Strokovna pomoč Raba vejice pred "kot"

Trenutno berete:
Strokovna pomoč Raba vejice pred "kot"

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Pridružen
2. sep 2012
Prispevki
18
Prosila bi za pomoč; v pripravi imam zelo neroden stavek in ne vem, če je vejica postavljena pravilno:

... za koliko več je učencev z modrimi očmi kot tistih, z rjavimi ...

ne vem ali je vejica ali je ni; v pripravi jo imam, ker sem mislila, da gre za polstavčno določilo ... čeprav pa bi lahko zaimek zamenjala z učenci (z rjavimi) in je ne bi bilo, prav tako pa ni osebne glagolske oblike. Ne vem, kaj je prav
icon_e_smile.gif
Če bi mi lahko pomagali z utemeljitvijo, sigurno me bodo to vprašali
icon_e_smile.gif

Hvala.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Odg: raba vejice pred "kot"

Pozdravljeni.

Pred: z rjavimi vejice ni. Vejica je pred primerjalnim veznikom (kakor, kot, ko), če le-ta uvaja odvisnik, torej v primerih zapisa z osebno glagolsko obliko.

Ker nimam nadaljevanja povedi, ne vem, kaj mi želite povedati z: ... sem mislila, da gre za polstavčno določilo" ...

Če želite, da vam zapišem podrobnejšo analizo vaše povedi, mi morate zapisati celo poved in ne samo en del!
 
Odg: raba vejice pred "kot"

hvala, bom zapisala celotno poved. Tropičje na koncu je končno ločilo.

Usmerjam jih z naslednjimi vprašanji: katerih učencev je največ, koliko je učencev z modrimi očmi, za koliko več je učencev z modrimi očmi kot tistih, z rjavimi …

Sem mislila, da je vejica kot če bi pisalo" kot tistih, ki imajo rjave oči". No sem ugotovila, da sem poslala pripravo brez vejice :)
 
Odg: raba vejice pred "kot"

Da je bil zapis brez vejice, je dobro.

Vejica bi bila lahko fiktivno prisojana le, če bi kdo želel pojasnjevati zapisano kot poved z vsebovano elipso ali izpustom (veznika ki in osebne glagolske oblike), kar pa je značilnost pesniškega jezika. Dilemo povzroča predložna zveza: z rjavimi.

Upam, da boste s tema dvema pojasniloma (mojega prejšnjega in sedanjega odgovora) znali utemeljiti rabo.

Želim vam, da upešno opravite strokovni izpit!
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

Slovensko-hrvaška meja je meja, ki ločuje Slovenijo in Hrvaško znotraj Evropske unije. Zakaj...
Odgovori
0
Ogledi
968
  • Članek
Zdravniška zbornica Slovenije je 14. decembra 2023 izrekla zahvalo Delovni skupini za...
Odgovori
0
Ogledi
136
  • Članek
Predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so se ob 14...
Odgovori
0
Ogledi
212
  • Članek
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije bo na protestnem shodu pred...
Odgovori
0
Ogledi
241
  • Članek
Glavni odbor sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ocenjuje, da vladni predlog...
Odgovori
0
Ogledi
300
  • Članek
Glavni odbor sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ocenjuje, da vladni predlog...
Odgovori
0
Ogledi
344
  • Članek
V Južni Koreji so sprejeli zakon za boljšo zaščito učiteljev pred zlonamernimi pritožbami...
Odgovori
0
Ogledi
573

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu