Razprava o odpravi neplačanega pripravništva

Trenutno berete:
Razprava o odpravi neplačanega pripravništva

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Jo upajmo,da so se prebudili...ker ta možnost bi bila najboljša in da lahko že nato enkrat opravimo strokovni izpit kateri je pogoj skoraj na vsakem razpisu-edino če imaš dovolj dobre veze dobiš zaposlitev brez strokovnega izpita...
kajti avgusta bo leto dni od kar je nazadnje bil zunaj razpis...
zanima me kako pa bo po tem zakonu-a bo zopet tako kot je v naši politiki-kdor bo imel
 
@Janja69 , saj veze in poznanstva so bila od nekdaj v igri, ampak danes se mi dozdeva, da je žal tako, da brez tega ne dobiš pametne službe. Jaz vem, da bom poklical na nekaj bližnjih OŠ v Ljubljani, če me bodo kje rabili za nudenje učne pomoči učencem in pa lahko imam tudi krožek računalništva v 2. triadi ...
 
Saj to se ve....samo sramota,da pri nas nič več ne velja pridnos,poštenost...samo veze še...tu ni pomembno kako delaš z otroci...samo koga poznaš od vodilnih...
saj ni važno...samo da nam uspe prit do pripravništva in nato dalje...
 
@Janja69 , seveda, saj jaz tudi razmišljam podobno tako kot ti, ampak žal te vrednote (pridnost, poštenost, ...) niso več tako cenjene kot včasih. Če bi bile, se pod nobenim pogojem ne bi dogajale take umazane stvari kot se. In žal je tako tudi s službami danes tako. Bodo prej vzeli nekoga preko vez, pa četudi ne zahteva delovnih pogojev. Vprašanje pa je tukaj, koliko je takšno početje moralno ... Zame tako početje sicer ni moralno, ampak žal se prepogosto to dogaja.

Ključni problem, ki ga vidim pri vsem skupaj, je, da diplomantje ven prihajamo, ampak ni toliko služb, toliko kot je diplomantov. Enostavno toliko delovnih mest ni na voljo. Tukaj je po mojem mnenju najbolj krivo, da so fakultete in univerze postale tako dostopne čisto vsem. Še za čase moje mame so bile fakultete dostopne samo za odlične dijake, pa še za vpis za fakulteto so imele sprejemne izpite. Ostali, ki niso šli na fakultete, pa so se redno zaposlili. Imam dve sorodnici, ki sta začeli delati po končani osnovni šoli s 15. leti in imata že do zdaj skoraj 30 let delovne dobe.

Opažam tudi, da je danes treba biti podjetniški že na začetku pri iskanju zaposlitve. Je pa res, da si vsak želi delati v svojem fohu, tisto kar je študiral in se tudi šolal.
 
Se sprasujem,kako pa pridobiti veze in poznanstva?Kako vi na to
gledate? Kaj za vas natancno to pomeni? Ali veza pomeni samo,da poznas nekoga od vodilnih?
 
@psedar , to se pa v resnici tudi jaz sprašujem ... In kaj potem, če ne poznaš nobenega od vodilnih, tajnic, administratorjev, šefov, vodij oddelkov, ....... A to zdaj pomeni, da potem brez tega ne moreš dobiti ene pametne službe ? (Pametna služba v tem kontekstu pomeni tako službo, za kar si se šolal, torej v tvojem "fohu" ...)
 
Iz predloga za spremembo pravilnika ( http://e-uprava.gov.si/e-uprava/zak...&vrsta=&podrocje=&status=&leto=&komentar=true )

»Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko drugi strokovni delavec uveljavlja kot ustrezne delovne izkušnje za pristop k strokovnemu izpitu v skladu s tem pravilnikom tudi:

- pedagoško prakso v deležu največ ene tretjine obsega pedagoške prakse določene z izobraževalnim oz. študijskim programom,

- organizirano neposredno aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja največ v obsegu 55 ur za strokovne delavce s srednješolsko izobrazbo oz. 80 ur za strokovne delavce z višješolsko oz. visokošolsko izobrazbo.

Pedagoško prakso se uveljavlja na podlagi javne listine o končanem izobraževalnem oz. študijskem programu in dokazilom o obsegu pedagoške prakse izvajalca izobraževalnega oz. študijskega programa. Organizirano neposredno aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja se uveljavlja na podlagi dokazila organizatorja, iz katerega je razviden obseg aktivnosti, in poročila drugega strokovnega delavca o opravljeni aktivnosti.«

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 16. 7. 2015.
 
To vse razumem...samo kje pa dobiš to dokazilo da si opravljal toliko ur prakse? Jaz sem skozi 3leta študija kar malo več ur prakse imela...a to ti da fakulteta ali greš v vrtec in ti oni napišejo koliko ur si bil pri njih in kaj vse si delal?
Hvala za odgovor
 
@Janja69 to mene tudi zanima kako lahko pridem do tega potrdila?
 
A so dejansko že kaj začeli sprejemat ali še bodo? Ker rok za analizo stanja pripravništva, ki naj bi jo pripravili, je 12.6.
 
Bi bilo zelo pametno imeti katere nove informacije o pripravništvu za naslednje leto, ker vsi ne bomo dobili zaposlitev v šoli...
 
Glede tega zakona meni ni nič jasno. Kaj to pomeni, da če seštejem vse ure prakse (opazovalna, pedagoška v oš in v sš, razpršena praksa) in če jih imam več kot 80, lahko grem delat strokovnega... a torej naj zdaj grem za leto in dve leti nazaj na faks po potrdila...bodo mi jih sploh dali...naj raje razpis za pripravništvo dajo...
 
Za pristop k strokovnemu izpitu moraš opraviti 840 ur dela v vzgojno-izobraževalni ustanovi (in ne več 6 mesecev, kot je bilo prej).
Če želiš, se ti lahko v teh 840 ur šteje tudi ena tretjina ur, ki si jih opravila na praksi + maksimalno 80 ur, ki si jih morda tekom študija opravila v drugih ustanovah, ki se ukvarjajo z vzgojo in izobraževanjem, kolonijah, zavodih ...
 
@Yoti , @Profesorica Maja , to je spet ena od stvari, ki za veliko večino ne pride v poštev. (no, vsaj zame ne) Razen pedagoške prakse v 3. in 4. letniku nimam nobenih učnih ur v šoli. Raje naj se ukvarjajo z novim pripravništvom in možnostjo, da lahko na en način opravljaš delo, za katerega si študiral... :D
 
Mene pa zanima, če pripravništvo lahko opravljaš tudi v obliki javnih del? Ti mora ministrstvo to odobriti al kako?
 
Citiram:
Spoštovani,
V tem trenutku ni znano kdaj bo objavljennaslednji razpispripravniških mest, saj je to odvisno od razpoložljivih sredstev v državnem proračunu. Volonterskega pripravništva ne bo, saj je Vlada sprejela sklep, da pogodb o volonterskem pripravništvu v javnem sektorju ne podpira, torej bodo v bodoče le razpisi pripravniških mest s sklenitvijo delovnega razmerja. Razpisi se objavljajo tudi na spletni strani ministrstva, zato vam svetujem, da redno spremljajte našo spletno stran.

Lep pozdrav,
Katja Kovačič, univ. dipl. prav.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

  • Članek
Zavod RS za šolstvo organizira javno razpravo o posodobljenih Programskih smernicah svetovalnega...
Odgovori
0
Ogledi
19
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Pedagoški inštitut sta na skupni novinarski...
Odgovori
0
Ogledi
196
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Pedagoški inštitut sta na skupni novinarski...
Odgovori
0
Ogledi
186
  • Članek
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Pedagoški inštitut sta na skupni novinarski...
Odgovori
0
Ogledi
219
  • Članek
EPALE je 27. 9. 2023 gostil spletno razpravo. Osvetlila se je na trenutno finančno stanje ter...
Odgovori
0
Ogledi
342
  • Članek
Na javni razpravi o predmetniku osnovne šole v okviru priprave nacionalnega programa vzgoje in...
Odgovori
0
Ogledi
231
  • Članek
Delovna skupina za pripravo Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033...
Odgovori
0
Ogledi
304

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu