PRAPROTNIK - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Trenutno berete:
PRAPROTNIK - izpraševalka (ustava, izpitna vprašanja)

Mladi učitelj

Osebje foruma
Administrator
Pridružen
21. nov 2010
Prispevki
5.831
Nazadnje urejeno:
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj

Novejša vprašanja oz. prispevki se dodajajo na koncu teme.

Vprašanja so posredovana samo s strani uporabnikov.
- - -​

Vprašanja na strokovnem izpitu raznih kandidatov:


1. DRŽAVNI SVET(samo kdo ga sestavlja, pristojnosti,na kratko...)
2. SVOBODA GIBANJA( kaj je in kdaj se omeji)
3. EVROPSKI PARLAMENT( kdo, pristojnosti)
 

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

1. Evropska komisija (kdo jo sestavlja, pristojnosti)
2. Državni svet (sestava, pristojnosti, mandat, vpliv DS na DZ? - odložilni veto)
3. Otrokove pravice (vse)
 
1. Državni zbor - kdo, koliko, kako jih volimo, kakšne so pristojnosti, trajanje mandata
2. pravice in dolžnosti staršev
3. pravice in temeljne svoboščine otrok z vidika ustave (enake pravice kot odrasli z izjemo tistih, ki pogojujejo polnoletnost, zrelost odločanja, npr. volilna pravica)
4. Svet EU - kdo, mandat, pristojnosti, sodelovanje s parlamentom in komisijo

VSO SREČO!
 
1. DRŽAVNI SVET(samo kdo ga sestavlja, pristojnosti,na kratko...)
2. SVOBODA GIBANJA( kaj je in kdaj se omeji)
3. EVROPSKI PARLAMENT( kdo, pristojnosti)

1. DZ (člani, volitve,pristojnosti).
2. Politične pravice.
3. Sekundarna zakonodaja EU.

1. Kdo ima izvršilno oblast v RS. Kako dobimo vlado RS. Kdo je komu odgovoren (DZ, vlada). Pojasnitev zaupnice, nezaupnice in interpelacije. Mandat DZ.

2. Pravice in dolžnosti staršev. Kaj, če ne izvajajo tega?

3. Evropska komisija - glavna naloga in Evropski varuh človekovih pravic.

1. splošne določbe v ustavi RS (čimveč našteti, od simbolov, kako je opredeljena RS in to obrazložiti, uradni jezik ...),
2. osebnostne pravice in svoboščine,
3. Svet EU.

1. Državni zbor (pristojnosti, sestava, poslanska imuniteta, kako volimo poslance)
2. Evropski parlament (sestava, pristojnosti, kako volimo poslance, organiziranost)
3. Ekonomske in socialne pravice

1. Kdo ima oblast v RS?, delitev oblasti, vse o izvršilni oblasti...
2. vse o Konvenciji o otrokovih pravicah
3. sekundarna zakonodaja EU

1. Vlada (kdo jo sestavlja, mandat, zaupnica, nezaupnica, interpelacija); kdo je komu odgovoren - vlada, DZ)

2. Politične pravice (tuki mi je mal zablokiral in mi je ful pomagala z namigi, povedat sm mogla tud primer za UGOVOR VESTI IN za PRAVICO DO SVOBODNEGA ZBIRANJA IN ZDRUŽEVANJA)

3. Otrokove pravice (kje vse so zapisane; kdo je sprejel Konvencijo o otrokovih pravicah)


- DZ (sestava, volitve, pristojnosti, kako in kdo voli predstavnika narodnih skupnosti) vse zelo natančno, zelo se je razburila pri določenih izrazih npr. sprejema/določa, če sem se napačno izrazila;
- pravni temelji EU (1. in 2. zakonodaja, kdo ju sprejema)
- svoboda gibanja (kdaj se jo lahko omeji, kaj pomeni svoboda gibanja, zopet zelooo natančno)

1. predsednik republike (vse)
2. nedotakljivost stanovanja
3. sekundarna zakonodaja EU

- DZ -vse
- Evropski parlament -vse
- socialne in ekonomske pravice

- vloga sodišča in opisat vrhovno sodišče
- politične pravice
- primarna in sekundarna zakonodaja EU - samo kdo jo sprejema

1. sprejemanje zakonov - celoten postopek (kdo predlaga, kaj zatem - večfazni postopek sprejemanja, zakonodajni veto DS- možen samo 1x, kdo razglaša, objava v Uradnem listu, kdaj začne veljati)
2. socialne in ekonomske pravice
3. Evropski parlament (kaj predstavlja, pristojnosti, kako se sprejemajo zakoni)

1. KAKO JE SLO OPREDELJENA V SPLOŠNIH DOLOČBAH
2. SVET EU
3. SOCIALNO - EKONOMSKE PRAVICE
 
1. Državni svet -vse, v katero vejo oblasti spada?
2. Konvencija o otrokovih pravicah - tukaj me je lovila za besedo sprejela, ker sem rekla da jo je podpisala...
3. Evropski parlament, kdo ga sestavlja, tukaj smo hitro končale, me je kmalu ustavila...

Resna na prvi pogled, vendar pomaga, daje povprašanja
 
1. Predsednik države - vse
2. Evropska komisija - opisati na kratko
3. Konvencija o otrokovih pravicah
 
1. osebne pravice in svoboščine - naštej (podpvprašanja: kdaj lahko vstopi policija v stanovanje brez sodne odločbe, vojno stanje in pravice- smrtna kazen za vojne zločince)
2. evropski svet-kaj, pristojnosti, kako sodeluje z ostalimi organi EU
3. sekundarna zakonodaja-našteti...in katere so neobvezujoče za države članice
 
Obnovljen prispevek uporabnika Šengen, ki je napisal:

Danes sem uspešno opravila strokovni za POM. VZG. :) Sicer sem imela občutek, da ustave ne bom naredila, ker nisem velik znala od EU, ampak očitno je šlo.

1. Predsednik republike - mandat, kateri dve funkciji ima, kdo ga izvoli (hoče besedo "državljani RS), kdo je lahko - državljan RS, njegove pristojnosti.
2. Konvencija o otrokovih pravicah, kdaj je nastala, kdo jo je sprejel, naštej ČLENE konvencije in ne pravice. Obrazloži osebno identiteto otroka, kam se otroka vpiše ko se rodi, kako vemo da je državljan, kakšna je pravica do izobraževanja - kdo financira izobraževanje, itd.
3. Evropski simboli (naštej, katera je himna in iz kje je, podrobno opiši zastavo, res moraš vedet o vsakem simbolu)
4. Svet Evropske unije - kdo ga sestavlja, kakšne so pristojnosti, s kom vodi proračun in kaj še z njim vodi, kje se sedež, kdo je predsednik, vse vse vse.

Predlagam da se dobro naučite vse iz Evropskih institucij, sekundarne zakonodaje, saj ima gospodična zelo rada EU. Drugače pa je vse odvisno od vpr. ki jih dobiš.

Srečno in vem da vam bo uspelo!!! :)
 
1. Kaj je Slovenija pridobila z vstopom v EU?
2. Politične pravice, ugovor vesti
3. Sestava državnega sveta (in vloga pri zakonih)
 
Evo, še moja vprašanja...

USTAVA
(meni osebno je bila najtežja, razlog: ker se ne učim na pamet, ampak tako, da znam povedati, malo po svoje...in to ne deluje najbolje, je treba povedati, tako kot piše, sicer nima pravega pomena...uf, na pravu se jaz ne bi obnesla tomato.gif )
1. Splošne določbe (pa potem obrazložit vse posebej: zakaj je demokracija, zakaj je republika, zakaj socialna, pravna država, kaj še določa - simboli, ozemeljska nedeljivost, ločenost vere in države - kakšne so verske skupnosti? enakovredne (ne enakopravne!! - no, to sem mislilka, ko sem govorila o 'povedati s svojimi besedami, ki niso prave...'...pozabila sem na glavno mesto države)
2. Iz prejšnjega vprašanja je gospa izpeljala vprašanje o socialnih pravicah (tu se mi je zgodil mrk, kar naenkrat sem vse po vrsti pozabila, se jih nato ob njenem trudu poskušala spomnit...to je bilo res mučno...)
3. Potem se je osredotočila na pravico do osebne identitete - kaj to pomeni? ojoj...sem že mislila, da je po meni...) Tu je bilo potem še nekaj podvprašanj, vse povprek glede pravic.
4. Kdaj je bila sprejeta konvencija o otrokovih pravicah? Kaj pa Slovenija?
5. Evropski parlament - vse, kar veš. Ne pozabite na to, da nadzira ne le evropsko komisijo, amapk VSE institucije!
 
1. Katere veje oblasti imamo, kdo jih zastopa, kdo komu odgovarja.
2. Svet EU
3. Otrokove pravice (kje so zapisane, konvencija - kdo, kdaj, nekatere pravice)
 
1. kaj je zapisano v splošnem delu ustave
2. otrokove pravice
3. naštej institucije EU, kako ti lahko pomaga evr. varuh člov. pravic
 
Odg: Izpraševalec: PRAPROTNIK

1. vse o otrokovih pravicah
2. sodstvo --> načela....kdo imenuje sodnike, rarzrešuje..koli časa traja njihov mandat...
3. primarna in sekundarna zakonodaja


Razen otrokovih pravic, so bila to vprašanja, ki sem si jim najmanj želela...ampak sem prišla čez..hvala Bogu :)
 
Odg: Izpraševalec: PRAPROTNIK

1. Vse o vladi RS
2. Pravni temelji EU - primarna, sekundarna zakonodaja
3. Kaj je Slo pridobila z vstopom v EU (pravice, zastavo, evro,..)
 
Odg: Izpraševalec: PRAPROTNIK

1. Kdo ima v Sloveniji oblast? (ljudstvo) Kako jo izvaja? (posredno- preko volitev predstavnikov in neposredno preko zakonodajnih pobud in referenduma) Katere so veje oblasti in kdo jih izvaja?
2. Gospodarske in socialne pravice, naštej (ko sem omenila 'pravica do dela' je bilo treba popravit v 'svoboda dela', prvo pomeni, da država to mora zagotavljati in jo lahko tožim, če dela nimam, drugo pa pomeni, da me nihče ne more prisiliti v delo; kakšne dolžnosti imajo starši do otrok- vzgoja, skrb; katera zavarovanja nudi država- osnovno zdravstveno, invalidsko, pokojninsko)
3. Kako v osnovi delimo EU zakonodajo (primarna in sekundarna), naštej primere, kdo sprejema primarno (države članice), katera od sekundarnih je obvezujoča.

Pa še kako mi je šlo- ker sem se učila tudi po logiki in razumevanju, sem imela težave z natančnim izražanjem in ločevanjem pojmov, dobila sem kar nekaj podvprašanj in usmeritev in kar nekajkrat mimo udarila, z EU zakonodajo sem imela manj težav, ampak se je izšlo, čeprav z malo grenkim priokusom...
 
Odg: Izpraševalec: PRAPROTNIK

1. predsednik RS (kdo voli, pristojnosti,naloge)
2. politične pravice
3. evropski parlament
 
Odg: Izpraševalec: PRAPROTNIK

1. splošne določbe ustave (vse!!!)
2. svoboda gibanja (med katere pravice in dolžnosti spada, pomembno, kdaj se sme omejiti, našteti vse 4 vzroke)
3. Svet EU (svet ministrov, sestava, naloge, pristojnosti, katero zakonodajo ureja)
4. Iz prejšnjega vprašanja izpeljala primarno in sekundarno zakonodajo
5. evropski varuh človekovih pravic (naloge, pristojnosti)
 
Odg: Izpraševalec: PRAPROTNIK

zelo natančna, želi odgovore s pravo terminologijo, če vidi, da znaš, te prekine in hitro postavi novo vprašanje. Časa za razmislek je malo. Mene je z vprašanji čisto zmedla, a vseeno pomagala do pravega odgovora.

1. kdo ima oblast v SLO, koga vse volimo poleg poslancev
2. veje oblasti
2. svet EU (kaj sprejemajo: uredbe, direktive ...)
4. nedotakljivost človekove zasebnosti
 
Odg: Izpraševalec: PRAPROTNIK

Pri njej opravila, vendar z zelo slabim občutkom :)

1. Primarna in sekundarna zakonodaja
2. Oblast v RS (ljudstvo, neposredno in posredno, delitev)
3. Pravica do osebne identitete (kje je zapisana, kaj pomeni)

Srečno vsem!
 

Za odgovor se prijavite ali registrirajte.

Če želite odgovoriti na temo, morate biti član foruma.

Ustvari račun

Ustvarite račun v naši skupnosti. Brezplačno!

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Podobne teme

  • Zaklenjeno
Datum izpita: 6. feb 2024 Ura izpita: 15.45 Področje v šolstvu: vrtec Strokovni naziv...
Odgovori
9
Ogledi
713
Pozdravljeni. Ne najdem veliko vprašanj izpraševalke Laure Praprotnik (USTAVA). Lahko kdo...
Odgovori
2
Ogledi
901
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
585
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.282
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
0
Ogledi
1.407
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
1
Ogledi
1.024
Za objavo izpitnih vprašanj uporabite pripravljene obrazce - tukaj Novejša vprašanja oz...
Odgovori
3
Ogledi
1.852

Oglasi nam pomagajo pri vzdrževanju strani. Odstranite oglase z nadgradnjo računa tukaj.

Pregled po e-pošti: Naročite se!

Zadnji prispevki

Nazaj
Na vrhu