Strokovna pomoč Sklanjanje tujih imen/priimkov

Trenutno berete:
Strokovna pomoč Sklanjanje tujih imen/priimkov

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Pridružen
19. apr 2014
Prispevki
15
Področje
  1. Osnovna šola
  2. Gimnazija
Spoštovani,

zanima me, ali mi lahko pomagate pri sledečih vprašanjih (namreč, med iskanjem informacij sem naletela na različna mnenja), in sicer:

- kako sklanjamo (zapišemo) tuja moška imena/priimke, ki se končajo na -e (npr. Dave, Shakespeare)?
- Ali je sklanjanje tujih imen z vezajem vedno nepravilno oz. obstajajo kakšne posebnosti?

Za vaš odgovor in pomoč se najlepše zahvaljujem.


*opomba: na temo bo odgovorila @Tanja Tomšič_RUTIL (sodelavka za strokovno pomoč pri slovenščini)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pozdravljeni.

Najprej vaše prvo vprašanje:
- Kako sklanjamo (zapišemo) tuja moška imena/priimke, ki se končajo na -e (npr. Dave, Shakespeare)?

Črke, s katerimi se v prevzetih besedah pišejo glasovi c j č ž š dž, se ohranjajo [lesaž, džordž]. To pomeni, da sklanjamo po modelu: George, Georgea … Pri drugih primerih nemi samoglasnik na koncu ne odloča o izgovoru za glasove č ž š dž s pred njim stoječih črk, zato ga ne ohranjamo [uajld, majk]. To pomeni, da sklanjamo po modelu: Wilde, Wilda … V vašem primeru torej sklanjate: Dave, Dava in Shakespeare, Shakespeara. V Slovenskem pravopisu boste našli tudi dovoljeno rabo sklanjanja z daljšanjem osnove - tako je prav tudi Shakespearja.

Še vaše drugo vprašanje:

- Ali je sklanjanje tujih imen z vezajem vedno nepravilno oz. obstajajo kakšne posebnosti?
Pravila za sklanjanje tujih imen z vezajem ni pravilno. Sklanjanje tujih imen navaja Slovenski pravopis od §170 naprej, raba vezaja pa je omejena le na posebne zapise §425.


 
Najlepša hvala za vaš odgovor, bili ste v veliko pomoč.

Lep dan vam želim.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

  • Članek
Na javni razpravi o predmetniku osnovne šole v okviru priprave nacionalnega programa vzgoje in...
Odgovori
0
Ogledi
232

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu