Strokovna pomoč Raba vejice pred "kot"

Trenutno berete:
Strokovna pomoč Raba vejice pred "kot"

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
Prispevki
18
Prosila bi za pomoč; v pripravi imam zelo neroden stavek in ne vem, če je vejica postavljena pravilno:

... za koliko več je učencev z modrimi očmi kot tistih, z rjavimi ...

ne vem ali je vejica ali je ni; v pripravi jo imam, ker sem mislila, da gre za polstavčno določilo ... čeprav pa bi lahko zaimek zamenjala z učenci (z rjavimi) in je ne bi bilo, prav tako pa ni osebne glagolske oblike. Ne vem, kaj je prav
Če bi mi lahko pomagali z utemeljitvijo, sigurno me bodo to vprašali

Hvala.

Prispevki
115
Naziv
profesorica
Zavod
Gimnazija Kranj
Področje
  1. Gimnazija
Odg: raba vejice pred "kot"

Pozdravljeni.

Pred: z rjavimi vejice ni. Vejica je pred primerjalnim veznikom (kakor, kot, ko), če le-ta uvaja odvisnik, torej v primerih zapisa z osebno glagolsko obliko.

Ker nimam nadaljevanja povedi, ne vem, kaj mi želite povedati z: ... sem mislila, da gre za polstavčno določilo" ...

Če želite, da vam zapišem podrobnejšo analizo vaše povedi, mi morate zapisati celo poved in ne samo en del!

Prispevki
18

hvala, bom zapisala celotno poved. Tropičje na koncu je končno ločilo.

Usmerjam jih z naslednjimi vprašanji: katerih učencev je največ, koliko je učencev z modrimi očmi, za koliko več je učencev z modrimi očmi kot tistih, z rjavimi …

Sem mislila, da je vejica kot če bi pisalo" kot tistih, ki imajo rjave oči". No sem ugotovila, da sem poslala pripravo brez vejice :)

Prispevki
115
Naziv
profesorica
Zavod
Gimnazija Kranj
Področje
  1. Gimnazija

Da je bil zapis brez vejice, je dobro.

Vejica bi bila lahko fiktivno prisojana le, če bi kdo želel pojasnjevati zapisano kot poved z vsebovano elipso ali izpustom (veznika ki in osebne glagolske oblike), kar pa je značilnost pesniškega jezika. Dilemo povzroča predložna zveza: z rjavimi.

Upam, da boste s tema dvema pojasniloma (mojega prejšnjega in sedanjega odgovora) znali utemeljiti rabo.

Želim vam, da upešno opravite strokovni izpit!

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Podobne teme

Zadnji prispevki

Na vrhu