"S faksa takoj praksa" - zaposlitev prof. razrednega pouka

Trenutno berete:
"S faksa takoj praksa" - zaposlitev prof. razrednega pouka

Pridružen
3. jun 2014
Prispevki
58
Naziv
profesorica razrednega pouka
Področje
  1. Vrtec
  2. Osnovna šola
Pozdravljeni,
nikjer na forumu nisem zasledila, da bi kdo spraševal glede možnosti 12-mesečne zaposlitve preko spodbude ZRSZ "Iz faksa takoj praksa".
Moja svetovalka mi je predlagala ravno to, vendar se čudim, da na "seznamu izbranih ponudnikov" za to spodbudo ni nobene šole: http://www.ess.gov.si/_files/6805/SeznamizbranihponudnikovIFTP_24_2_2015.pdf

Kakorkoli, moja situacija je naslednja:

Ustrezam pogojem za to spodbudo in bom prihodnji teden diplomirala in bom pridobila naziv univ. dipl. profesorica razrednega pouka. Tukaj (http://www.mizs.gov.si/si/storitve/izobrazevanje/pripravnistvo/) berem, da pripravništvo ni obvezno oz., da je pogoj za pristop k strokovnemu izpitu le 6 mesecev vzgojno-izobraževalnega dela (berem tu: http://www.mizs.gov.si/si/storitve/izobrazevanje/strokovni_izpit/).

Če me torej zaposlijo preko spodbude "Iz faksa takoj praksa", za katero je javno povabilo odprto do 30. 6. 2015, to nima nobene povezave z javnim razpisom pripravniških mest za leto 2015/2016, saj to ni povezano z mojim primerom, kajne?

Sicer je ideja te spodbude podobna pripravništvu, pogojuje jo program sistematičnega izpopolnjevanja za konkretno delovno mesto, več o njej je mogoče prebrati tu: http://www.ess.gov.si/_files/6693/JP_IZFAKSATAKOJPRAKSA_30_1_2015.pdf

Torej, če prav razumem:
Če torej najdem ravnatelja osnovne šole, ki me je pripravljen za 12 mesecev zaposliti s pomočjo Zavodove spodbude (6000 €), mi določiti mentorja in zame pripraviti program izpopolnjevanja (predvidevam, da enak tistemu za pripravnike), potem lahko po 6 mesecih opravljam strokovni izpit in ostanem tam zaposlena do preteka 1 leta. Je tako?

V tem primeru bi moral ravnatelj razpisati prosto delovno mesto in med pogoji ne navesti strokovnega izpita, je tako? No, pravzaprav bi se na to razpisano delovno mesto potemtakem lahko prijavili tudi ostali kandidati, ki prav tako ustrezajo pogojem kot jaz in teoretično lahko ravnatelj zaposli tudi drugega kandidata, če mu je ta bolj všeč, ali ne?

In še dodatno vprašanje:
Če se ta načrt dejansko izpolni, bi se želela v jeseni vpisati na popoldanski tečaj Srednje vzgojiteljske šole za naziv vzgojitelja predšolskih otrok (prisotnost na predavanjih naj ne bi bila obvezna), da bom lahko kasneje delala tudi kot pomočnica vzgojiteljice. Strokovnega izpita mi ne bi bilo treba opravljati še enkrat, saj mi bo priznan že od prej (ko sem ga opravljala kot prof. razrednega pouka), kajne? Strokovni izpit na področju vzgoje in izobraževanja je univerzalen, ne?

Hvala lepa za pomoč v mojih dilemah. Če se v čem motim, mi prosim pojasnite.

Vse dobro,
Anja K.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pozdravljena,

tudi meni se je zdel ta razpis zanimiv za nadaljnjo zaposlitev, vendar sem se potem pozanimala in mi je bilo rečeno, da pri tem razpisu šole odpadejo, saj poslujejo v sektorju ''Država'', prilagam spodaj opis posebnih pogojev.

b) Posebni pogoji: Nosilec projekta v okviru programa »Iz faksa takoj praksa« ne more biti delodajalec v skladu s Standardno klasifikacijo institucionalnih sektorjev18 in Standardno klasifikacijo dejavnosti19 , ki:

16. posluje v sektorju S.13 - Država;


Med najpogostejšimi vprašanji in odgovori na: http://www.ess.gov.si/_files/6696/FAQIzFaksaTakojPraksa1objava.pdf sem zasledila tudi to:

45. Sem volonterska pripravnica na eni izmed osnovnih šol. Volontersko pripravništvo sem začela opravljati oktobra. Danes sem videla razpis "Iz faksa takoj praksa". Zanima me, če bi se lahko vključila v ta program in s tem prekinila pogodbo o volonterskem pripravništvu

Odgovor: Pogodba o volonterskem pripravništvu ne predstavlja rednega delovnega razmerja. Status iskalca prve zaposlitve izpolnjujete, če tudi drugje/pri kakšnem drugem delodajalcu, niste imeli sklenjene pogodbe o zaposlitvi, niti niste bili samozaposleni. Ob tem pa poudarjamo, da morate biti za vključitev v program prijavljeni v evidenci Zavoda, kot brezposelni, biti mlajši od 30 let in terciarno izobraženi. Naj še poudarimo, da na predmetnem javnem povabilu ne morejo uspešno kandidirati delodajalci iz sektorja S. 13 – Država, kamor sodijo javne šole.
 
In še dodatno vprašanje:
Če se ta načrt dejansko izpolni, bi se želela v jeseni vpisati na popoldanski tečaj Srednje vzgojiteljske šole za naziv vzgojitelja predšolskih otrok (prisotnost na predavanjih naj ne bi bila obvezna), da bom lahko kasneje delala tudi kot pomočnica vzgojiteljice. Strokovnega izpita mi ne bi bilo treba opravljati še enkrat, saj mi bo priznan že od prej (ko sem ga opravljala kot prof. razrednega pouka), kajne? Strokovni izpit na področju vzgoje in izobraževanja je univerzalen, ne?

Strokovni izpit opravljaš samo enkrat, velja potem za ves sektor vzgoje in izobraževanja.

Če pa imaš pedagoško diplomo in potem še ta poklicni tečaj, se lahko zaposliš tudi kot vzgojitelj (ne le pomočnik vzogjitelja), to je ne več tako nova novost.
 
Pozdravljeni obe,
hvala za odgovor. Hja, očitno je moja svetovalka na Zavodu ta (zelo pomemben podatek) izpustila, jaz pa v njeno idejo nisem podvomila in priznam - nisem preveč vešča v natančnem branju tovrstnih določil.

Torej tale "S faksa takoj praksa" sploh nikakor ne pride v poštev. Razen za primer zasebnih šol, kajne?

Pogoj za prijavo na strokovni izpit je 6 mesecev vzgojno-izobraževalnega dela. Je to lahko delo na šoli z javno veljavnim izobraževalnim programom? Kaj pa vzgojno-izobraževalno delo na šoli, ki je v procesu akreditacije? Šteje kot pogoj za opravljanje strokovnega izpita tudi to?

Pa še nekaj: točka 65 med Najpogostejšimi vprašanji in odgovori: http://www.ess.gov.si/_files/6696/FAQIzFaksaTakojPraksa1objava.pdf z naslovom: Ali je potrebno, da delovno mesto poleg nivoja izobrazbe ustreza tudi z vidika smeri izobrazbe?

Hmm, kako pa mislite, da je s primerom, da se učitelj razrednega pouka s 7. stopnjo zaposli v vrtcu na mestu vzgojiteljice v zasebnem vrtcu?
Odgovor je malo čudno napisan: Da pogoj ne govori o vrsti izobrazbe, pač pa zgolj o ravni, z namenom, da ne bi bil preveč ozek/selektiven. Potem pa spodaj v podčrtanem tisku piše, da naj bi zaposleni v tem 1-letnem programu širil in poglabljal znanje, spretnosti oz. kompetence, pridobljene v času formalnega izobraževanja.
Hmm, se bom obrnila kar na kontaktno osebo, ki je navedena in vam sporočim, če izvem kaj konkretnega.

No, mnenja o tem, koliko je kakšen od omenjenih razpletov realno sploh verjeten, so še vedno dobrodošla :)

Bi bila pa hvaležna tudi za delček zakonodaje, ki pravi, da se lahko z enoletnim tečajem zaposlim tudi kot vzgojiteljica in ne le kot pomočnica vzgojiteljice. Tega nisem vedela.

Vse dobro,
Anja K.
 
Glede tega:

Bi bila pa hvaležna tudi za delček zakonodaje, ki pravi, da se lahko z enoletnim tečajem zaposlim tudi kot vzgojiteljica in ne le kot pomočnica vzgojiteljice. Tega nisem vedela.

A je to to?
"Vzgojitelj predšolskih otrok v programu za predšolske otroke je lahko tudi, kdor je končal:
- univerzitetni študijski program in si pridobil strokovni naslov profesor,
- /.../
in je opravil študijski program za izpopolnjevanje iz predšolske vzgoje."

Ampak tale 1-letni program na srednji vzgojiteljski (http://www.svsgl.si/izobrazevanje-odraslih/predsolska-vzgoja-poklicni-tecaj/) ni študijski program, ampak je poklicni tečaj in spodaj piše, da se lahko potem zaposliš le kot pomočnik vzgojitelja.

Govoriva o isti stvari? Hvala ...

Saj vem, da tole spada že pod drugo temo ... (Sem zraven še malo zašla, se opravičujem.)

Lp,
Anja
 
A je to to?
"Vzgojitelj predšolskih otrok v programu za predšolske otroke je lahko tudi, kdor je končal:
- univerzitetni študijski program in si pridobil strokovni naslov profesor,
- /.../
in je opravil študijski program za izpopolnjevanje iz predšolske vzgoje."

Morata brati do konca :)
temu sledi še en pomemben stavek:
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka te točke študijskega programa za izpopolnjevanje iz predšolske vzgoje ni potrebno opravljati tistemu, ki je pridobil srednjo strokovno izobrazbo iz predšolske vzgoje.

vir: http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV11474

Torej srednja vzgojiteljska + pedagoška diploma (in še nekatere druge, predvsem družboslovne, preverite sami katere) izpolnjuje pogoj za vzgojitelja.

lp!
 
V tem primeru bi moral ravnatelj razpisati prosto delovno mesto in med pogoji ne navesti strokovnega izpita, je tako? No, pravzaprav bi se na to razpisano delovno mesto potemtakem lahko prijavili tudi ostali kandidati, ki prav tako ustrezajo pogojem kot jaz in teoretično lahko ravnatelj zaposli tudi drugega kandidata, če mu je ta bolj všeč, ali ne?
Takšen razpis bi bil neveljaven, saj je pogoj za zaposlitev v šolstvu strokovni izpit in ta mora biti naveden. Če noben kandidat ne ustreza pogojem (v primeru, da noben od prijavljenih nima strokovnega izpita), se lahko odloči za kogarkoli ali pa ponovi razpis.
 
Hmm, to tudi mene zelo zanima. Kaj mislite s tem, da je neveljaven?
 
Ja, logičen odgovor. Je pa res, da če sem zaposlena nekje za 2 meseca in nasledjič za 3 in naslednjič... (itd.) lahko po 6. mesecih vzgojno-izobraževalnega dela opravljam strokovni izpit. Je tako, kajne?
 
Ja, logičen odgovor. Je pa res, da če sem zaposlena nekje za 2 meseca in nasledjič za 3 in naslednjič... (itd.) lahko po 6. mesecih vzgojno-izobraževalnega dela opravljam strokovni izpit. Je tako, kajne?
Tako je. Važno je, da z ustreznimi papirji izkažete delovne izkušnje z zaposlitvami v vzgoji in izobraževanju.
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu