Razprava o odpravi neplačanega pripravništva

Trenutno berete:
Razprava o odpravi neplačanega pripravništva

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
No, no, samo mnenja izražamo....malo smo nestrpni, tisti, ki čakamo že skoraj eno leto...,med tem časom pa ne sedimo doma, ampak iščemo službo vsepovsod (skladišče, trgovina, čiščenje, pisarniška dela,..) pa vedno negativen odgovor. Tako da ja, opcija mi je da grem v Avstrijo delat, zato pa želim vedet kdaj bo razpis, da vem ali odidem gor ali še malo počakam. Ksihta, saj ko boš začela iskati službo, boš videla kako je...razen če imaš VIP!
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Seveda izražate mnenja - tipično slovenstvo, ki nikoli ni z ničemer zadovoljno, kljub temu pa ne ukrepa. Če ti kaj ni všeč skliči protest.
Moj VIP so moje reference in seznam usposabljanj, seminarjev, mentorstva, moja osebnost, pristop in to, da kadarkoli se kje kaj dogaja sem tam. Saj ne obstajajo samo šole, je še nešteto drugih opcij.
(In še zadnjič - vemo, da pripravništvo bo - zdaj pa res lahko nehaš. In tudi jaz se umikam iz te debate).
 
Ta BO je v bistvu PO PREDVIDEVANJIH in nič ni vklesano v kamen. Če bi danes poslala mail na ministrstvo, bi zopet dobila copy/paste odgovor, ki ga že vsi dobro poznamo. Če pa ti veš kaj več, nas prosim vse razsvetli, kje točno je to zapisano? Tudi če bo konec leta (decembra?? khmm, khmm) bo to nekje na začetku 2016 (beri: pomlad) in v tem primeru bodo kršili "zakon"? V glavnem tisti, ki so to začeli, so konkretno zašuštrali (bilo je govora le diplomantih sociologije, da ne vedo koliko ljudi čaka na pripravništvo – in to v informacijski dobi, itd.). Morali bi pustiti opcijo volontersko ali čakaj na plačano pripravništvo. A zdaj bo država plačala za nazaj vsem tistim volonterjem, ki so delali v »nehumanih«, »suženjskih« razmerah?? Ne, oni so dobili možnost opravljanja strokovnega izpita. Pa ne misliti, da ko se zaposliš na šoli, da si ne vem kakšen bog. Konkretno garaš še naprej (poznam nekaj oseb, ki so mi povedali, kakšna je situacija novopečenih učiteljev). Ali se zavedaš, koliko razpisov za delovna mesta je bilo objavljenih na Zavodu v zadnjih treh mesecih za prof. zgo. in geo. (še posebej za podaljšano bivanje)? Ti povem, zakaj nekateri na razgovor sploh nismo šli. KER NE IZPOLNJUJEMO POGOJEV, ker v ZOFVI lepo piše, da če nimaš tete ali strica ravnatelja, ki bi te vzel na lepe oči, se lahko greš slikat – sam, brez službe.

Glede t.i. odličnega prekvalifikacijskega sistema, ki ga ponuja bolonjski sistem (ki ga spet nismo izbirali, ampak smo preprosto padli vanj, ker sem rojena leta 1990 - na faks hodi eno leto več, zato da boš na isti poziciji kot nekdo, ki je opravil 4 leta - raven izobrazbe je enaka 7). Samo poglej naše univerze. Vsaka ponuja ne vem kakšen program (isti naziv, drugačna vsebina) in v primeru prepisa ali nadaljevanja, moraš narediti diferencialne izpite (seveda plačljive) in opraviš še podiplomski, ki je približno iz podobne stroke, kot ga že imaš. Bonus - ga ni, razen da si poleg obstoječega naziva prilepiš še enega. Če pa bi iz zgodovine in geografije hotela kar naenkrat postati ekonomist pa bi morala opraviti vseh 5 let. Toliko o tem.

In btw ne boš name gledala zviška, ker imam podporo in verjamem, da nisem edina (sem napisala, da bi raje delala zastonj pripravništvo). Ali si mogoče dobivala plačo, da si hodila na faks? Moje srce gre mladim mamicam, ki imajo otroke in so brez strokovnega izpita, ker je njihov položaj resnično nezavidljiv. Zakaj misliš, da ga jaz po 7 letih s partnerjem nimam (odg.: Najprej štalca, pol pa kravca). Lahko pa da se motim, ker kdo sem jaz, da odločam o svojem življenju. Tukaj leži srž problema, ker se mi je kot odrasli osebi zgodilo to, da nisem gospodar svoje usode. In ne mi prodajat nebuloz o tem, da si narediš službo (naj odprem svojo šolo ali kaj?).

Aja, glede magistriranja pri 24 letih imam resnično za vrhunec svojih dosežkov, ker sem napisala nalogo na katero sem resnično ponosna. Bo tudi objavljena v znanstvenem časopisu. Vanjo sem zlila vse svoje znanje, ki sem ga pridobila v 5 letih. Zame je diploma odsev teh dosežkov, ti pa, če si jo kupila ali napisala na temo »ali je pesmica Ringaraja pretežka za naše malčke«, te razumem, da nisi potrebovala več kot 14 dni, da si jo napisala. Tudi takšni ljudje obstajajo. In nisi edina, ki imaš visoko povprečje. Če želiš, ti lahko skeniram spričevalo, da se nagledaš desetkic – vse pošteno pridobljene. Ne vem, mogoče bi morali pri pripravništvu uvesti še čakalno dobo oziroma datum magistriranja in me zanima, kako bi se počutila, če bi morala čakati eno leto, da ujameš naslednji vlak.

No, s takšno osebnostjo, ki si jo pokazala na forumu, kar kličeš po službah in si resnično dober mentor (ne vem česa – kleklanja?). Vsi smo bili na seminarjih (upam, da ne misliš tiste od Herbalifa, ker ti ne veljajo), nekateri tudi na kongresih, simpozijih itd. tako znanstvenih kot pedagoških.

Po tvojem smo vsi nehvaležni in bedaki. In še nekaj v razmislek. Ali si kdaj že slišala, da pravica zamujena je pravica odrečena?


Moram še povedati, da že dolgo časa berem prispevke na forumu in si prva oseba s takšnim odnosom, da ti ne bi dala mačke v varstvo, kaj pa šele otroka.



Lep pozdrav
 
Kako se takoj čutiš osebno napadeno ko ti nekdo poda samo dejstva. :) Včeraj sem dobila odgovor iz ministrstva, v javnosti so tudi povedali kdaj bo pripravništvo.
Nate in tebi podobne niti slučajno ne gledam zviška, hočem vam povedati, da ni vse črno. In btw - tudi možnost privat šole obstaja (ker si ravno to navedla kot nemogočo stvar).
Izpostavila sem neformalno izobraževanje, ker se ga večina ne poslužuje - ni se ti treba takoj čutiti užaljene, ker nikomur nočem slabega, samo povem (očitno edina), kar je kristalno jasno - samo pritožujete se. (S sekto Herbalife si sama pokazala kako razgledana si). Daleč od tega, da je naša država super popolna in oh in sploh, ampak ti izluščiš iz mojih objav samo tisto, kar te znervira - in ne pravega bistva. Sama imam dve izobrazbi s sedmo stopnjo (drugo sem plačala), ker sem mnenja, da sta šolanje in služba nekaj popolnoma drugačnega (kar me je zanimalo sem študirala - pač na dveh fakultetah), za razliko od tebe, ki meni hočeš naprtiti pohlep (češ da bi mi morali plačati tudi študij). Imam tudi otroka. In precej strokovno vodim kar nekaj skupin - če se tudi ti samoizobražuješ - lepo, odlično zate. Si pač redka, ki se zraven še pritožuje.
Pravzaprav sploh ne vem kaj hočeš dokazati? In komu?
Jaz tebe nisem žalila niti z besedo, ti mene si. Me res zanima kdo bi komu čuval mačko - ker nimaš otrok (še za to so krivi drugi - daj prosim te lepo).
Mogoče kak sprehod, dobra knjiga... In svet bo lepši.
 
Spoštovana kolegica.

Toplo ti priporočam, da še enkrat prebereš prispevek, ker tvoje preobračanje besed meji na komedijo. Če boš tako ocenjevala spise, eseje svojim bodočim učencem, bodo padale slabe ocene, ker ne znaš izluščiti pomena besedila. Toliko o kompetentnosti in ocenah za »naravno selekcijo«.

Kot prvo se seveda počutim napadeno, če si me obtožila, da samo sedim doma z dokumentom na socialni podpori (tvoje besede: »Najlažje je sedeti doma z diplomo/magistrsko v roki in misliti, da je ta kos papirja višek vaših življenjskih dosežkov. Se pritoževati nad socialno podporo (!) in hkrati "čakati" na razpis?«). Mimogrede na tem forumu smo ljudje, da si pomagamo v informacijskem in moralnem smislu. Če misliš bentiti nad nami, to počni s kakšno kolegico na kavi, ker tvoje besede – verjamem, da misliš dobro – na mojem ekranu niso najlepše prikazane.

Kot drugo, si očitno samo ti seznanjena z objavo kdaj bo razpis, ker ga jaz (predvidevam, da tudi drugi, ker se konstantno sprašujemo o enem in istem) nisem našla, ne na uradni strani ministrstva ne v medijih. Ampak brez skrbi jih bom povprašala in objavila odgovor. To, da bo razpis že cela vas ve, ampak KDAJ? That is the question...

Kot tretje, zakaj misliš, da sem v sekti Herbalifa? Kje točno sem to zapisala. Cel svet ve, da vabijo ljudi na seminarje pod različnimi pretvezami, da gre za piramidni marketing in nisem neumna, da se ga udeležim (se opravičujem vsem tistim, ki verjamete v to in konzumirate vse tiste umetne praške, ki naj bi nadomestili zdrav obrok). Napisala sem »Vsi smo bili na seminarjih (upam, da ne misliš tiste od Herbalifa, ker ti ne veljajo), nekateri tudi na kongresih, simpozijih itd. tako znanstvenih kot pedagoških.« Seminar Herbalifa je bil mišljen kot slab primer v sarkastičnem smislu, ne da se jih udeležujem. Prosim, da drugič natančno bereš.

Glede zasebnih šol pa je takole. Večji del (85 %) je financiran s strani države. Zakaj misliš, da bi bila prej zaposlena v zasebni kot v javni šoli? Razmišljala sem tudi v tej smeri, da bi učenci spoznali določene geografske in zgodovinske značilnosti v kraju, kjer se nahajam, vendar tega ne smem, ker nimam licence (turističnega vodiča), da bi to razlagala, pokazala večjim skupinam. Ne ti meni o spanju in neaktivnosti, ker je v večini primerov zakonodaja proti kreativnim ljudem. Ustanovitev zasebne šole pa je nekaj čisto drugega.

Tvoje besede »Me res zanima kdo bi komu čuval mačko - ker nimaš otrok (še za to so krivi drugi - daj prosim te lepo).« Kolegica tukaj pa si me ranila. Zakaj misliš, da krivim druge, da nimam otrok, ker jih ne? A zato, ker ga nimam, ne znam skrbeti za enega. Imam tri, skoraj desetletje mlajše sestre, ki so bile nadvse poučen trening + nečakinja in nečak. Znam previti pleničko, ga nahraniti, peljati k zdravniku, skuhati čaj, preobleči, se igrati z njimi, jokati, ko oni jokajo, jih dati spat, čuvati cel dan, prebrati pravljico, gledati risanke, plesati, delati z njimi na vrtu, božati zajčke, tudi občasno okregati, če je potreba, igrati šah – monopoli – pantonomimo... seznam je neskončen. In ne, nisem imela svoje sobe, da bi preprosto ignorirala nočni jok mlajših sester. Zreli ljudje smo si zgodaj začrtali življenjske cilje in otrok v času študija pač ni bil med njimi. Poleg tega sem pri starejši sestri videla (rodila v zgodnjih 20-ih), da ji je motivacija po izobraževanju po rojstvu padla in ni edina, ki se ji je to zgodilo. Danes ji je malce žal, da ni nadaljevala, ker je bila resnično talent na svojem področju – maturo končala s petico. Ko rodim otroka, želim, da je moj in partnerjev – ne od babic in dedkov, želim da ga preskrbim z lastnim denarjem. Iskreno ne bi rada, da bi mi ga čuvala oseba kot si ti – brez zamere, free will (in vem, da je med iskrenostjo in nesramnostjo tanka meja, moj namen ni, da sem nesramna – izpostavljam dejstva). Aja to, da si rodila, te še ne naredi dobrega starša.

Ne vem, od kje ti ideja, da se ne rekreiram. Ravno v nedeljo sem si privoščila dolg sprehod okoli Cerkniškega jezera oziroma kolikor ga je še ostalo in po naravi sem knjižni molj. Lahko bi rekli, da sem normalna, blaga oblika gospe Bovary – živim v knjigi. Le-teh ne berem, ampak jih jem.

Last but not least – let's agree to disagree.
 
Jooooooj, punce, ne se kregat ...

Sicer pa vemo, otroci včasih pridejo nenačrtovano in potem se življenje popolnoma spremeni. Vprašanje pa je, ali je posameznik pripravljen na otroka. V obdobju 20 - 25 je vendarle po mojem mnenju prekmalu za otroka. Najprej dokončaj fakulteto in omogoči otroku neko normalno vzgojo. Če nekdo dobi otroka med študijem, ga potem tudi zelo redko konča. Zato sem pa proti starševstvu med študijem.
 
No, meni se je zdelo, da se pritožuješ, ker si na socialki in nekaj si pisala kako nimaš otroka pa že 345 let imaš fanta - zdelo se mi je, da je kriva država/ustava/pripravništvo... (meni se ne da iskat citatov).
Sama si začela s čuvanjem mačk, herbalifom in podobnimi bananami. Ne se zdaj name jezit. Sploh pa ti kliči frendico da bo poslušala o tvojih sestričnah/sestrah/mačkah.
Če si nestrpna, pokliči na ministrstvo, ne se name spravljat. O mojem otroku pa tukaj niti besede. Lahko pa ti kaj o njem napišeš - mogoče seznam ljudi, ki ga preživljajo po tvojem mnenje. Trapa.

Resnica pač včasih boli.

Pa srečno vsem!
 
Pozdravljeni!

Sem pisala na ministrstvo in odgovor je:

Spoštovani,
V tem trenutku ni znano kdaj bo objavljen naslednji razpis pripravniških mest, saj je to odvisno od razpoložljivih sredstev v državnem proračunu. Volonterskega pripravništva ne bo, saj je Vlada sprejela sklep, da pogodb o volonterskem pripravništvu v javnem sektorju ne podpira, torej bodo v bodoče le razpisi pripravniških mest s sklenitvijo delovnega razmerja. Razpisi se objavljajo tudi na spletni strani ministrstva, zato vam svetujem, da redno spremljate našo spletno stran.

Lep pozdrav,
Katja Kovačič, višja svetovalka III

Torej kar se mene tiče smo še vedno na statusu quo.

Lep dan še naprej!
 
Pizdravljeni
Minilo je 1.leto in 2 meseca od zadnjega razpisa za pripravništvo...dajejo nam same obljube in lažna upanja,ker jim to pustimo...zato menim,da bi morali bolj pritiskati na njih,ker oni ne vedo kako je ko nimaš službe in se zelo trudiš da bi jo dobil,ker imajo svoje riti pokrite in jih ne zanima za nas...
Mislim,da so imeli dovolj časa in nam že naj povedo ali bo razpis ali ne...naj si zjasnejo saj to nikamor več ne vodi...
Vem da te lahko zaposlijo brez strokovnega-samo če je dosti takšnih ki ga imajo in si totalno nekonkurenčen na trgu dela brez njega...
Naj mi samo nekdo pove kaj naredijo za mlade? Za vse drugo je denar samo za to pripravništvo ni razpoložlhivih sredstev...
Upam da se saj v oktobru prebudijo in dajo razpis...ali ima mogoče že kdo kakšno informacijo?
 
Te popolnoma razumem. Iščeš službe vsepovsod, vse negativno. S šolo in mentorjem imaš vse dogovorjeno, razpisa pa še kr ni. Koliko sem zasledila iz prejšnjih postov bi naj bil še to leto, eni pišejo oktobra, eni novembra, eni z začetkom novega leta...
 
Ja točbo tako...pišeš prošnje in vse negativno potem pa še ti rečejo pošiljaj prošnje mogoče boš izbran,kot da sediš doma križem rok in čakaš na boljše čase...če imaš pokrito rit pol lahko govoriš takšne neumnosti...Vse razumem...samo teh golih obljub smo že vsi siti...naj nam že povedo in pika ne pa dajejo zgolj neke obljube in prazno upanje...mislim,da že tako dolgo čakamo da nimamo več živcev in nam že prekipeva...
Tako da bomo morali sami v akcijo-v eno klicat ga.Kovač...potem pa bo mogoče kaj-da se že 1x prebudijo...
 
Sicer sem končala s pripravništvom, ampak še vedno se sprašujem: zakaj pa recimo v zdravstu srednje medicinske sestre dobijo plačano pripravništvo?? Da ne govorim o tem, da so končale srednje šolo, profesorji pa fakulteto (in ene fakultete res niso lahke).
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

  • Članek
Zavod RS za šolstvo organizira javno razpravo o posodobljenih Programskih smernicah svetovalnega...
Odgovori
0
Ogledi
23
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Pedagoški inštitut sta na skupni novinarski...
Odgovori
0
Ogledi
196
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Pedagoški inštitut sta na skupni novinarski...
Odgovori
0
Ogledi
187
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Pedagoški inštitut sta na skupni novinarski...
Odgovori
0
Ogledi
220
  • Članek
EPALE je 27. 9. 2023 gostil spletno razpravo. Osvetlila se je na trenutno finančno stanje ter...
Odgovori
0
Ogledi
343
  • Članek
Na javni razpravi o predmetniku osnovne šole v okviru priprave nacionalnega programa vzgoje in...
Odgovori
0
Ogledi
232
  • Članek
Delovna skupina za pripravo Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033...
Odgovori
0
Ogledi
305

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu