pripravništvo 2015

Trenutno berete:
pripravništvo 2015

Pridružen
11. jun 2015
Prispevki
7
Naziv
prof. razrednega pouka
Področje
  1. Osnovna šola
Zanima me, če ima kdo kakšne informacije glede letošnjega razpisa za pripravništvo. Bo ali ga ne bo?
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Hej.. ravno danes dopoldan sem glede tega poklicala na ministrstvo in so mi odgovorili, da zaenkrat še ni potrebnih sredstev... da se še nič ne ve.
 
Bodo sploh kdaj imeli ta sredstva za pripravništvo? Vidijo koliko nas čaka na pripravništvo tak da ne vem zakaj ne uvedejo nazaj volontersko pripravništvo.
 
Al ga pa naj ukinejo. Vedno majo neke probleme.
 
Bodo sploh kdaj imeli ta sredstva za pripravništvo? Vidijo koliko nas čaka na pripravništvo tak da ne vem zakaj ne uvedejo nazaj volontersko pripravništvo.

Mislim, da je problem v tem, da tudi za volonterska pripravništva potrebujejo finančna sredstva za plačilo malice in potnih stroškov. Se pa strinjam, da res že preeedolgo ni bilo razpisa!
 
Ja, ne bodo razpisali volonterskih pripravništev, če so jih decembra ukinili z zakonom. Odslej bo samo plačano pripravništvo. Zahvalimo pa se lahko tistim, ki so naredili prevelik halo okrog volonterskih pripravništev. Tiste skupine mladih, ki so se prav dajali glede pripravništev, so dosegli ukinitev volonterskih pripravništev in so s tem zajebali cele naslednje generacije.
 
Ja, ne bodo razpisali volonterskih pripravništev, če so jih decembra ukinili z zakonom. Odslej bo samo plačano pripravništvo. Zahvalimo pa se lahko tistim, ki so naredili prevelik halo okrog volonterskih pripravništev. Tiste skupine mladih, ki so se prav dajali glede pripravništev, so dosegli ukinitev volonterskih pripravništev in so s tem zajebali cele naslednje generacije.

Zdravo.
Kdaj je bil sprejet ta zakon?
 
@manja2411 , ja ampak to zame pomeni, da volonterskega pripravništva več ne bo. Ampak vseeno je dejstvo, da ne bodo vsi dobili plačanega pripravništva. To je problem. Bistveno je, kaj se bo zgodilo s temi, ki ga ne bodo dobili ...

Kot sem že stokrat povedal - sicer nisem pristaš volonterstva, ampak v tem primeru imaš vsaj možnost opravljati delo v šoli in biti v šolskem procesu. Kaj pa bo potem, če te možnosti nimaš? Torej, če ne dobiš pripravništva? Kaj pa potem?

Mislim, žalostno je, da se matraš toliko let na faksu, da doštudiraš nekaj, kar te veseli, potem pa te zafrkavajo s takimi stvarmi, kot je pripravništvo.

Pa slišal sem tudi, da rabiš za plačano pripravništvo kar visoko povprečno oceno izpitov iz fakultete. Jaz imam recimo 7.23 in je malo verjetno, da bom prišel skozi, če bi bila pa opcija še volonterskega, pa bi ga najbrž dobil (predvidevam).

A ni to žalostno, da te sistem v državi s takimi stvarmi zafrkava?
 
Vlada NE podpira volonterskega pripravništva, zato tudi razpisa ni...denarja pa za plačanega ni...grozaaa je že vse skup.
In še odgovor z ministrstva (4.junij 2015):

Spoštovani,
V tem trenutku ni znano kdaj bo objavljennaslednji razpispripravniških mest, saj je to odvisno od razpoložljivih sredstev v državnem proračunu. Volonterskega pripravništva ne bo, saj je Vlada sprejela sklep, da pogodb o volonterskem pripravništvu v javnem sektorju ne podpira, torej bodo v bodoče le razpisi pripravniških mest s sklenitvijo delovnega razmerja. Razpisi se objavljajo tudi na spletni strani ministrstva, zato vam svetujem, da redno spremljajte našo spletno stran.

Lep pozdrav,
Katja Kovačič, univ. dipl. prav.

Žal.....
 
Pozdravljeni,

zanima me sledeče: v letošnjem letu sem preko podjemne pogodbe na srednji šoli štiri mesece nadmeščal bolniško odsotnost sodelavke. Poučeval sem 22 ur na teden, junija malo manj. To se mi šteje pod delovne izkušnje, s čimer sem si za več kot polovico skrajšal pripravništvo. Za jesen se mi ponuja možnost spremljevalca gibalno oviranega učenca. Ali se tudi to šteje pod delovne izkušnje, s katerimi bom po dveh mesecih lahko že pristopil k strokovnem izpitu?

lp in hvala
 
Ja, to se ti bo upoštevalo in se boš lahko prijavil na stokovni izpit.
 
Pozdravljeni,

zanima me sledeče: v letošnjem letu sem preko podjemne pogodbe na srednji šoli štiri mesece nadmeščal bolniško odsotnost sodelavke. Poučeval sem 22 ur na teden, junija malo manj. To se mi šteje pod delovne izkušnje, s čimer sem si za več kot polovico skrajšal pripravništvo. Za jesen se mi ponuja možnost spremljevalca gibalno oviranega učenca. Ali se tudi to šteje pod delovne izkušnje, s katerimi bom po dveh mesecih lahko že pristopil k strokovnem izpitu?

lp in hvala

Zdravo!

Spremljevalec gibalno oviranega otroka ni strokovni kader in se ti ne šteje v pripravništvo. Sama sem že 1 leto spremljevalka in sem tehnični kader, kar pa se ne šteje za strokovni izpit - žal.
 
Šteje, če imaš v pogodbi napisano, da si zraven otroka tudi kot pomoč pri učenju- nekaj v tem smislu. Zelo pomembno je, kako ti sestavijo pogodbo. mOra vsebovati nekaj pedagoškega besedila, sicer si res tretiraran kot tehnično osebje. V končni fazi vsak spremljevalec res pomaga pri pedagoškem delu in je prav, da se mu to tudi prizna.
 
Lep pozdrav, je mogoče kdo klical ali pisal na ministrstvo in ima kakšne nove informacije glede pripravništva?
 
Zdravo!

Letos ne bo razpisa za pripravništvo, saj so v začetku šolskega let, po TV, povedali, da letos ne bo sredstev za pripravništvo, tako da naj bi bilo mogoče opravljati pripravništvo šele drugo leto oz. bodo možni razpisi, na žalost.
 
Zdravo. Kakšne vrste pedagoških del je možno opravljati na šoli (ali drugje), da lahko pristopimo k strokovnem izpitu?
 
Opraviti moraš pripravništvo, ki ga razpiše ministrstvo za šolstvo, ali pa se zaposliti brez pripravništva in nato po določenem času opraviti strokovni izpit. Toda vsi, ki imajo že SI imajo prednost za zaposlitev.
 
Lep pozdrav!

Sem nova članica na tem forumu, čeprav ga že spremljam nekaj časa.
Ker sem tudi sama že eno leto diplomirana vzgojiteljica predšolskih otrok in pri iskanju zaposlitve vedno naletim na zaprta vprata (ker nimam opravljenega strokovnega izpita), sem včeraj pisala ge. Katji Kovačič na ministrstvo. Odpisala pa mi je naslednje:

"Spoštovani,
V skladu s predpisi, ki urejajo delovna razmerja, pripravništvo ni obvezno, je le ena od oblik pridobivanja ustreznih delovnih izkušenj za pristop na strokovni izpit. Pripravnik lahko opravlja pripravništvo na pripravniškem mestu v vrtcu oziroma šoli, na katero ga na podlagi razpisa pripravniških mest razporedi ministrstvo. Brez razporeditve pripravništva (tudi volonterskega) ni mogoče opravljati. Volonterskega pripravništva v bodoče ne bo, saj je Vlada sprejela sklep, da pogodb o volonterskem pripravništvu v javnem sektorju ne podpira, torej bodo v bodoče le razpisi pripravniških mest s sklenitvijo delovnega razmerja.

Ministrstvo kot ustrezne delovne izkušnje na področju vzgoje in izobraževanja za pristop k strokovnem izpitu upošteva vzgojno-izobraževalno delo opravljeno preko zaposlitve na prostem delovnem mestu, preko pripravništva ali preko dela v projektih kot so javna dela, usposabljanje na delovnem mestu, ipd. Opozoriti je potrebno, da mora biti pogodba sklenjena za opravljanje dela strokovnega delavca v vzgoji in izobraževanju, z javnim izobraževalnim zavodom, lahko pa tudi z zasebnim izobraževalnim zavodom, če je le-ta vpisan v razvid ministrstva kot izvajalec javnih izobraževalnih programov.

Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja določa, da morajo strokovni delavci obvladati slovenski knjižni jezik, imeti ustrezno izobrazbo, določeno s tem zakonom in drugimi predpisi, ter opravljen strokovni izpit v skladu s tem zakonom. Isti zakon določa, da se lahko delovno razmerje izjemoma sklene tudi s kandidatom, ki ne izpolnjuje zahtevanih pogojev (na primer opravljen strokovni izpit), za dobo največ enega leta, če nihče od prijavljenih kandidatov ne izpolnjuje zahtevanih pogojev in je taka zaposlitev potrebna zaradi nemotenega opravljanja dela.

Nedavno je bila sprejeta sprememba Pravilnika o strokovnem izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja. Strokovni delavec s srednješolsko izobrazbo, ki ni opravljal pripravništva, se lahko prijavi k opravljanju strokovnega izpita najprej po 560 urah opravljenega vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli, strokovni delavec z višješolsko oziroma visokošolsko izobrazbo, ki ni opravljal pripravništva, pa najprej po 840 urah opravljanja vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli, če izpolnjuje z zakonom in drugimi predpisi določene pogoje o izobrazbi.
Strokovni delavec lahko uveljavlja kot ustrezne delovne izkušnje za pristop k strokovnemu izpitu tudi:
– pedagoško prakso v deležu največ ene tretjine obsega pedagoške prakse, določene z izobraževalnim oziroma študijskim programom,
– organizirano neposredno aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja največ v obsegu 55 ur za strokovne delavce s srednješolsko izobrazbo oziroma 80 ur za strokovne delavce z višješolsko oziroma visokošolsko izobrazbo.
Pedagoška praksa se uveljavlja na podlagi javne listine o končanem izobraževalnem oziroma študijskem programu in dokazila o obsegu pedagoške prakse izvajalca izobraževalnega oziroma študijskega programa. Organizirana neposredna aktivnost z namenom vzgoje in izobraževanja se uveljavlja na podlagi dokazila organizatorja, iz katerega je razviden obseg aktivnosti, in poročila drugega strokovnega delavca o opravljeni aktivnosti.

Podrobnejše informacije o opravljanju strokovnega izpita najdete na spletni strani ministrstva: Strokovni izpit | Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, glede nejasnosti pa se lahko obrnete na kolegici, ki delata na področju strokovnih izpitov.

V tem trenutku ni znano kdaj bo objavljen naslednji razpispripravniških mest, saj je to odvisno od razpoložljivih sredstev v državnem proračunu. Razpisi se objavljajo tudi na spletni strani ministrstva, zato vam svetujem, da redno spremljate našo spletno stran.

Lep pozdrav,
Katja Kovačič, višja svetovalka III"


Zdaj bi vas pa prosila za pomoč. Če prav razumem, to pomeni, da me lahko zaposlijo tudi brez strokovnega izpita? Na sam strokovni izpit pa bi se lahko že prijavila, le da moram še prvo na svoji fakulteti poizvedeti, kako je z mojo statistiko opravljenih ur? Torej je ta zakon že v veljavi?

V pričakovanju čimprejšnjega odgovora se Vam zahvaljujem in Vam želim vso srečo!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Pozdravljeni, imam vprašanje glede pedagoško-andragoške izobrazbe. Trenutno namreč opravljam...
Odgovori
0
Ogledi
501
  • Vprašanje
Zdravo, imam nekaj nejasnosti glede pripravništva. 1. Glede ur, potrebnih za pristop k...
Odgovori
0
Ogledi
1.144

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu