RIGLER ŠILC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
RIGLER ŠILC - izpraševalka (slovenščina, izpitna vprašanja)

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Prijazna, nasmejana spraševalka. Vprašala me je:
1. Katere besedne vrste poznamo, katere se pregibajo in katere ne, katere besedne vrste stopnjujemo (pridevnike) in kako (sem dala kar dva primera in je bila zadovoljna). Potem me je vprašala še stopnjevanje pridevnika sladek.
2. Iz priprave me je vprašala, kako se imenujejo besede l, dl, hl (simboli) in katere okrajšave še poznamo.
3. Katere so zvočne prvine govora in zakaj jih uporabljamo?

Šlo je hitro mimo, zelo je bila prijetna in hitro zadovoljna z odgovori :)
 
1. Status slovenskega jezika v Sloveniji (oz. Ustavi). Kje je slovenščina še uradni jezik? (Madžarska in Italija)
2. Kako delimo glasove slovenskega jezika? Zakaj je pomembno, da vemo, kateri glasovi so nezveneči nezvočniki? (predlog s/z)
3. Iz priprave je vzela primer besede: jih - kaj je ta beseda? (osebni zaimek). Opis osebnih zaimkov. Sklanjaj zaimek on. V 2., 3. in 4. sklonu tudi naslonska oblika.
 
Svetovalna delavka
- socialne zvrsti jezika
- naštej besedne vrste in opiši eno (katerega spola so možgani, sklanjaj otrok, kolo v dvojini)
- kateri jezik uporabljamo v šoli glede na socialne zvrsti in zakaj (knjižni pogovorni jezik)
 
1. Glasovi slovenskega jezika (zakaj so pomembni nezveneči nezvočniki).
2. Naštela nekaj besed iz priprave (pek, poklic, trgovka) kaj so to? Samostalniki. Povej vse o njih (naštej in poimenuj sklone). Naštela nekaj samostalnikov - določi jim spol (možgani, jasli).
3. Kdaj uporabljamo predlog k in kdaj h.
 
30. 3. 2022 ( pomocnica vzgojiteljice)

1. Števniki ( opis in primeri)
2. z/s, katere se poznam (k/g, v/iz). Kaj je pravilno iz Madžarske ali z Madzarske (pravilno z).
3. katere slovarje poznam, podrobneje SSKJ ( geslo, slovarski sestavek/ geselski članek, frazeolosko in terminološko gnezdo) to sem povedala in je je bilo dovolj.

Prijazna, nasmejana polna energije. Videlo se je, da hoče da narediš.
 
SLOVENŠČINA - RIGLER ŠILC (namesto ŠTRANCAR) (svetovalno delo):
- Kaj je pedagoški govor?
- Pridevniki (primer iz seminarske naloge, stopnjevanje - dvostopenjsko in tristopenjsko).
- Vidne prvine govora.
 
Za učitelja strokovno-tehničnih predmetov v srednji šoli, vprašanja:
1. Funkcijske zvrsti jezika. Našteti sem morala 4 od 6.
2. Iz priprave mi je prebrala dve stvari, vprašala me je kaj je to (bil je pridevnik) in potem sem morala povedati vse o pridevniku.
3. Oblika besedila, ki ga razrednik pošlje staršem, če želi, da pridejo v šolo (uradno vabilo).

Korektna in prijazna gospa, pomaga s podvprašanji.
 
dr. Rigler Šilc (izpraševalka), 5. 10. 2022, profesorica angleščine in sociologije
1. Vpliv angleščine na slovenščino? (+prevzete besede)
2. Kako lahko jaz kot učiteljica spodbujam učenje slovenščine?
3. Števniki (katere poznamo + zapis glavnih in vrstilnih števnikov)
4. 5 primerov rabe vejice
 
Za učitelja slovenskega jezika v srednji šoli:
  • Temeljni mejniki v slovenski književnosti. Kateri mejnik se mi zdi še posebej pomemben, je bilo podvprašanje. Na hitro sem omenil Brižinske spomenike, nato pa govoril o reformaciji, predvsem zato, ker je v tem obdobju poleg cerkevne začela nastajati tudi posvetna literatura (sicer bolj malo in bolj z namenom opismenjevanja malih ljudi, ampak vseeno)
  • Kako bi dvignil bralno pismenost med mladimi? Govoril sem o bralni znački, natečajih, da povabiš pisatelje na šolo itd.
  • Iz priprave me je vprašala o zaimkih, kako naslavljati transpolne osebe, ker sem imel en zanimiv intervju v pripravi o zaimkih.
 
1. Vidne prvine govora: našteti in zakaj so pomembne
2. Števnik: med katere besedne vrste spada, našteti vse, glavne značilnosti glavnih in vrstilnih števnikov
3. Glagol: vse o glagolu; sama sem si lahko izbrala, katero slovnično lastnost bom podrobneje opisala - izbrala sem glagolski način. Vprašala me je, primerjavo med slovenskim in nemškim jezikom (sem prof. nem): kateri način se kje pogosteje uporablja.
4. Iz priprave: datum sem imela zapisano stično (pika se pri zapisu datuma piše nestično). Nato sem morala pokomentirati še eno napako v pripravi: na koncu povedi sem imela zapisani vprašaj, pravilno pa bi bilo s piko.

Zelo prijazna in prijetna izpraševalka.
 
1. Odnosi med besedami (tu nisem vedela točno, na kaj misli, a me je prijazno usmerila na pravo pot): sopomenke, podpomenke, nadpomenke, protipomenke s primeri.
2. Kako doživljamo slovenščino v moji vasi (sem zamejka)
3. Temeljni mejniki v slovenski književnosti
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 25. apr 2023 Ura izpita: 15.15 Področje v šolstvu: osnovna šola Strokovni...
Odgovori
0
Ogledi
884
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
589
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.287
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.409
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.025
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.854
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.083

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu