Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Trenutno berete:
Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Pridružen
14. maj 2012
Prispevki
5
Pozdravljeni, zanima me a se morda kdo trenutno pripravlja na strokovni izpit za delo v vrtcu? In sicer za pomočnika/co vzgojitelja-ice? Zanima me glede slovenščine - a ima kdo zapiske samo za 2. raven? Kot piše v katalogu rabimo pomočniki vzgojiteljev znat le vprašanja za 2. raven (to je nekoliko manj kot ostali, ne)? V naprej hvala za odgovore, morda nasvete. Pozdravček. :)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Lep pozdrav!!Tudi jaz se imam namen prijavit konec januarja za strokovni izpit pomočnika vzg. Pa zanima mene tudi kako je glede tega...men so dale sodelovke celo skripto z ustavo,zakonodajo in slovenščino...tk da se imam namen iz tega učit,če pa bo kaj manj za učit se pa nebi branla ;) manca kaj si se že prijavla na izpit??Lep pozdrav!!
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Tina, hvala za odziv. Tudi jaz se imam namen prijavit v januarju na strokovni izpit. Sicer nisem ne vem kaj še delala na tem področju - razen površnega branja (še ne vsega), ampak ... če se prijavim bom morda imela več motivacije si mislim :). Kaj ti se že učiš? Tina, Upam, da bova še kaj na vezi - za spodbudo. Hvala. Lp :).
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Hej Manca!!Tud jaz nekaj sem že brala,verjetn da bolj resno učenje pa pride ku se prijavim :) Ostanema na vezi za spodbudo,motivacijo in da obema uspe :) se slišma še kaj .....velik sreče!!
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Hvala enako Tina!!! Ja, sva na vezi - z veseljem!!! Pozdravček. :)
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Pozdravljeni.

Če poiščete KATALOG ZNANJA IZ SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA JEZIKA ZA STROKOVNI IZPIT, ki je objavljen na spletni strani ministrstva, imate zelo natančno opredeljeno, kaj spada k znanjem na 2. ravni. Razen tega imate navedene podrobnosti, cilje in ključne besede. Vaša znanja niso preverjana okrnjeno glede na posamezna področja slovenščine, so pa zahtevana manj poglobljeno in za vas to pomeni lažje preverjanje, čeprav je obseg znanj enak temu, kar ste že znali na maturi.

Preglejte Katalog in me vprašajte, če česa ne boste razumeli, znali, ali se morda ne boste spomnili ...

Ker sem predavala te snovi v okviru predavanj na Much, d. o. o., vam lahko natančno opredelim, kaj boste morali znati.
Vesela bom vaših vprašanj!
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Ga. Tanja,
najlepša hvala za ponujeno pomoč in odgovor. Jaz sem komaj sedaj (ob službi, otrocih, gospodinjstvu ... ostaja žal čas za to le ob nočno-jutranjih urah) 1x preletela vsa katalog in zapiske, ki jih imam od slovenščine (našla sem nekaj kar je narejeno prav po katalogu). Moram reči, da je tega res veliko. Ampak saj bo - počasi se daleč pride :).
Kot vidim po katalogu (2. raven - pomočnik vzgojiteljice) noter ni temeljnih mejnikov v zgodovini SJK. A je to res? Nam tega ni potrebno znati?
Naletela pa sem (do zdaj) na eno nejasnost, in sicer pri pravopisu pri oblikoslovju: kaj je npr. 2. ženska sklanjatev, pa 4. srednja sklanjatev ... ? Vse to mi je znano, ampak, ker je od moje prve mature iz slovenščine minilo že dobrih 15 let teh zapiskov nimam nikjer več. Spomnim pa se tudi ne točno kaj to je.
Hvaležna bi bila za vašo pomoč.
PS: Ali lahko postavljam vprašanja (če bom slučajno še kaj rabila) kar tu na forumu ali obstaja kakšen drug način za komunikacijo na tej strani?
Iskrena hvala in lep prazničen dan želim.
Manca
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Pozdravljeni, ga. Manca.

Poznam ta občutek okupiranosti z domačimi obveznostmi ‑ tudi sama sem morala tako ravnati, ko sta bila moja otroka še majhna.

Naj odgovorim na vaša vprašanja:

Res vam ni treba znati temeljnih mejnikov v zgodovini SJK, saj imate v katalogu za znanja na 2. ravni tako zapisano (v tabeli pri tej snovi nimate kljukice, kajne).

Sklanjatve ‑ razvrstitev slovenskih samostalnikov glede na končnice in sklanjanje:

V slovenščini imamo samostalnike ženskega, moškega in srednjega spola. Da bi lažje prepoznavali njihove zančilnosti, jih razvrščamo.

moške sklanjatve:
1. m. skl.: korak‑0, korak‑a, korak‑u ... (samostalniki moškega spola z ničto končnico: ‑0 v imenovalniku ednine in s končnico ‑a v rodilniku ednine)
2. m. skl.: vojvod‑a, vojvod‑e, vojvod‑i ... (samostalniki moškega spola, ki imajo končnico na ‑a v imenovalniku ednine in ‑e v rodilniku ednine)
3. m. skl.: sklanjanje krajšav (samostalniki moškega spola BREZ KONČNIC)
4. m. skl.: dežurn‑i, dežurn‑ega, dežurn‑emu ... (posamostaljene pridevniške besede moškega spola)

ženske sklanjatve:
1. ž. skl.: lip‑a, lip‑e, lip‑i ... (samostalniki ženskega spola, ki imajo končnico na ‑a v imenovalniku ednine in ‑e v rodilniku ednine)
2. ž. skl.: perut‑0, perut‑i, perut‑i ... (samostalniki ženskega spola z ničto končnico: ‑0 v imenovalniku ednine in s končnico ‑a v rodilniku ednine)
3. ž. skl.: Iris, Karmen, Doris ... imena, ki se ne sklanjajo + nekateri ženski priimki; (samostalniki ženskega spola BREZ KONČNIC)
4. ž. skl.: dežurn‑a, dežurn‑e, dežurn‑i ... (posamostaljene pridevniške besede ženskega spola)

srednje sklanjatve:
1. s.skl.: mest‑o, mest‑a, mest‑u ... / src‑e, src‑a, src‑u ... (samostalniki srednjega spola, ki imajo v imenovalniku ednine končnici ‑o/‑e)
2. s. skl.: nimamo (glede na skupne značilnosti samostalnikov 2. sklanjatve, ki jih prepoznavamo pri samostalnikih moškega in ženskega spola, takih značilnosti pri samostalnikih srednjega spola ne najdemo)
3. s.skl.: redki samostalniki, ki se sklanjajo samo v besednih zvezah z ničto končnico: ‑0 (npr.: doma)
4. s.skl.: samostalniki, ki so po obliki pridevniki (bel‑o, bel‑ega / Kršk‑o, Kršk‑ega ...) (posamostaljene pridevniške besede srednjega spola)

To so osnovne razvrstitve, obstajajo pa tudi samostalniki s posebnostmi.

Ste se spomnili?

Lahko mi postavljate vprašanja na forumu. - Če mi boste želeli poslati zasebno sporočilo, imate tudi možnost v okviru tega foruma. Dovolite mi edinole, da svoje strokovne odgovore za vas objavljam javno, da jih bodo lahko prebrali še drugi. - Vesela bom vaših vprašanj!


Kar vprašajte ...
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Ga. Tanja. Hvala še enkrat za vašo prijaznost in hiter odgovor!
Vsekakor je prav, da so vaši odgovori javno objavljeni.
Vas kontaktiram ob naslednji nejasnosti. Najlepša hvala.
Vse dobro. Manca
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Pozdravljeni, ga. Tanja.

Zgoraj ste navedli KATALOG ZNANJA IZ SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA JEZIKA ZA STROKOVNI IZPIT, ki je objavljen na spletni strani ministrstva, znanje za 2. raven. Zanima me, če je dovolj, da se učim samo po vprašanjih, ki so spodaj navedena (za srednjo šolo) ali je vseeno potrebno več? Hvala za vaš odgovor.
Lep pozdrav,
Karin
 
Odg: Slovenščina za pomočnike vzgojitelja - 2. raven

Pozdravljeni.

Dovolj je, če se učite le po zastavljenih temah in vprašanjih, ki so v KATALOGU ZNANJA IZ SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA JEZIKA ZA STROKOVNI IZPIT.
Snov je v obsegu snovi na splošni maturi, zato si lahko pomagate tudi s kakšnim priročnikom, ki ga uporabljajo na srednjih šolah.

Podrobnosti lahko vprašate tudi mene. Lahko tudi na zasebno sporočilo, ki je navedeno kot možnost na tem forumu. Četudi bom javno objavila povzetke svojih odgovorov, vi ne boste izpostavljeni, če tega ne želite.

Veliko uspeha!
 
Izpit sem delala za pomočnico vzgojiteljice in sem bila vprašana temeljne mejnike slov. knjižnega jezika,samo v vednost!!!!
 
Vsekakor ne vidim razloga, zakaj ne bi vljudno omenili komisiji, da tega ne veste, ker ni v naboru za 2. raven.
 
Pozdravljene... malo za spodbudo vam povem, da sem kljub sluzbi, druzini, 3 otrokom, gospodinjskim poslom in vsem kar spada zraven pred dvemi tedni uspesno opravila strokovni... in to iz prve :) presrecna. Je res da sem se ucila in prezivela eno najbolj stresnih obdobij v zadnjih 15 letih... ampak mi je uspelo. Imela sem zelo prijazno komisijo. Je pa res da ce ni znanja ti noben nic ne podari. Se splaca potrudit. Ko ga naredis je obcutek fantasticen. Aja gradivo sem pa vse pobrala iz te spletne strani in je cisto dovolj. SREČNO!!!!
 
Pozdravljene... malo za spodbudo vam povem, da sem kljub sluzbi, druzini, 3 otrokom, gospodinjskim poslom in vsem kar spada zraven pred dvemi tedni uspesno opravila strokovni... in to iz prve :) presrecna. Je res da sem se ucila in prezivela eno najbolj stresnih obdobij v zadnjih 15 letih... ampak mi je uspelo. Imela sem zelo prijazno komisijo. Je pa res da ce ni znanja ti noben nic ne podari. Se splaca potrudit. Ko ga naredis je obcutek fantasticen. Aja gradivo sem pa vse pobrala iz te spletne strani in je cisto dovolj. SREČNO!!!!

Čestitam iz srca!!!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Uporabnik saramurkovic je objavil novo gradivo: STROKOVNI IZPIT- SLOVENŠČINA- ZVRSTI SSKJ -...
Odgovori
0
Ogledi
860
Vprašanja za učiteljico zgodovine, geografije (OŠ) Ustava: zakonodajni postopek Iz konvencije...
Odgovori
0
Ogledi
1.224
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
  • Zaklenjeno
Vprašanja iz slovnščine Nives Križnar -pisanje stvarnih lastnih imen -pisanje skupaj, s...
Odgovori
1
Ogledi
888
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
8
Ogledi
1.902
Predpisi - Erna Stefe: vrste programov ter kaj vse nudijo (kraksi program ne nudi hrane) kaj je...
Odgovori
0
Ogledi
1.677

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu