Strokovna pomoč Razlika v izgovorjavi med jazz in džez

Trenutno berete:
Strokovna pomoč Razlika v izgovorjavi med jazz in džez

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Pridružen
21. sep 2011
Prispevki
22
Pozdravljeni,
Ce 2 tedna grem ponovno opravljati slovenscino pa me nekaj zanima. Na prejsnjem si sem bila vprasana vse glede prevzetih besed, tujk in sposojenk. Eno izmed vprasanj je bilo kaksna je razlika v izgovorjavi med jazz in džez, torej med slovensko in anglesko izgovorjavo. Vem, da mi je ga Epih razlozila da je razlika v fonemu e, enkrat je široki e, drugič pa ozki e samo si nisem zapomnila kdaj je kateri je. Mi lahko prosim poveste v katerem primeru je siroki e in v katerem ozki e?
Najlepša hvala za odgovor.
Lp
Petra
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: razlika v izgovorjavi med jazz in džez

Pozdravljeni.
Po pravilih SP 2001 (§ 165-168) izvirno pisavo ohranijo le nekatere kategorije prevzetih občno imenskih izrazov, med katere sodi tudi jazz. Razlika nastane zaradi opredelitve posameznosti med glasbenimi oznakami in glasbenimi izrazi, saj se glasbeni izrazi podomačijo in pregibajo (primer: jazz> džez).

Izgovor ozkega e ob izgovoru je zapisan v Pravopisu:
džéz -a m, pojm. (ẹ̑) igrati ~

Pravopis navaja prav tak izgovor tudi za citatno obliko, čeprav je raba temu nasprotna (torej raba širokega e):
jazz -a [džéz-] m, pojm. (ẹ̑); gl. džez

Svetujem vam, da vstrajate pri tem, da normativni sedaj veljavni Slovenski pravopis (2001) navaja takšne izgovorne rešitve in da se boste pri rabi takšnih posebnosti ravnali po zapisanem. Kakšne bodo rešitve takšnih problemov v novem pravopisu, ki bo predvidoma izšel leta 2015, pa še ni mogoče reči.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

Pozdravljeni! Zanima me, razlika med volitvami poslancev državnega zbora in volitvami poslancev...
Odgovori
2
Ogledi
775
  • Članek
V parlamentu so 21. februarja potrdili obvezni pouk tujega jezika v prvih razredih osnovnih šol...
Odgovori
0
Ogledi
70
  • Članek
Objavljeni so rezultati razpisa za sofinanciranje znanstveno-tehnološkega sodelovanja med...
Odgovori
0
Ogledi
252
  • Članek
Na eni od francoskih šol se je vnel spor med učitelji in starši, potem ko so se slednji...
Odgovori
0
Ogledi
166
  • Članek
Pri delu z dijaki že nekaj let uporablja umetno inteligenco, hkrati pa opozarja na izginjajoče...
Odgovori
0
Ogledi
134
  • Članek
Zaposlovanje tistih, ki še nimajo strokovnega izpita, pa iskanje študentov in upokojenih...
Odgovori
0
Ogledi
317
  • Članek
Zadnja raziskava PISA, pri kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri mladih iz slovenskih...
Odgovori
0
Ogledi
213

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu