bohorič idr.
2) Deljenje besed (pravila za deljenje besed; npr. ali lahko delimo samostalnik osa?)
3) Končna in nekončna ločila (stičnost in nestičnost ločil)
4) Neskladenjska raba pike (primeri)
 
1. Slovenščina kot državni jezik
2. Razlika med naglasom in poudarkom
3. Razlika med glavnimi in vrstilnimi števniki
 
Sicer ni bil zelo strog, ampak prav prijazen pa tudi ni deloval- ali pa se je samo meni tako zdelo od silnega strahu.
1. Kaj praznujemo 31.10.? Kaj se je dogajalo v času reformacije, kaj je bilo pomembno, kaj je napisal Bohorič, kaj je napisal Dalmatin. - kar naprej okrog tega pa miljon enih podvprašanj
2. Glasovi, črke.
3. Uporaba vejice.

Še dobro da sem ustavo in zakonodajo dobro znala, da mi je potem tukaj malo pogledal skozi prste, ni pa bil nič kaj prijetno in dobro razpoložen- mogoče pa je imel samo slab dan. JC_thinking.gif
 
- velika začetnica, osebna lastna imena
- kam bi pogledala pravilen zapis imena prebivalcev
- slušne prvine
- prvi zapisi v slovenskem jeziku
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

resen gospod... če je potrebno pogleda skozi prste (če te daje trema in ne neznanje)
slovenščina: temeljni mejniki
razlika med povdarkom in naglasom
glasovi, natančneje glasniki

vso srečo ;)
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

tudi jaz pravim, da je resen gospod, ampak s podvprašanji pomaga in če vidi, da si se učil, pogleda skozi prste.
vprašal me je:
-kateri uradni jezik imamo v Sloveniji? kaj to pomeni? ko sem mu povedala za narodne manjšine je želel vedeti točno kraje, kje se le-ti nahajajo. (tako da si to le poglejte) ;)
-velika začetnica pri osebnih imenih, natančneje pri živalskih imenih. dajal mi je primere in jaz sem morala povedati kaj je z veliko in kaj malo začetnico.
- potem pa še predlog s, z, k, h

vso srečo vsem! ;) ;)
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

1. Priročniki (naštej, dal mi je primer iz sskj na listu in sem mogla pač ugotoviti, da je iz sskj in opisati geselski članek:))
2. Stičnost ločil (in vsa mogoča podvprašanja na to temo)
3. Definicija
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

Zelo prijazen gospod!
Vprašanja:
- socialne zvrsti jezika, kateri jezim uporabljamo v vrtcu in v katerem primeru?
- črka/glas
- dobila sem slovarski sestavek (iz SSKJ) in razbrati nekaj stvari iz njega (pomene besed, glava, terminološko in frazeološko gnezdo, tudi kako so označeni)
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

Vprašanja!
Naštej samoglasnike?
Status slovenskega jezika?
Intunacija?
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

Izredno prijazen gospod in prijeten sogovornik. Moja vprašanja so bila:
1. Ali se vam zdi primerno, da na strokovnem izpitu preverjamo znanje slovenskega jezika in zakaj?
(tukaj je želel slišati odgovor v smislu uradni jezik, državni jezik, učno načelo ...)
+ Ker prihajate iz Prekmurja - kako je z jezikom v dvojezičnih šolah? Na katerih območjih so dvojezične šole? ...
2. Pedagoški govor.
3. Intonacija.
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

Prijazen nasmejan gospod. Zelo pomaga in te vodi.
1. Črkarska pravda. Prešeren, Kopitar. Hotel je priti do tega, koliko glasov in koliko črk imamo v slovenščini.
2. Slušne prvine govora - naštela, podrobneje sem morala opisati intonacijo - pri piki gremo z glasom dol, pri klicaju navzgor, pri vejici navzgor, pri vprašaju pa dol, če gre za odprti tip vprašanja, pri zaprtem tipu vprašanja pa navzgor. To je hotel slišati.
3. Narekovaj. Kdaj uporabljamo? Premi govor, če imamo zaznamovano besedo, pri citiranju in če zapišemo naslov knjige, ki je dvoumen - to mi je on povedal, pa sem uporekala - nas so na FF učili, da damo v ležeči tisk, pa se je strinjal. :)

Srečno!
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

1. vejica ali je pred ... tudi vejica.
2. fonemi, zakaj jih je več kot črk (polglasnik...).
3. Zakaj se beseda "glih" ne uporablja v javnih govorih (ker ni knj. jezik).

Zelo prijazen, ne komplicira. Pa tudi pomaga. Super možakar.
 
Odg: Izpraševalec: ŠTEMPIHAR

3. 7. 2013
nasmejan gospod, pomaga z vprašanji
1. vezaj, pomišljaj
2. socialne zvrsti (kateri jezik se uporablja v šoli)
 
ŠTEMPIHAR, slovenski jezik:
1) Zakaj izpit iz slovenskega jezika na strokovnem izpitu? (Ker smo učitelji...)
2) Katero zvrst uporabljamo pri poučevanju in kje je to zapisano? (Knjižni zborni/knj. pogovorni, učni jezik je slovenščina, kar je zapisano v Ustavi)
3) Naštej samoglasnike (a, široki/ozki e, i, široki/ozki o, u in polglasnik)
 
Štempihar:

1. Končna ločila (katera, kaj označuje klicaj, oceniti sem morala, ali sem v pripravi pravilno uporabljala klicaj).
2. Pedagoški govor.

Veliko uspeha vsem!
 
Prijazen izpraševalec, sicer deluje strog, ampak ni tako hudo :)
1. Uporaba velike začetnice?
2. Uradni jezik v Sloveniji? Na katerih območjih je italijanski in na katerih madžarski (naštet občine :P)?
3. Sklanjanje moški in ženskih imen in priimkov?
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
4
Ogledi
1.177
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
13
Ogledi
2.275
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
859
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.221
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
887

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu