RAZLIČNA VPRAŠANJA ZA SLOVENŠČINO

Trenutno berete:
RAZLIČNA VPRAŠANJA ZA SLOVENŠČINO

Pridružen
24. sep 2014
Prispevki
63
Naziv
učiteljica razrednega pouka
Zavod
Področje
  1. Osnovna šola
1. zakaj danes ni več toliko narečij
2. kaj pomeni korpus? Jezikovni kurpusi??
3 kako oz. zakaj je nastal SSKJ?
4. POSEBNOSTI SLOVENSKEGA JEZIKA
5. kje so bile prej napisane besede, ko še ni BILO SSKJ?

hVALA ZA ODGOVORE
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

To so vprašanja z izpita? :O

Korpus: http://sl.m.wikipedia.org/wiki/Besedilni_korpus

Narečja: ker se lažje in pogosteje gibamo naokoli, smo bolj pogosto v stiku z drugimi. ?

Posebnostk: kje naj začnem? :D dvojina, najbrž. Pa veliko narečij.

Besede: v pravopisu, raznih dvojezičnih slovarjih (od Megiserja naprej).
 
hvala:) še vedno ne razumem korpus, kaj bi mogla odgovorit, kratko in jedrnato, to niso jezikovni priročniki ali pač?
 
Ne, to je zbirka besedil. Ko iščeš v korpusu, vtipkaš neko besedo, ki te zanima, nato pa dobiš vse primere besedil, kjer se je ta beseda pojavila. Odvisno od korpusa, za kakšna besedila gre. Poglej si na primer korpus gigafida. Tam so zbrana besedila iz raznih časopisov, itd ... Preveriš lahko, kako pogosto se neka beseda dejansko uporablja v določeni obliki sporočanja. (v tem primeru v tisku)
 
Hvala. So od gospoda Planinca, ampak ne moja. Še nisem imela strokovnega:)
 
Tudi jaz ne. Imam diplomo iz slovenščine, pa se ravno tega dela izpita najbolj bojim. :D Se mi zdi, da so kar natančni in zahtevajo popolnost.
 
@Poppy , hehe, to mi je precej zanimivo ... Da si po izobrazbi slovenistka in se bojiš najbolj slovenščine ? :D Se ti ne zdi, da imaš prednost pred ostalimi, ker si študirala slovenščino? :)

No, saj jaz sploh še pripravnik nisem, bom v naslednjem šolskem letu, ampak za slovenščino me čisto nič ne skrbi. Dobro si jo bom pogledal in se naučil. Vsaj po občutku se mi zdita težja izpita ustava in zakonodaja, ker je po moje mnogo več "piflanja" ... Kar sem na hitro pregledal katalog znanja za slovenščino, se mi ne zdi nič kaj posebnega, kar se ne bi učili v gimnaziji pri pouku slovnice ... :D
 
Menda ravno sloveniste še posebej tesno privijejo in jih lovijo na napakice. ;) Meni je pa pravopis muka, ko ga je treba znati iz teorije na primere. Razložiti teorijo na primerih ni tak problem, obratno pa prav trpim. Toliko izjem je pri našem preljubem jeziku. Pa tudi nekaj nesmislov.
Piflarija je pa itak cel izpit.
 
POzdravljeni vsi skupaj. Mene zanima, če kateri izmed vas ve ali je potrebno za pomočnika vzgojitelja poznati tudi temeljne mejnike slovenskega knjižnega jezika? Na strani od ministerstva sem si pogledala, kaj kot pomočnik rabiš vedet, pa tega ne piše notr. Za vsak vaš odgovor bom zelo hvaležna :) Zanima me še nekaj :) se je kateri izmed vas v zadnjem tednu kaj prijavil na strokovni in če je mogoče že dobil datum? Toliko, da približno vem, koliko časa imam še za učenje :)
Lep dan želim še naprej ;)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Živijo:) imam vprašanje. Ima kdo skupek vprašanj in odgovorov za strokovni izpit za pomočnika/co...
Odgovori
16
Ogledi
1.625
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
588
Izpit opravljala danes za šolsko svetovalno delavko (osnovna šola) Predsednik-izpraševalec za...
Odgovori
1
Ogledi
2.638
  • Članek
Namen spletnega dogodka v okviru razprave o nadaljnjem razvoju avtorskopravne zakonodaje, je...
Odgovori
0
Ogledi
273
Izpit sem opravljala kot svetovalna delavka na OŠ. Komisija je bila korektna in prijazna, gredo...
Odgovori
0
Ogledi
1.465
  • Članek
S šolskim letom 2023/24 je bila storitev Arnes Učilnice nadgrajena. Objavljen je posnetek...
Odgovori
0
Ogledi
455
1. Nedotakljivost stanovanja, delitev oblasti v SLO, otrokova pravica do osebne identitete. 2...
Odgovori
1
Ogledi
1.465

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu