ŠOŠTARIĆ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŠOŠTARIĆ - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Predsednik republike
2. Evropski parlament
3. Konvencija o otrokovih pravicah (definicija otroka, naštej nekaj pravic)

Zelo prijazna gospa, te usmerja in ti pomaga!
 
Kakšen organ je predsednik republike v naši državi? (Izvršilni)

Opiši mi delo Evropske komisije; podrobno?

Naštej mi veje oblasti?

In pa še 3 podvprašanja, ki pa se zadnjega ne spomnim?

Kdo opravlja iniciativno funkcijo v EU? (Evropska komisija), kdo zastopa interese držav članic? (tukaj sem se malo zmedel in sem rekel EU, želela pa je od mene slišati katere EU institucije so to?)

Ga. Šoštarić je ena super nasmejana super prijazna nič bat;)
 
1. načela, ki po ustavi RS zadevajo starše in otroke.
2. Vlada RS (kdo jo sestavlja, kako izvolimo ministre, mandatarja, kdo jih predlaga, pred kom se morajo zagovarjati, v katero vejo oblasti spada vlada, koliko časa traja mandat, kdo ga lahko prekine, smo lahko tudi brez ministra) Katere veje oblasti še imamo, in kateri organi spadajo pod posamezno vejo oblasti.
3. Evropska komisija in Evropski parlament podrobno, podobnosti in enakosti Evropskih organov z organi v RS.
 
zelo prijazna gospa, pomaga, če se zmedeš.
1. načelo enakosti (ustava - temeljne in splošne določbe)
2. volitve katere poznamo ( splošne, enake, neposredne, posredne, svobodna, tajnost glasovanja)
3. evropski parlament ( samo osnove)
4. državni zbor (osnove)
 
1. Veje oblasti
2. Katera sodišča poznaš?
3. Opiši Ustavno sodišče.
4. Kaj piše v Ustavi RS o izobraževanju? Kako država pripomore k izobraževanju? (Subvencionirani prevozi, prehrana, dijaški domovi, štud. domovi...)
Kdo financira izobraževanje v Slo?
5. Evropska komisija

Full prijazna gospa!
 
Katere volitve poznaš in kaj je volilna pravica - kako je s tujci? Koga volimo na občinskih volitvah? Izobraževanje v ustavi in v otrokovih pravicah? Funkcija in izvolitev predsednika.

Gospa je prijazna, umirjena in ti pomaga, če se ti zatakne :)
 
Naštej in opiši simbole Slovenije in EU.
Kaj pomeni "domneva nedolžnosti"? (27. člen Ustave)
Naštej sodišča v Sloveniji. Ali je Ustavno sodišče med njimi ali posebej?
Izberi eno izmed inštitucij EU in jo opiši?
 
1. Ustavno sodišče (predstavniki, mandat, pristojnosti, kdo izvoli predsednika u.sodišča - njegov mandat)
2. Evropski parlament (vse kar veš, kako je povezan z e.komisijo)
3. Pravice staršev in otrok + kako se imenuje postopek, kjer staršem odvzamejo pravijo do izobraževanja,vzdrževanja otrok)
 
1. Načelo enakosti
2. Vlada (katero vejo oblasti predstavlja, kdo jo sestavlja, funkcija vlade, kako izglasujejo predsednika vlade in kako ministre ...)
3. Volilna pravica (splošna, enaka, pasivna, aktivna ...)
 
Danes uspesno odgovarjala:
Nacelo enakosti- o cem govori, kje v ustavi je to zapisano?
Predsednik drzave- mandat, pristojnosti, naloge.
Volilna pravica Razlozi kaj pomeni splosna in enaka? Kaj pomeni pasivna in aktivna? Kako je s tujci?
Katero evropsko institucijo lahko 'enacimo' z naso vlado? (Evropska komisija) Opisi njeno sestavo, naloge.

Gospa je prijazna in imas obcutek, kot bi se pogovarjal na kavi.
 
Državni zbor (zaupnica, nezaupnica, interpelacija)
sodna veja oblasti in ustavno sodišče
Pravica staršev do otrok
 
Načelo enakosti
Predsednik RS
Domneva nedolžnosti
 
Danes uspešno zagovarjal. Vprašanja so bila sledeča:
- ureditev oblasti,
- predsednik republike,
- Evropska komisija.
 
Gospa prijazna, nasmejana... Postavlja pa zelo veliko podvprasanj, tako za preverjanje ali razumes ali znas na pamet..

-Zaceli sva z osnovnim vprasanjem, in sicer kaj je nacelo enakosti,
- kaksna je volilna pravica, kdo lahko voli, zacela sem, s tujci na lok. Volitvah v drzavah EU, da splosna, enaka, aktivna, pasivna, neposredna, posredna - razlozis vmes, koga volimo neposredno (poslance, Predsednik), kaj na eu ravni, koliko jih je (8 poslancev v EU Parlament) mandat DZ, EU Parlamenta,
- kaj so nacela sodisca, ko sem zacela z instancnosjo, me je takov prasala kaj je to, kaksna sodisca poznamo (okrajna, okrozna visja, vrhovno), kaksno je ustavo, ali spada v to vejo...
- kaj je domneva nedolznosti, kaj je pravnomocna odlocba - razlozi to na primeru
- kaj je v ustavi napisano v izobrazevsnju, kdo financira javno sluzbo OS izobraz, kako (stipendije, subvencije)..

Obcutek imas kot da si na kavi, veliko je podvprasanj..
 
Šoštarić, 31. 5. 2017

1. Pravica do izobraževanja. Omenila sem avtonomnost univerz in potem jo je zanimalo, če so univerze res popolnoma avtonomne in kako se vidi, da država financira šolstvo. Financiranje zasebnega šolstva.
3. Evropska komisija in vse vzporednice s slovensko politično ureditvijo. Kako pridemo do komisarjev, kdo jih potrdi oz. izvoli, ipd.
4. Veje oblasti in kdo sodi v katero vejo.

Prijazna gospa :) Ta vprašanja, ki se pojavljajo tukaj gor si ZELO dobro preglejte, jih je treba poglobljeno znat.
 
Vprašanja:
-Evropska komisija, sestava, katera veja oblasti, s katerim našim organom bi jo primerjali;
- kaj pomeni načelo delitve oblasti, veje oblasti;
- Ustavno sodišče;
- predsednik republike.
 
Nazadnje urejeno:
1. V katero vejo oblasti spada ustavno sodišče? Ko sem povedala, da v nobeno, pa še naprej o ustavnem sodišču. Kaj dela, kdo ga sestavlja, kdo predlaga člane, kdo jih imenuje, kdo je predsednik, mandat ...

2. Kje občine predstavijo predpise? (v občinskih glasilih) Zakaj? Sem nekaj ''mutila'', da vemo o spremembah. Pa mi je postavila podvprašanje: V kolikšnem času pa začnejo veljati predpisi od objave? Sem vedela, da 15. dan. Pa je sama dodala, da se občani torej lahko seznanijo z vsebino v tistem času, preden začnejo predpisi veljati. Potem je še vprašala, če je vedno 15 dni. (ni - če je drugače, tako piše v predpisu)

3. Kaj piše v ustavi - pravice staršev. Lahko otroka staršem odvzamejo? V katerih primerih?
 
Pomočnica vzgojiteljice:
-Pravice, ki smo jih dobili kot državljani EU?
-Kaj veš o Državnem zboru? (zakonodajna, volilna, nadzorna funkcija; vsako sem posebej opisala) Podvprašanje: Kako sprejemajo poslanci zakone? Koliko glasov je potrebnih za sprejem? (46)
-Konvencija o otrokovih pravicah; kaj veš o njej? (Podvprašanja: Kdo jo je ustanovil? Za kaj se posebej zavzema? (za korist otrok)
 
6.7.2017
Se strinjam, da je prijazna gospa, res je veliko podvprašanj, ti pomaga če se ti zaplete.

Vprašana sem bila:
1. Ustavno sodišče (mandat, kdo jih izvoli, kdo je predsednik, da se izvolijo sami med sabo, kaj delajo,... ), katere sodišča še poznaš
2. Veje oblasti (zakonodajna, izvrsilna, sodna - katere institucije so zadolezene za posamezno vejo, opiši kaj pomenijo te veje oblasti)
3. Evropski parlament (število članov, koliko je Slo., mandat, pristojnosti,...)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
580
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.280
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.404
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.021
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.851
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.077
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.033

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu