pripravništvo 2015

Trenutno berete:
pripravništvo 2015

Če prav razumem, to pomeni, da me lahko zaposlijo tudi brez strokovnega izpita?
Je možno. Preberite tudi ta prispevek: pogoji na razpisu za prosto delovno mesto

Če prav razumem, to pomeni, da me lahko zaposlijo tudi brez strokovnega izpita? Na sam strokovni izpit pa bi se lahko že prijavila, le da moram še prvo na svoji fakulteti poizvedeti, kako je z mojo statistiko opravljenih ur?
Če imate dovolj ur, potem najbrž ja.

Torej je ta zakon že v veljavi?
Ja -> Predpisi - Pravilnik o strokovnem izpitu strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

e lahko delovno razmerje izjemoma sklene tudi s kandidatom, ki ne izpolnjuje zahtevanih pogojev (na primer opravljen strokovni izpit), za dobo največ enega leta, če nihče od prijavljenih kandidatov ne izpolnjuje zahtevanih pogojev
Tole je pa odlično napisano, ker saj ne da se na vsako prosto mesto prijavi minimalno 200 ljudi in od tega jih ima 99,9% strokovnega... :)
 
Pozdravljeni,

a mogoče kdo zna kaj je z pripravništvom, a bo razpisan še letos ali ga sploh ne bo in kako priti do strokovnega izpita? V vrtce pošiljam prošnje kot nora in vedno dobim negativen odgovor medtem ko eni brez ustreznih pogojev dobijo takoj službe kar me seveda zelo jezi!
 
V tem trenutku ni znano kdaj bo objavljen naslednji razpis pripravniških mest, saj je to odvisno od razpoložljivih sredstev v državnem proračunu. Razpisi se objavljajo tudi na spletni strani ministrstva, zato vam svetujem, da redno spremljate našo spletno stran.
 
@inkec ,

na tvojem mestu bi se obrnil na ustrezno inšpekcijo, če bi sumil, da so namesto mene (ki bi zadostoval delovnim pogojem) izbrali nekoga, ki ne ustreza oz. povedano po domače (če je dobil službo preko poznanstva). Saj ne gre za izpostavljanje, ampak se mi ne zdi pošteno, da ne bi opravil svojega dela, če ustrezaš delovnim pogojem.
 
Zdravo. Tudi sama spremljam ta forum in seveda tako kot vi čakam na pripravništvo. Prav tako pišem tudi na ministrstvo v zvezi s pripravništvom in dobivam copy paste odgovore. Včeraj sem slučajno spoznala inštektorico za mariborske osnovne šole in sem jo vprašala kako je s pripravništvom. Povedala mi je to glede števila ur, kar ste se že menili na forumu. Prav tako pa mi je rekla, da sama vsaki teden kliče in pritiska na ministrstvo v zvezi s pripravništvom, ker so nam ukinli pravico do opravljanja pripravništva in s tem opravljanja strokovnega izpita. (Vemo da te brez strokovnega ne bodo nikjer vzeli). Predlagala mi je, naj se povežemo in VSAKI DAN pišemo in pritiskamo na ministrstvo glede pripravništva.Prav tako naj zahtevamo konkreten odgovor in se naj ne zadovoljimo s copy paste odgovori. Če se sami ne bomo pobrigali sami zase, se ministrstvo tudi nebo. Prav tako je predlagala, če se ne bo nič spremenilo, naj se obrnemo na medije in sprožimo, da se bo vsaj nekaj začelo dogajati glede nas.
Sama že dalj časa pritiskam na ministrstvo in zahtevam konkretne odgovore.
STOPIMO SKUPAJ IN NAREDIMO NEKAJ ZA NAŠO PRIHODNOST. SAMI ODLOČAMO O NJEJ. ČE SE MI NE BOMO BORILI DA BOMO POSTALI KONKURENČNI NA TRGU DELA, SE NOBEN DRUG NE BO BORIL ZA NAS!!
 
@Zalča ,

imaš prav. Se popolnoma strinjam s teboj. Če se mi ne bomo borili za naša delovna mesta, se ne bo nihče.
 
Vidim, da nekateri podpirate volonterska pripravništva in si jih zelite nazaj....a se vam res zdi to pošteno, da bi delali zastonj toliko časa?? Pa da ne bo pomote tudi sama ze od januarja čakam na razpis. Se vam res zdi to pravično? O tem, da ni denarja pa mi ne bo rekel nihče.....a denar za plače poslancev, ki niso več v parlamentu pa je? Pa ni to mala plača.....poznam človeka, ki je prejemal 3000 evrov na mesec še celo leto, ko ni več delal v parlamentu in verjamem, da je takšnih ljudi veliko več. In vi bi delali zastonj?? Lepo vas prosim dajmo se ze enkrat postavit zase in gremo na cesto. Ker mi res ni v interesu zraven volonterskega pripravništva delat popoldan in si sluzit za prezivetje, ker to ni ničemur podobno. Da o kaki podpori niti ne sanjam...a pijančki dobivajo soicialno ze vse zivljenje pa še stanovanje in poloznice jim občina plača. In se enkrat vas vprašam VI BI DELALI ZASTONJ?? Med tem ko nekateri ne delajo NIČ in so plačani....
 
Pozdravljeni,

čeprav sem si rekel, da ne bom del debate o tem kaj je prav in kaj ni, ker menim, da je to kontraproduktivno, pa vseeno moram napisati eno zadevo:

- Glede pripravništva NE SME biti več debate o tem kateri pristop je pravi in kateri ne, zakaj?:

1) Verjetno se strinjamo, da je temelj vsega tega, da je pripravništvo potrebno za "enakopravnost" pri zaposlistvi.

2) Če je temu tako (1), potem lahko trdimo, da sta za opravljanje pripravništva mozna dva pristopa, in sicer a)"volontersko" ter b)"plačano".

3) Če ne dovolimo (a) in (b) = "brez pripravništva";

4) Če ponujamo alternativo, ki v REALNOSTI NE OBSTAJA (b) in ne dovolimo (a) = "brez pripravništva";

5) Če ponujamo alternativo, ki v REALNOSTI NE OBSTAJA (b) in DOVOLIMO (a) = "možnost opravljanja pripravništva".

6) Ponudimo alternativo (b) in ponudimo (a) ="možnost opravljanja pripravništva z mnogo širšim spektrom";

Moraliziranje o tem kaj je prav in kaj ni prav ne prinese rezultata, in rezultata sta samo dva: "možnost" ali "nezmožnost" opravljanja pripravništva.

Če je formulacija zgornjih alinej nejasna, naj ponudim še analogijo (mogoče ne povsem na mestu, a vseeno):

- Živim s starši, in ker menim, da je takšno življenje neprimerno, se odločim, da si kupim stanovanje/hišo. Ker vem, da je slednja možnost mnogo boljša, seveda zapustim stanovanje staršev.

Tukaj nastane problem: zapustim stanovanje staršev, vse spakiram, a žal nimam denarja, da bi si kupil novega.

Rezultat: ostal sem brez bivanja s starši in nikakor si ne morem kupiti svojega. Pomeni, nimam nič; status quo, ipd.

Nauk: VSAKA IDEJA, PA NAJ SI BO ŠE TAKO ČUDOVITA, JE POPOLNOMA BREZ PREDMETNOSTI, ČE JE NE MOREMO/ZNAMO REALIZIRATI.

Še zadnja misel: se strinjam, volonterstvo je izkoriščanje, a vseeno dovoljuje nekaj več kot dovoljuje sedanja situacijia, kar je NIČ.

Prijazen pozdrav
 
Dober point, se strinjam z zgornjo objavo. Prav tako se strinjam, da bi res morali stopiti skupaj ter javno in združeno pritisniti na ministrstvo - mogoče bi s tem vsaj pripomogli k temu, da bi se problematike pripravništva lotili kot prednostnega problema. Žal je res tudi to, da če ne bomo učitelji že končno ustanovili učiteljske zbornice (lani je spet potekal ponoven poskus ustanovitve, pa ne vem, kje se je spet zalomilo), potem preprosto ne bomo kompatibilen sogovornik. Kot posamezniki oz. neformalne skupine posameznikov nimamo veliko možnosti.

Kljub temu pa obstaja ena pozitivna izjava Makovčeve:
Prvi interaktivni multimedijski portal, MMC RTV Slovenija

Če citiram vprašanje in odgovor:

"<yoti> Pozdravljeni! Zanima me, kdaj (če sploh) lahko pričakujemo razpis za pripravništva v šolstvu?

<Maja Makovec Brenčič> Takoj ko bodo potrjeni razvojni projekti s strani Službe vlade za razvoj in kohezijsko politiko, po predvidevanjih je to konec leta 2015."

Morda bi bilo potrebno preveriti pri Službi vlade za razvoj in kohezijsko politiko? Jaz še nisem.
 
Joj pa saj bo prirpavništvo. Pa a je res važno ali bo drugi teden ali decembra? Za teh nekaj mesecev ste pripravljeni prodat dušo hudiču. A ni bolj fino, da bo potem plača, kot če bi bilo nič 10 mesecev? 10 mesecev delati za nič. To je pravi nič. In ne to, da trenutno pač ni razpisa. Še vedno menim, da smo zadeli v polno. Malo počakamo in delamo za plačo. Sicer pa zdaj vidim, da vas je veliko takšnih, ki ste pripravljeni na hlapčevanje in zato smo tudi tako pozno dosegli plačano pripravništvo. Ne razumem, kako lahko nekaj, kar nam gre končno v prid, sedaj grajate. Res ironično. Dobro, če res 2 leti ne bi bilo razpisa. Ampak razpis bo. Morajo ga razpisati 1x letno. Jaz bi razumela, eče bi se pritoževali nad obratno situacijo, to bi razumela. Zato me res skrbi, kakšni učitelji bodo v bodočnosti v šolah, kakšne otroke bodo "vzgojili" in kako se bodo le-ti priučili kimati in molčati in si pridobljene pravice praskati od ust. Kdo mislite se bo v šoli - ko boste dobili službo - postavil za vas? Sami si pišete svojo obsodbo. Kako trapasti ste, res. Ne morem verjeti. A vse kar bi bilo drugače je to, da bi vas 300 junija imelo volontersko pripravništvo. Zdaj boste pa z januarjem (najbrž) imeli plačano. Grozno. Sem mislila, da ste na tem forumu bolj intelektualni ljudje. Pa vidim, da samo peščica razmišlja tako kot jaz, kar je obup.
 
Pozdrav,
sedaj sem preverila vse. Klicala sem na Službo vlade za razvoj in kohezijsko politiko. Oseba, ki se s temi projekti ukvarja je ga. Polona Golob. Potrdila je, da čakajo na projekt z Ministrstva, ki naj bi k njim v roke prišel v septembru/oktobru. Projekt je v skladu z http://www.svrk.gov.si/fileadmin/sv...vni_program/OP_12_01_2015_koncna_cistopis.pdf
Dejala je še, da mi bo kaj več lahko povedala, ko bo imela pred seboj njihov projekt in da naj ponovno pokličem na Ministrstvo, kjer naj bi imeli v tej fazi že več informacij.
Torej, ponovno sem klicala go. Katjo Kovačič, ki je potrdila, da je razpis v pripravi, je pa še rekla, da še ne morejo predvideti, kdaj bo, ker je priprava razpisne dokumentacije pač zelo zapletena. Ko je dodala, naj spremljam spletno stran, mi je rahlo prekipelo in sem ji pojasnila, da vsi, ki smo v tej situaciji, spremljamo spletno stran in novice in da tudi copy-paste odgovor, ki ga pošiljajo že pol leta z ministrstva, ni ravno na mestu. To je opravičila s tem, da dejansko ni nobenih novih informacij in da ne more dajati drugih informacij (kaj si sama mislim o tem raje ne bi tu komentirala). Na vprašanje, če so evropska finančna sredstva zagotovljena, je odgovorila, da potrjeno so. Torej plačano pripravništvo zares bo.

Saj vem, da je tale ga. Kovačič le uslužbenka in razumem, da je najbrž dobila navodila, da naj informacij ne izdaja, a če se bo v začetku novembra izkazalo, da projekta še vedno niso spisali, mislim, da je čas za kakšen medijski pritisk. Zgolj zato, da pride problem pripravništva na prednostno listo in da bodo projekt res spisali tako kot je treba. Navsezadnje so za to (pre)dobro plačani.

Pa še nekaj. Če pozna kdo koga iz medijev, naj ga pošlje na novinarsko konferenco: Novinarska konferenca ministrice dr. Maje Makovec Brenčič ob prvi obletnici vlade | MIZS

A je novinarska konferenca odprta zgolj za novinarje?
 
@ksihta, mislim, da gre predvsem zato, da je bilo že tolikokrat rečeno, da razpis bo, pa ga ni bilo. Vsekakor pa spremeni življenjsko situacijo (mojo vsekakor), če vem, ali bo to decembra ali naslednje leto (na primer) junija. Bo pa plačano, res je, da se tega "dosežka" lahko veselimo.
 
Ksihta, prosim umiri se! Tukaj vsi lahko izražamo svoje mnenje, kaj nas muči...nismo zato trapasti. TKatja fuuul si se potrudila in res ti hvala. Upam da bo res tako!!!!
 
Res ful hvala TKatja za ves trud in za informacije!!! :) Tudi jaz upam, da bo tako :)

Drugače kateri od vas ve, kako se prijaviš na razpisano pripravništvo? Izpolniš kakšen obrazec in ga pošlješ? Ali kako drugače?

Lp
 
Ni za kaj :) Saj tudi mene zanima, kako je s tem.
 
Nazadnje urejeno:
Ksihta, tvoji argumenti so tako nedorasli kot tvoja percepcija intelekta. Da o tem "kateri nič je manj nič od nič, in obratno" sploh ne zgubljam besed.

"10 mesecov delati za nič, to je pravi nič". Zveniš kot da je plačilo edino kar šteje. Izkušnje, spoznavanje kolektiva, mreženje, nestagnacija, dodatno izobraževanje, itd.

Predno sodimo o napačnem razmišljanju, ali slabše, predno sodimo o "neintelektu" razmišljajočih je verjetno dobro razmisliti o naslednjih treh stvareh:

- Pripravništvo kot tako ne sme biti dojeto zgolj kot vir zasluzka, ampak opcija, ki odpira nove možnosti. Vsekakor je PRAV in LEPO, da smo za opravljanje pripravništva plačani, a to ni primarnega pomena. Če trdiš/-te, da je to primarnega pomena, potem je mnogo lazje najti začasno delo nekje drugje.

- Tako rado se poudarja, da je potrebno počakati samo še par mesecov in dosegli bomo PLAČILO, a ob tem se pozablja sledeče:

1) Marsikdo na razpis ne bo sprejet, zato je njegovo plačilo ničelno in njegove formalne izkušnje so ničelne.
2) Oseba, ki na razpis ne bo sprejeta, bo na tega morala čakati verjetno še najmanj pol leta. Iz tega sledi, da bo pri marsikomu čakalna doba že skoraj 1.5 leta, če ne kaj več.


- Zelo pomembno: z vsakim mesecem, ki ga izgubimo bodisi s čakanjem na 1. razpis, ali še slabše, na 2. razpis, izgubljamo možnost do dejanske zaposlitve.

Sam mnogo lažje sprejmem dejstvo, da sem delal brezplačno in sem sedaj ujel potencialno zaposlitev, kot pa da sem bil za prirpavništvo plačan ter mi je zaradi 1.5 leta čakanja, dejanska zaposlitev "ušla".

Da ne bo moj post dojet kot moraliziranje, še nekaj podatkov:

Članek: Pripravništva: »Mladi danes nimamo nič od vladnih obljub«

Za vzgojo in izobraževanje bi naj bilo razpisanih 300 mest.

Pozdrav
 
Nazadnje urejeno:
No, @Klempi ,

meni se gre pa predvsem za poštenost, torej da si plačan za svoje delo, ki ga opraviš na šoli. Če te že za vse izkoristijo, imej vsaj kaj od tega! Poleg tega, zakaj bi se matrali, če veš, da ne boš dobil plačila? Kdo ti bo plačal položnice, zavarovanje, registracijo avtomobila, vsakodnevne stvari? Z volonterskim pripravništvom zagotovo ne! NE MORE država biti prva, ki bi takole izkoriščala z volonterstvom diplomirane ljudi!!!

Da se razumemo: pustimo volonterstvo v smislu "prostovoljni gasilec", "prostovoljec za begunce" itd. Volontersko pripravništvo je nekaj čisto drugega!

Mogoče je pa dobro, da si ustvarite še kakšen "plan B" - nekaj v smislu, če ne bo pripravništva ...
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

Pozdravljeni, imam vprašanje glede pedagoško-andragoške izobrazbe. Trenutno namreč opravljam...
Odgovori
0
Ogledi
493
  • Vprašanje
Zdravo, imam nekaj nejasnosti glede pripravništva. 1. Glede ur, potrebnih za pristop k...
Odgovori
0
Ogledi
1.140

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu