ŠAREC ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŠAREC ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Pridružen
8. dec 2010
Prispevki
8
Nazadnje uredil moderator:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:

1. Vidne prvine govora
2. Socialne zvrsti jezika (našteti, posebej vprašanje o narečjih - koliko jih je, koliko je pokrajin, v katerem narečju govorim)
3. Ločila (končna, nekončna; sitčna, nestična)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Ločila (vrste, stičnost)
2. Lastna stvarna imena (kdaj bi pisala gimnazija ali Gimnazija ter milka ali Milka)

1. Spraševala me je napake iz moje priprave:
Stičnost ločil (katera so stična, katera nestična)?
Predložni vezaj - kako stičen je (odg. dolga črtica, stičen na obeh straneh; npr. str. 13-15).
2. Kako navajamo literaturo? (odg. vedno po abecednem redu!)
3. Kakšen položaj ima slovenski jezik? (odg. državni jezik, uradni jezik, v šoli učni jezik in povedat kaj pomeni vsak izmed teh izrazov na primerih);
Potem me je pa še vprašala: Ali po zakonu lahko v razredu tujemu otroku (npr. iz Bosne), ki ne razume slovensko, govoriš v njegovem jeziku? (NE!!!)

1. Socialne zvrsti jezika.
2. Priročniki za slovenski jezik.
3. Zemljepisna lastna imena.
 
1. Status slovneskega jezika (materni, državni, uradni, učni jezik). Slovenci v zamejstvu
2. Socialne zvrsti jezika
3. Ločila (končna, nekončna; stična, nestična), razlika med pomišljajem in vezajem
 
1. Krajšave - kako jih delimo (okrajšave, kratice in simboli) in kako jih zapisujemo - s kakšno začetnico, stično/nestično
2. Ločila (3 pike - kot končno ločilo in kot nekončno)
3. Zapis praznikov (s kakšno začetnico)
 
Izprašealka ŠAREC ROJC

Gospa mi je postavila naslednja vprašanja:
1. Status slovenskega jezika.
2. Navajanje literature (zakaj in kako)?
3. Zvočne prvine govora (katero končno ločilo ima padajočo intonacijo in katero rastočo).
 
Izpraševalka Šarec Rojc - zelo prijetna in prijazna, tudi pomaga in se tudi pogovarja s tabo.

1. status slo. knjižnega jezika
2. vidne prvine govora, s kakšnimi kretnjami bi umirila učenca, ki je na drugi strani razreda, ne da bi govorila in se mu približala?
3. socialne zvrsti jezika (samo naštet), opiši narečja, naštej narečne skupine, v katero skupino spadaš?
 
Zelo mirna gospa! Se mi zdi, da je kar sočustvovala z mano!!

Velika začetnica (primeri na listu, ki mi ga je dala)
Socialne zvrsti jezika (našte; kje bi uporabila zborno zvrst? Sem rekla, da takrat, ko predavam novo snov in je bilo pravilno! Narečja in v katero jaz spadam!
Kako se zapisujejo datumi? Pravilno je npr.: 22. 3. 2011-presledki.
Zemljepisna naselbinska imena, nenaselbinska imena! Kako jih pišemo!
 
1. Navajanje literature
2. Zemljepisna imena
3. Rešiti 3 primere zapisa Zemljepisnih imen.
 
Super prijazna!

Stičnost ločil, navajanje literature (napake iz priprave)
Kdo določa knjižno normo
Kdo je avtor Slovnice
Pokazala mi je 3 kopije naključnih strani iz SSKJ, Slovenske Slovnice in Pravopisa ... morala sem povedati iz katerega priročnika je kaj in kako po njem kaj iščemo.
 
1. Ločila (v pripravi sem imela narobe postavljeno piko v datumu, ter nekje oklepaj ni bil stičen, sem morala popravit in razložit)
2. Lastna imena
3. Vidne prvine govora

Gospa je zelo prijazna!
 
Še moja vprašanja:

- LOČILA (strična, nestična, končna, nekončna)
- Katere knjige o slovenskem jeziku poznam (SSKJ, PRAVOPIS, SLOVNICA - avtorji)
- Kako se navaja literatura?
 
Odg: Izpraševalec: ŠAREC ROJC

- kdo določa knjižno normo;
- kdo je avtor Slovnice;
- pokazala mi je 3 kopije naključnih strani iz SSKJ, Slovenske Slovnice in Pravopisa ... morala sem povedati iz katerega priročnika so;
- zemljepisna lastan imena, delitev in na primerih povedat kako se piše
- kako se navaja literatura in zakaj....(vprašala me je če vem zakaj me je to vprašala, ker nisem mela v pripravah in če sem hodila na tečaj za strokovni izpit ). JC_goody.gif
Sedaj pa uživancija sun_bespectacled.gif viannen_28.gif :lol:
 
Odg: Izpraševalec: ŠAREC ROJC

moja vprašanja:

- slovenski priročniki( naštej, avtor, pokazala mi je list in vpr. kaj je iz slovarja)
- ločila stična, nestična, končna, nekončna
- soglasniki in samoglasniki

gospa je neverjetno prijazna, veliko pomaga če vidi da znaš te ustavi. nič se bat samo učit se ker res takoj opazijo koliko znaš.
vsi so bili res korektni pomagajo in te ne matrajo če vidijo da znaš.
pogumno.
drugi izpraševalci so bili:
hladin- ustava
pluško- zakonodaja

srečno, jaz sem svoje opravila
 
Odg: Izpraševalec: ŠAREC ROJC

Super gospa, zelo prijazna, nasmejana, skromna...

1. Na podlagi katerih treh priročnikov je določena norma slo. jezika?
2. Kopije iz priročnikov - katera je iz katerega?
3. Navajanje virov - zakaj in kako?
 
Odg: Izpraševalec: ŠAREC ROJC

Moja vprašanja:

1. Krajšave
2. Fonemi (vse o njih)
3. Zapis s/z, kako pišemo datume, moje priprave
 
Odg: Izpraševalec: ŠAREC ROJC

1) Zvočne prvine govora (našteti in eno opisati).
2) Socialne zvrsti jezika, našteti narečja.
3) Stična in nestična ločila.
 
Odg: Izpraševalec: ŠAREC ROJC

1. Funkcijske zvrsti jezika
2. Krajšave (okrajšave, kratice, simboli; kako jih pišemo)
3. Vidne prvine govora
 
1. Pregledala je moje priprave in me vprašala, kako pravilno navajamo vire in kaj sem naredila narobe (navajamo jih po abecedi, meni je pri eni pripravi to spodletelo). Nato sem morala še povedati, zakaj moramo vedno navajati vire (dve glavni načeli).
2. Kateri trije priročniki postavljajo normo SKJ, izberi enega in ga podrobneje opiši - po možnosti tistega, ki ga učenci pri pouku največkrat uporabijo (itak da SSKJ). Kaj menim o tem, da bi učenci imeli temeljne priročnike na voljo pri vseh predmetih, ne samo pri pouku slovenščine?
3. Krajšave - kako jih delimo in pravila za zapisovanje pri posamezni skupini (okrajšave, kratice, simboli).

Tudi ta gospa je izjemno prijazna, pomaga in zelo zanimajo jo mnenja o določenih stvareh, ne pa samo suhi podatki.
 
Nazadnje urejeno:
gospa Rojc zelo prijazna gospa!ohranila jo bom v lepem spominu!!
1.vidne prvine govora
2.lastna stvarna imena našteti in povedati z kakšno začetnico se pišejo prazniki.
3.ločila(končn,nekončna,stična in nestična na kateri strani so stična(levi).
4.pika kdaj jo pišemo (zaradi mojih priprav ker sem v naslovu imela piko čeprav so priprave bile lektorirane).
Jaz sem svoje opravila srečno vseeemmm
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
1.240
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
712
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
975
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
663
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
517
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.285

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu