pripravništvo 2015

Trenutno berete:
pripravništvo 2015

Vidim, da smo vsi podobnega mnenja glede pripravništva. Menim, da bi morali dati ministrstvu na razpolago da razpište voluntersko pripravništvo recimo 2 x letno in se pač nanj prijavi tisti, ki bi bil pripravljen delati volonterstko, da pa naj tudi razpišejo plačano pripravništvo, ko bodo imeli sredstva in se naj na njega prijavijo vsi, ki so pripravljeni čakati. Dobro bi bilo, da bi obvestili medije o tem kaj se dogaja, da pridejo informacije v javnost. Trenutno o naši usodi odloča samo ministrstvo in se ne moremo obrniti na nobenega drugega.Sama sem tudi pisala mail še nekaterim drugim, ki so povezani s šolstvom in mogoče se še bo kdo drug boril z nami za pripravništvo. Vsekakor pa menim, da bi ta zadeva morala priti v medije in bi morali narediti en medijski "bum", saj drugače ne bomo nikamor prišli.
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pa saj takšno stanje je bilo prej. Plačana in volonterska pripravništva. Raje pritiskajte na ministrstvo, da morajo plačati vsem in ne, da se boste spet ponižali in hoteli delati zastonj.

Glede na zgornje komentarje rečem samo to - jaz delala zastonj ne bom. Imam družino, stanovanje in vse kar sodi zraven, tako, da jaz bom imela pripravništvo plačano in tega se tudi veselim. Četudi sem zelo mlada pa z mano pometali ne bodo. Sama imam pa dovolj izkušenj (zastonjkarskih) in jih ne potrebujem še za 10 mesecev. Če se pa kdo čuti, da po magisteriju ni sposoben učiti in si ne zasluži plače, je pa to njegov problem.
 
Še to: 300 mest je lepa številka. Tudi prej je bilo 300 mest za zastonjkarje. In čisto moje mnenje je, da bo za teh 300 mest povprečje ocen nekje 7.5. To je pa zelo nizko povprečje...
 
Že da se ne strinjaš z volonterskim in da imaš dovolj neplačanih izkušenj, vendar lahko z njimi opravljaš strokovni izpit? Kako pa si sedaj plačuješ stanovanje? Meni je trenutno vseeno, ali sedim zastonj doma ali pa delam zastonj pripravništvo. Seveda, da ne bo kdo mislil, da sedaj sedim samo doma, iščem različne službe in skušam uveljavljati svoje znanje in licence, ki sem si jih pridobila tekom študija, vendar mi to delo, ki ga sedaj opravljam prinaša le minimalni zaslužek, s katerim se seveda ne da živeti. In še to, če bo razpisanih 300 mest, kar po mojem mnenju ne bo, ker ne verjamem, da bi pa kar naenkrat dobili toliko denarja, bo potrebno zelo visoko povprečje, ker nas na pripravništvo čaka dosti več kot pa samo 300 ( ker pripravništvo bo razpisano za vse strokovne sodelavce in ne samo za učitelje določenega kadra, torej če greš malo štet kdo vse dela v osnovni in v srednji šoli in da so v Sloveniji 3 fakultete, katere omogočajo pridobiti to izobrazbo, nas je veliko več kot pa samo 300).
 
@Zalča ,

saj se gre samo za to: država NE MORE NA TAK NAČIN izkoriščati diplomirane ljudi! Zame je volonterstvo čisto izkoriščanje in tudi sam nisem pripravljen delati zastonj. Če opravim neko delo, za to pričakujem tudi plačilo, sploh pa za delo v javnih inštitucijah.

Drugače pa denar vedno je na razpolago, samo ne znajo ga razporediti na ustrezno mesto.
 
Saj vem, da je to izkoriščanje in tudi sama se ne strinjam s tem, da bi delala zastonj. Ampak kdo me bo pa zaposlil brez strokovnega izpita? Nihče. Torej ima ustrezno izobrazbo ampak me vseeno ne more nihče zaposlit, ker pri nas pač dokončanje študija ni dovolj , na žalost. Naj povem primer, ko se je na mariborski pedagoški fakulteti sprejel bolonjski študij, je ministrstvo dalo predlog, da bi se v 5 letniku opravljalo pripravništvo in potem ko bi zaključili s študijem bi lahko takoj opravljali strokovni izpit. Ampak seveda naše vodstvo ni pristalo na tem. In kaj se je zgodilo sedaj? Nič. Mladi imamo zvezane roke, ministrstvo pa se odloča o naši usodi. Seveda sem za to, da se razpiše plačano pripravništvo, ker mi noben ne bo rekel, da ni denarja. Ampak če pa plačanega še nekaj časa ne mislijo razpisat, pa naj saj razpišejo volontersko.
In še nekaj, ministrstvo nam da možnost za študiranje na fakultetah, vendar pa nam onemogoči prit do poklica za katerega smo se odločili (Ne govorim, da nam ne da zaposlitve, ampak niti možnosti da bi lahko kandidirali za zaposlitev).
 
@Zalča ,

100% se strinjam s tvojim komentarjem. Morali bi se zbrati nekaj posameznikov, torej takih, ki "čakamo na novo pripravništvo", poklicati medije (Preverjeno, recimo) in jih opozoriti na to, kaj se dogaja ...
 
Sem ravno o tem razmišljala. Magari se nekje dobimo in naredimo plan, skličemo novinarje in naredimo nekaj v tej smeri.
 
Več nas bo, lažje bomo dosegli to kar želimo. In če pritisnemo na ministrstvo v javnosti se bodo tudi oni zmigali
 
Zanima me, če bi torej bila pripravljena še 5 let delati zastonj? Saj je vseeno, če si doma in "nič ne delaš" ali pa delaš in nisi plačan. :S
Zdaj pač živim od honorarjev in mentorstev.
Vem, da je več kot 300 ljudi, ampak tudi prej ni bilo 500 razpisanih mest. Nikoli. Zdaj je 300 plačanih. Prej jih je bilo 20 (če sploh). Meni se zdi ta številka kar ok. To, da pa nekateri ne bodo dobili pripravništva, ker imajo prenizko povprečje, je bilo pa tudi že prej tako. To ni nič novega.
 
Sprejeti bomo morali dejstvo, da volk ne bo nikdar v celoti sit in koza ne bo vedno ostala cela. Lahko se pa takšnemu stanju vsaj približamo.

Za doseganje tega moramo ostati realisti in razmišljati na podlagi tega kar nam je ponujeno. Kot je že bilo večkrat predlagano:

- Ponudimo tako plačano pripravništvo in dovolimo volonterstvo tistim, ki mogoče na razpisu niso prišli skozi, a bi delo zaradi boljših opcij v nadaljevanju, vseeno sprejeli.

Verjetno bi si vsi želeli, da bi bili izbrani in da bi vsi pridobili plačano pripravništvo, a ker živimo v svetu kjer denar ni razporejen glede na to kaj je prav in pošteno, moramo žal sprejeti kar nam je dano.

Želeli ali ne, sprejeti bomo prav tako morali, da bo najverjetneje ocena tista, ki nas bo ločila med "dobitniki" in "nedobitniki", ne glede na to, da je ocena verjetno napačen indikator človekovih sposobnosti. Žal za nekoga, in dobro za drugega, lepota ne more biti tisto po čemer bodo delali hierarhijo.

Če sprejmemo zgoraj opisane misli, lahko predlagamo sledeče:

70:30=plačano:volontersko; 60:30=plačano:volontersko; itd. itd.

A vse to je brez kakršnekoli vrednosti, če zadeve ne priletijo na prava ušesa. Zato je prav, da nekaj storimo. Mogoče je pametno celo sklicati kakšno novinarsko zadevo in te stvari predstaviti javnosti.

Ne pozabimo, v temeljih stvari sploh niso zakomplicirane, komplicirajo jih tisti tam....

Pozdrav
 
Kaj pa če bo selekcija "kdo prvi pride prvi melje", ker zadnje čase je kar nekaj razpisov v Sloveniji bilo po tem sistemu...Ne podpiram zastonj dela. zakaj? Ker v času volonterskega niti delovna doba ti ni tekla, niti zavarovanje ni bilo krito. Ravno zaradi tega sem jaz že v času študija na stran dajala prihranke (ravno za volontersko pripravništvo). Potne stroške in malica je res v zadnje času bila plačana, to pa si itak porabil. Je pa res, da če druga (beri:plačanega) ne bi bilo bi tudi to sprejela, samo da bi na koncu dobila papir o strokovnem. Če že ni denarja da bi nas plačali, naj bi imeli vsaj v času (volonterskega) pripravništva nek status, ki zagotavlja osnovno zavarovanje, delovno dobo, malico, potne stroške in nek dodatek na mesec. To je moje mnenje. Mislim pa da zdaj je kar je: volonterskega zagotovo ne bo, na plačanega bomo mogli počakati (upam da čim manj) in seveda vsak za sebe upati, da bo prišel "not". Kakšna bo selekcija, kakšni bodo pogoji... to pa lahko le ugibamo.
 
Pripravništva sploh več ne bo. Baje so dobili prejšnji teden okrožnico na OŠ.
 
Lep pozdrav, sama imam ožje sorodnike zaposlene na šoli in nihče ni nič ne ve o kakšni okrožnici. Če si tako prijazna, da deliš z nami informacijo ali lahko podaš tudi kakšne konkretnejše informacije, da ne delamo panike prehitro :)
 
Hvala da si sporočila za posvet :) Sem se že prijavila. No pa bomo videli,kaj so zdaj nagruntali :)
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Pozdravljeni, imam vprašanje glede pedagoško-andragoške izobrazbe. Trenutno namreč opravljam...
Odgovori
0
Ogledi
501
  • Vprašanje
Zdravo, imam nekaj nejasnosti glede pripravništva. 1. Glede ur, potrebnih za pristop k...
Odgovori
0
Ogledi
1.145

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu