Škandal

Trenutno berete:
Škandal

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Projekt "Prva zaposlitev v VIZ" se bo resda financiral z evropskimi sredstvi. Ampak - meni se zdi že velika nagrada za diplomanta to, da dobi plačano pripravništvo. Najbrž evropski uradniki ne zahtevajo, da se jim zraven da še služba za NDČ. To je blazen umotvor naših uradnikov na MIZŠ.

NE, ne bom enostavno požrla tega, da se bo zdaj novinec, ki bi se moral zadnji postaviti v vrsto za zaposlitev, z žegnom ministrstva in ravnatelja z nasmeškom sprehodil mimo vseh nas, ki smo leta nabirali izkušnje v šolstvu na tak ali drugačen način.
 
Res ne vem, kaj za vraga so mislili... Da se bodo proslavili s tem projektom ali kaj?! Mogoče bi nekritična javnost, ki zadevo opazuje od daleč res dejala - no, poglejte, kako mladim omogočajo zaposlitve in obenem še ZUJF upoštevajo...
Zdi se, da je z izpeljavo tega projekta nekdo iz MIZŠ želel nekomu drugemu na višjem položaju zlesti v rit.
 
Morala sm opravljati tudi maturitetni tečaj itd; žal mi ga je uspelo opraviti drugo leto in uspel je tudi vpis na željeno pedagoško fakulteto.. vmes sem opravila pripravništvo za pomočnika, delala 2 leti do mojega 30 leta (nimam še 2h let delovne dobe). In zato ker sem bila tako pridna, zdaj ne smem opravljati plačanega pripravništva (fax druga usmeritev a podobna), kaj šele, da bom kandidat za delo.. Pridnost se ne splača, pa kako so nas terali na maturitetnem.. bil je zelo zahteven tečaj, sploh če te ne zanima matematika npr;.... Hvala država... vedno izvisimo tisti ki smo se res trudili. Mislm da nimam prihodnosti v tej državi.
 
btw maturitetni tečaj je še ena blaznost ki si ga je omislila naša država da iz srednje šole strokovne ne moraš na podoben študij (kot si ga imel v srednji), samo zato ker je univerza..zguba let živcev denarja..očitno tudi prihodnosti. Medtem ko eni pa so naredili samo 5ti predmet in so šli lahko študirat sm jaz izgubila 2 leti.. In ja, ZELO zahteven je bil. Izdelalo nas je le nekaj od 26h sošolcev. Statistika pove vse.
 
Tole s pripravništvom je enako, kot če bi gimnazijcu pustili, da uspešno opravi vse štiri letnike in mu obenem ne bi pustili opravljati mature.

Malce sem pogledala ta evropski projekt in mislim, da si določene stvari MIZŠ narobe tolmači.
Education and training for growth and jobs - European Commission

Projekt je v pogonu že od leta 2014 (mi se nahajamo na repu leta 2015, khm, khm). Nikjer ne piše, da je to nadomestilo za pripravništva, ki ga mora ministrstvo izdati enkrat letno (če ni denarja, pomeni da ni pravilno razporejen oz. ga mora vlada v novem fiskalnem letu dodeliti). Ta projekt je zamišljen kot bonus in za golo preživetje! Ne pozabimo, da se nahajamo v obdobju, ko je BDP relativno visok v primerjavi s prejšnjim obdobjem! Torej se ministrstvo ne more izgovarjati na to (tukaj bi morali na še Mramorja pritisniti, da zrahlja mošnjiček s cekini) - poleg tega bi morali hudičevo dobro premisliti, ko so ukinili volonterska pripravništva, obenem pa nam v zameno niso dali nobenih konkretnih informacij, kako bodo rešili problematiko. V drugih evropskih državah, kjer so se soočili z identičnim problemom, je vlada na koncu le popustila in je pripravništvo plačala po neki razumni ceni. Poleg tega, mislim da v Bruslju ne vedo, ne poznajo situacije, kako velik del mladih učiteljev v Sloveniji dobi službe samo za določen čas. Osnovni namen projekta je ta, da se mladim neizkušenim diplomirancem omogoči služba v šolstvu, ki smo bili roko na srce v najslabšem položaju do posveta ministrstva 9. 10. 2015. Projekt pa je obenem prezrl prav tako šibko skupino (tiste, ki imajo DČ), vendar so se vseeno za čas pogodbe smatrali za zaposlene in pri prošnjah za naslednjo službo imajo nedvomno boljšo izhodiščno točko. Tisti, ki ste ujeli še zadnji vlak za volontersko pripravništvo pa ste za nagrado dobili možnost opravljanja strokovnega izpita.

Da povem kakšna je moja nagrada. Nič, nada, niente. Bolano se mi zdi, da moram sama poiskati učitelja, ki gre v pokoj (sem našla eno gospo, ki ustreza pogojem, vendar mi je ravnateljica dejala, da oni že imajo internega kandidata - mislim WTF??). Kaj je namen razpisa?? To ni razpis, če je že vse v naprej dogovorjeno, ampak je navadna prijava, da črpaš evropska sredstva.

Želim si, da bi živela v času Marije Terezije. Tako bi vsaj enkrat doživela red in disciplino na slovenskem ozemlju ter videla, kako plemiči plačajo davke.
 
Meni ne bi bilo problem delati pripr. če bi dobil mesečno vsaj okoli +200e (računi in nekaj malega za življenje, prosti čas) in tako bi več denarja ostalo tudi za ostale 29+ ki so se lotili zaradi takšnih in drugačnih razlogov pripr. opravljati kasneje (materinstvo, maturitetni tečaji, prekvalifikacije, začetek študija ko so bili par let starejši, delo in boj za obstanek takšn in drugačn). Tok me jezi vse to da, ne znam opisat. Zaklaj moram js zdej za fax pripr. opravlat pri 30ih pol leta zastonj?! Kaj sm tok manj vredna, sem mogoče zabušavala v 20ih nism delala? Ne vem- ne bi rekla. Torej je ves moj trud od mature do diplome, mat. tečajev zamanj, lahko vse prodam na Bolhi, kot je en gospodič že naredil pred kratkim.
 
Nisem brala angleškega osnutka, očitno je, da Evropa ne pozna specifične situacije v Sloveniji – da je zadaj veliko mladih diplomantov s pogoji, pa brez služb. Torej, v bolje razvitih državah je veliko nižji % mladih, ki so brezposelni, verjetno velja isto tudi za pedagoške poklice. Druga stvar pa je, da je Slovenija znana po teh zaposlitvah za določen čas, delu preko pogodb, s. p.-jih in tega Evropa ne podpira, vsaj upam, da razmišljajo malo drugače in tako mladim ponujajo možnost zaposlitve za nedoločen čas, kar bi morali spodbujati tudi v Sloveniji.

Ok, v Sloveniji ni denarja, to že vemo vsi, zakaj pa potem npr. v zdravstvu so plačana pripravištva? tudi za srednje medicinske sestre. Potem naj to velja za vse ...

Upam, da bo SVIZ še kaj posredoval, glede na to, da se dokaj uspešno borijo za pravice zaposlenih učiteljev, kaj pa mi?
 
Mogoče je pa vse skupaj samo genialna poteza ministrstva, da tako opozori prihodnje genetacije, da se ne splača v pedagoške vode. Učiteljev ima država itak na pretek, tako da si lahko sedaj privošči pokazat sredinca mladim pedagogom. Mogoče bo po vsem našem tarnanju par gimnazijcev več zavilo v bolj uporabne vode :)
 
@Hadrijan potem vodo zapreš pri pipi in ne režeš cevi, če si ugotovil, da ti bo vrt kmalu postal močvirje (beri: daš visoko omejitev za vpis na faks; narediš selekcijske predmete in veliko prakse ter rečeš "let the best man win").
 
Z drugimi besedami, postaneš Finska. Kdo od naših birokratov in politikov pa ima motivacijo ali pogum za spremembe, če lahko preprosto vse pometeš pod preprogo?
 
To je pa spet dvorezen meč – v izobraževanju se sledi temu, da ni mrtvih rokavov (da lahko vsak s katerokoli izobrazbo tudi študira, torej ima možnosti za dosego čim višjega naziva), poleg tega pa če bi kar naenkrat rekli, da zapirajo pedagoške fakultete – si verjetno lahko predstavljate, kakšen bi bil odziv javnosti ... Vsekakor pa to ni slaba ideja. Ampak omejiti se mora vpis, ne pa potem, ko si že naredil fakulteto.
 
Recimo, meni osebno se je na moji smeri (matematika - računalništvo) zdelo najbolj čudno to, da so bili selekcijski predmeti recimo Analiza in Algebra, namesto, da bi bili selektivni predmeti tisti, pri katerih bi se videlo, ali si sploh za učitelja ali ne. Naj se vrnejo nazaj sprejemni izpiti. Potem, ko končaš fakulteto, in nimaš niti pogojev za zaposlitev, je prepozno.

Kar se pa tiče razpisa, pa nimam komentarja. Se strinjam s komentarji zgoraj. Imam pa občutek, da se bomo vsi slej ko prej znašli vsak po svoje, samo mogoče malo več si dajmo pomagati mladi med seboj.

Evo, za začetek, jaz recimo ponujam inštrukcije za matematiko, računalništvo ali kemijo, in če poznate koga, ki bi to potreboval, mi pišite na ZS ...
 
Lebdim, priporočam, da takih "oglasov" javno ne objavljaš, če dela ne opravljaš legalno. :)
 
Imam odprto osebno individualno delo, kar pomeni, da načeloma legalno opravljam svoje delo, samo stranke si moram še nabrati. :D
 
Ni problema ... Z veseljem ;)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu