ŠAREC ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ŠAREC ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Kaj so norme slovenskega jezika? (SSKJ, slovnica, pravopis).

Potem pa me je spraševala o napakah iz priprav.
- krajšanje (okrajšave, kratice, simboli) ter kako jih zapisujemo
- števniki (glavni, vrstilni)
- ločila, (ali je dovoljeno podvajanje ločil npr: ..., - tri pike in vejica NE, razen v primerih premega govora in oklepajev, pa še kakšen bi se našel)

Fejst (=prijazna) gospa.
 
Najprej povem, da je legenda. Cel čas se je smejala in se pogovarjala z mano.
1. Socialne zvrsti jezika in opis slenga.
2. Kje najdemo pravila slovenskega jezika? Opiši Slovensko slovnico.
3. Šla sva skozi moje priprave in se pogovarjala o napakah (stičnost in končnost ločil). Priporočam kakšno "namerno" napako v pripravah, da potem izpadete pametnejši.:)
Drugače pa brez panike...saj je samo pogovor.:) Srečno vsem!
 
Moja vprašanja:

1. Krajšave (za naštet in vsako opisat plus primeri)
2. Črke, glasniki, fonemi,...
3. Navajanje literature. Zakaj je to pomembno, kje najdemo pravila za podajanje literature?

Je pravi sonček v komisiji! Res prijetna!
 
No, gospo Šarec Rojc si pa lahko samo želite v komisiji. (y)
Je zelo umirjena, preprosta, res ti s svojo prisotnostjo da dober občutek. Postavlja vprašanja, ki so zapisana tukaj pod njenim imenom in napake iz priprave. Priporočam, da si jih prej dobro pogledate. Njena vprašanja so res splošna in se mi zdi, da je ena redkih, ki razume, da vsi res ne bomo poučevali slovenščine. Po vprašanjih sodeč gredo nekateri res v podrobnosti, kar se mi zdi popolnoma nesmiselno.

No zdaj pa vprašanja:

1. Naštejte vidne prvine govora, eno si izberite in jo opišite.
2. Fonemi (samo koliko je samoglasnikov/soglasnikov - koliko črk in koliko fonemov ter kako delimo soglasnike).
3. Napakica iz priprav.

;)
 
Spraševalka: Romana Šarec Rojc, junij 2016

1: Kako krajšamo - Kratice, okrajšave, znaki in simboli. Kaj pišemo z veliko začetnico
2: Vrstilni števniki.
3: Katere glasove poznamo.
 
Pravopisna norma, zemljepisna lastna imena, stičnost ločil (posledica napake v pripravi). Izredno prijetna in prijazna gospa.
 
1. vidne prvine govora in čemu služijo
2. začetki slov. knjižnega jezika (Primož Trubar - kaj je napisal, obdobje, še druga pomembna imena tega obdobja)
3. naštej priročnike in enega opiši

Zelo prijazna gospa.
 
Zelo prijazna gospa! Cel potek izpita me je gledala in mi prikimavala!

Imela sem naslednja vprašanja:
zemljepisna imena,
navajanje literature,
socialne zvrsti jezika.
 
- kakšen položaj ima slovenski jezik
- socialne zvrsti
- kratice

Lažje bi že težko dobila:)
Srečno!
 
- kakšen položaj ima slovenski jezik
- socialne zvrsti
- kratice

Lažje bi že težko dobila:)
Srečno!
 
25.5.2017; Šarec Rojc

1. Viri (kako jih navajamo in zakaj)
2. Krajšave (kako se pišejo, kako je z ločili)
3. Kaj določa knjižno normo (SSKJ bolj podrobno opisati)
 
Moja vprašanja:

  • ločila (delitev na končna/nekonča in stična/nestična, naštej katera spadajo pod katero kategorijo, kako so končna ločila stična - levo stična, katero ni - tri pike)
  • socialne zvrsti jezika (delitev, razloži sleng, narečja - koliko je narečnih skupin in katera so, v katero narečno skupino spadam)
  • slišne prvine govora (naštej in eno opiši)
  • razlika pomišljaj in vezaj (razložiš s primeri)
Izpraševalka je prijazna, nasmejana, prikimava in pomaga s podvprašanji. Celotni izpit je potekal kot pogovor. Brez strahu in veliko sreče! :)
 
Izpit sem opravljala 19.9.2017
Vprašanja:
1. Kako navedemo vire literature?
2. Kratice (okrajšave, kratice, simboli)
3. Lastna imena (s kakšnimi začetnicami jih pišemo)?

Zelo prijazna :)!
 
19. 9. 2017
Velika začetnica, lastna zemljepisna imena ( kraji, prazniki ...).
Ločila (končna, nekončna, stičnost, podvajanje ločil).
Napaka iz priprave.

Zelo prijazna, kar pogumno in brez strahu.
 
23. 10. 2017

1. Status slovenskega jezika
2. Zemljepisna lastna imena, primer za vsako
3. Navajenje literature, kako, zakaj je pomembno
 
Datum: 23. 10. 2017 - predmetni učitelj

1. Naštej socialne zvrsti jezika (kdaj bi uporabljala zborni jezik in kdaj knjižno-pogovornega)
2. Zemljepisna lastna imena (naštela je 3 primere in sem morala povedati, kdaj katero besedo pišemo z veliko in kdaj katero z malo)
3. Norma slovenskega jezika, bolj podrobno SSKJ.

Zelooo prijazna gospa, pravi sonček v komisiji.
 
Za pomočnika (28. 5 2018)
Končna ločila,
pravilni zapis ure in datuma,
pravopis slovnica in sskj
sskj zelo podrobno
 
1. Katere so vidne prvine govora in zakaj so pomembne za učitelja? Kaj je mimika?

Vidne prvine so gestikulacija, kretnje, mimika, telesna govorica, tudi urejenost učitelja. Mimika je sprememba izraza na obrazu in je del odnosnega govora, ker z mimiko otrokom lahko sporočamo, ali se z njihovim odgovorom strinjamo ali ne itd.

2. Katere so socialne zvrsti slovenskega jezika?
Jezik je lahko knjižni (zborni ali knjižni pogovorni) ali neknjižni (prostorske zvrsti: narečja, pokrajinski pogovorni jezik in interesne govorice: žargon, argo in sleng). Podvprašanje "kaj je sleng?" - sleng je govorica določene generacije, kot primer sem navedel, da dijaki govorijo sleng.

2.5 H kateri narečni skupini spadate?
To mislim, da me je dejansko vprašala bolj iz radovednosti, ampak sem ji povedal, da moje primarno narečje je severnopohorsko-remšniško (je rekla "preveč natančno, koliko je narečnih skupin?", odg. "sedem") in potem mi je potegnilo, da je samo hotela slišat "koroško" :D

3. Kako navajamo literaturo? Zakaj je potrebno navajati literaturo?
To me je vprašala na podlagi tega, ker v pripravi nisem navedel literature (napisal sem samo naslov učbenika). Povedal sem, da sem kot študent dveh tujih jezikov sicer bolj domač v tujih standardih citiranja, ampak načeloma moramo v vsakršnem standardu navesti: Ime avtorja/avtorjev, naslov dela, leto izida, kraj izdaje in založbo ter stran oz. obseg strani. Glede "zakaj", je hotela slišati 3 stvari: zaradi zaščite avtorskih pravic, zaradi možnosti preverjanja verodostojnosti podatkov, in da lahko najdemo več o določeni temi, če nas zanima.

Zelo prijazna in nasmejana gospa. Išče znanje.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
1.240
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
712
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
975
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
664
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
517
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu