ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
ROJC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Prijazna gospa, res mi je veliko pomagala!

- SSKJ- dala mi je en primir in sem morala vse povedat kaj je kaj (geslo....frazeloško gnezdo in terminološko gnezdo... )
- Sklanjanje besede otrok v množini
- Funkcijske zvrsti jezika

Srečno!
 
Bolj resna gospa, ampak pomaga, če se zatakne.
Mejniki SKJ
Kdo je napisal prvo slovensko slovnico in kdaj?
Členitev po aktualnosti.
Tri pike (kdaj stično in kdaj nestično).
 
1. Pomišlaj - vezaj (raba, razlike)
2. Pisanje skupaj, narazen (števniki vrstni in glavni, kako jih pišemo če gre za večmestno število)
3. Raba velike začetnice pri naselbinskih imenih

Gospa je bolj stroga, sicer pomaga s pod vprašanji, vendar moraš pokazati kar precej znanja.
 
1. glavni/vrstilni števnik - primer
2. končna/nekončna ločila: podrobneje - pomišljaj/vezaj - kako se uporablja pomišljaj - primer
3. brižinski spomeniki

Do mene je bila zelo prijazna, se tudi nasmehne :)
 
Vprašala me je razliko med naglasom in poudarkom, veliko začetnico (kaj je pa to za katera imena - lastna itd., pedagoški govor (na kaj se deli, malo na sploošno opišeš). Je pa res prijazna pa ti tud mal pomaga, če vidi da veš za kaj gre.
 
Malo bolj stroga in zahtevna, vseeno pa pomaga in pove pravilen odgovor, ce se ne spomnes.

1. Lastna imena bitij.
2. Naglas in poudarek.
3. Locila. Tropicje-sticnost in nesticnost (napakica iz priprave)
 
Načini sporazumevanja, socialne zvrsti jezika, vezaj, pomišljaj
 
Resna gospa vendar te lepo vodi, ce se ti slucajno zatakne.
Vprasanja pa so bila:
Intonacija, katere poznamo.
Lastna imena- preko tega vprasanja do velike zacetnice. Katera so se lastna imena?
Sklanjanje imena in priimka pri zenskah in moskih.

Tole je bilo ekspresno. Srecno tudi vam!
 
Izpraševalka ROJC

Resna, ampak prijazna gospa..če se ti zatakne pomaga :)

- MEJNIKI SKJ (slovnica, pravopis, sskj + opisat sskj, kako so gesla napisana - po abecdnem vrstnem redu)
- LASNA STVARNA IMENA ( na splošno, kako se pišejo prazniki)
- KAKO SE PIŠEJO LOČILA končna, levostična, vmes stavka,.. kakšna je vejica)
 
- naglasna znamenja (podrobno)
- vidne prvine govora (naštej in opiši)
- socialne zvrsti jezika
 
Izpit je bil 21.12.2016 ob 16. ker sem anglistka me je spraševala o primerjavi SLO in ANG. Sploh nisem vedela kaj točno želi, pa sem začela kar s kontrastivno fonetiko in napake ki jih slovenski otroci delajo, npr. have, give, love. izg. haeu, giu, lou.Bila zadovoljna.
Razlika me naglasom in poudarkom
Privzete in domače besede. Se nisem ravno tega učila, ampak sem improvizirala in je bilo ok.
 
1. Posebnosti pri sklanjanju moških samostalnikov.
2. Razlika med naglasom in poudarkom. Ko sem povedala, da je naglas lahko tudi na zlogotvornem soglasniku, je želela vedeti primer (r v vrt).
3. Pomišljaj, vezaj ... kdaj se uporablja kateri in kakšna je razlika med njima.

Gospa je prijetna in ne išče neznanja. Sem slovenistka in sem pričakovala težja vprašanja, a je vse ostalo zelo površinsko.
 
Izpraševalka Rojc:
1. mejniki SKJ,
2. deljenje besed,
3. posebnosti ženske sklanjatve.
 
- Pedagoški govor
- Kakovostni samoglasniki (vse o naglaševanju, polglasnikih, primeri ...)
- Vidne prvine govora
 
Pedagoški govor.
Primerjava slovenščine in angleščine (dvojina, izgovorjava, sklanjanje samostalnikov).
Samostalniki - kaj delamo z njimi, koliko sklonov imamo in katere.
 
Razredni pouk

1. Vidne prvine govora
2. Razlika med pomišljajem in vezajem
3. Posebnosti ženske sklanjatve

Zelo hitro prekine, ko vidi da znaš :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
1.239
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 21. jun 2023 Ura izpita: 16.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
712
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.00 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
661
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 7. jun 2023 Ura izpita: 15.30 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
0
Ogledi
516
  • Zaklenjeno
Datum izpita: 17. maj 2023 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
4
Ogledi
973
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
584
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.281

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu