Pripravništvo v tujini

Trenutno berete:
Pripravništvo v tujini

Pridružen
28. feb 2013
Prispevki
1
Lepo pozdravljeni!

Zanima me, kako je z opravljenim pripravništvom in strokovnim izpitom v tujini - se kaj od tega lahko prizna v Sloveniji? Imam možnost eno in drugo opraviti na Hrvaškem, ki sedaj že je v EU.

Hvala.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Živjo! Ker je pogovor v tej temi precej živahen, me zanima, če morda kdo ve, kako je z opravljanjem pripravništva v tujini. Je to možno? Da se potem opravi strokovne izpite v Sloveniji? Morda ... ??
 
Živjo! Sam sem pred dvema letoma preko evropskega mednarodnega programa opravljal 8 mesečno asistenstvo (in tudi samostojno vodenje pouka) na osnovni šoli v tujini. Po prihodu domov, sem pisal na ministrstvo, če bi mi pripravništvo lahko vsaj deloma priznali. Odgovor je bil po pričakovanjih negativen, saj naj bi se pripravništvo priznalo izključno samo v šolah v Sloveniji. Še dobro, da se ga tukaj dobi tako zlahka... :S
 
Pozdravljeni.

Na spletni strani PeF LJ, sem zasledila naslednje o opravljanju pripravništva v tujini:
Konec leta 2013/začetek 2014 se je spremenila zakonodaja in po novem lahko MIZŠ prizna opravljeno delovno prasko v tujini. Le ta pa se upošteva pri prijavni na strokovni izpit.Kot ustrezno se lahko upošteva primerljivo vzgojno-izobraževalno delo v akreditirani instituciji, ki sodi v okvir nacionalnega izobraževalnega sistema. Vzgojno-izobraževalno delo mora biti opravljeno v državno priznanem oziroma akreditiranem programu, in sicer v obsegu, ki ustreza najmanj polovičnemu delovnemu času, določenem v Republiki Sloveniji. Ne glede na obseg in program opravljenega vzgojno-izobraževalnega dela v tujini, mora kandidat za pristop k strokovnemu izpitu opraviti predpisanih pet praktičnih nastopov v skladu s pravilnikom, ki ureja strokovne izpite v vzgoji in izobraževanju (Pravilnik o strokovnem izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 23/06, 81/07, 105/08 in 38/14)), torej v ustreznem javnoveljavnem programu v Republiki Sloveniji.
Pogoji za odobritev praktičnega dela v tujini pa so naslednji:

  • Pol leta delovne praske v tujini, z vsaj polovičnim delovnim časom (določenem v RS);
  • Poročilo mentorja, kjer je razvidno ime institucije, status institucije (javna / zasebna, izvaja akreditiran nacionalni program) , kjer je bila opravljena praska, podpis mentorja, podpis ravnatelja, žig institucije, trajanje prakse in obseg ur, aktivnosti, dela in naloge, ki jih je kandidat opravljal.
  • Ali je institucija ustrezna, bodo preverjali na MIZŠ.
  • V kolikor je praktično usposabljanje priznano kot del študijske obveznosti, ga ne morete uveljavljati kot delovne izkušnje za pristop k strokovnemu izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja.

Ker sem pripravljena opravljati pripravništvo v tujini, vendar ne zadostujem pogojem, ki jih zahteva razpis Erasmus+ praktično usposabljanje (saj sem brez aktivnega študentskega statusa), me zanima, če morda kdo ve ali obstaja še kakšen javni razpis, ki financira takšen podvig. Hvaležna bom tudi za vse napotke in izkušnje, ki ste jih pripravljeni deliti. :)

Lep pozdrav
 
Pozdravljeni

Trenutno sem na pripravništvu v Španiji. Opravljam pripravništvo na javni šoli, ki izvaja dvojezični pouk.

Ko se vrnem v Slovenijo bom to uveljavljala kot obvezno delovno prakso pri prijavi na strokovni izpit.

Preden sem odšla na pripravništvo sem kontaktirala Cmepius in ministrstvo za šolstvo , kjer sem dobila pojasnilo, da moram za to, da mi bo praksa priznana upoštevati pogoje ki jih je stopB napisala v prejšnem postu.

Pred kakšnim mesecem pa sem ponovno pisala na ministrstvo, da se prepričam o situaciji in rečeno mi je bilo, da v sklopu pripravništva oziroma delovne prakse potrebujem opraviti 840 delovnih ur, kar po mojih izračunih ni 6 mesecčni polovični delovni čas, ampak malo več. Tako da sedaj pridna nabiram ure tukaj.

LP
 
Pozdravljena Petra1990, kako si prišla do tega pripravništva? Kakšen je bil postopek?
 
Zdravo

Torej, erasmus pripravništvo si najdeš sam. Jaz sem šolo našla preko lokalne univerze. Prej pa sem poslala cca 50 prošenj na šole v Andaluciji na katere sem dobila točno 2 odgovora.

Je veliko papirologije ampak osebni menim, da se splača :). Sem pa prakso pričela iskati v februarju, začela pa sem oktobra.
 
Pozdravljeni

Trenutno sem na pripravništvu v Španiji. Opravljam pripravništvo na javni šoli, ki izvaja dvojezični pouk.

Ko se vrnem v Slovenijo bom to uveljavljala kot obvezno delovno prakso pri prijavi na strokovni izpit.

Preden sem odšla na pripravništvo sem kontaktirala Cmepius in ministrstvo za šolstvo , kjer sem dobila pojasnilo, da moram za to, da mi bo praksa priznana upoštevati pogoje ki jih je stopB napisala v prejšnem postu.

Pred kakšnim mesecem pa sem ponovno pisala na ministrstvo, da se prepričam o situaciji in rečeno mi je bilo, da v sklopu pripravništva oziroma delovne prakse potrebujem opraviti 840 delovnih ur, kar po mojih izračunih ni 6 mesecčni polovični delovni čas, ampak malo več. Tako da sedaj pridna nabiram ure tukaj.

LP

Petra pozdravljena. Tudi sama sem tekom strokovnega prakticnega usposabljanja v tujini pridobila ustrezno stevilo ue za pristop k strokovnemu izpitu. Zato se obracam nate z naslednjim vprasanjem. Zanima me ali si dokument iz katerega je razvidna tedenska obveza, institucija ipd. sestavila sama? Bi mi lahko pojasnila kaj tocno mora obsegati, da cesa ne bi spregledala preden posljem v podpis v solo na tujino?

Najlepsa hvala za pomoc.

Pozdravcek, Blazka
 
Petra pozdravljena. Tudi sama sem tekom strokovnega prakticnega usposabljanja v tujini pridobila ustrezno stevilo ue za pristop k strokovnemu izpitu. Zato se obracam nate z naslednjim vprasanjem. Zanima me ali si dokument iz katerega je razvidna tedenska obveza, institucija ipd. sestavila sama? Bi mi lahko pojasnila kaj tocno mora obsegati, da cesa ne bi spregledala preden posljem v podpis v solo na tujino?

Najlepsa hvala za pomoc.

Pozdravcek, Blazka

Zivjo

jaz sem se prav tako zaposlila v tujini in se naslednje leto vracam v Slovenijo. Ga. Kaucic z ministrstva ni dala nobenih tocnih navodil kako in kaj v smislu birokracije, formularjev..tako da jaz bom papir sama sestavila, dodala pogodbo in je. Podpisala mi bo ravnateljica oziroma nadrejena pa bo. Mislim, da je bolj vazno, da je zig institucije in podpisi.. pa da ni kaksna privatna sola, ki lahko jutri izgine :) bom videla, kaj bodo rekli na ministrstvu in javim :) lp
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Pozdravljeni, imam vprašanje glede pedagoško-andragoške izobrazbe. Trenutno namreč opravljam...
Odgovori
0
Ogledi
513
  • Vprašanje
Zdravo, imam nekaj nejasnosti glede pripravništva. 1. Glede ur, potrebnih za pristop k...
Odgovori
0
Ogledi
1.194
  • Članek
Do 30. septembra 2023 je še čas, da se prijavite na razpis za sofinanciranje gostovanj...
Odgovori
0
Ogledi
282

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu